Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tak tímhle teď przníme naše děti ...

Tak tímhle teď przníme naše děti ...

13.10.2010 16:15

„Na počátku bylo slovo ...“ Jazykověda a výuka jazyka tak má potenciál jdoucí daleko za hranice obecně přijímaných limitů. Se slovy se dá hrát, poznávat jak tvoří naši realitu, jak každé má smysl jen proto, že existuje jeho protiklad (tudíž mají smysl jen na základě cyklické reference). Dokonce se můžeme odvážit zeptat, zda mimo nich samotných něco samo o sobě nezávisle existuje. A ani z ryze praktického hlediska nejde o plané uvažování, jak dokazují například finance, respektive jejich behaviorální větev (no pravda, stále spíše větvička). I ty ukazují na význam „pouhých“ slov. Viz například problém investičních rozhodování a tzv. rámování problémů, tedy toho, jak je naše rozhodování ovlivněno tím, do jakých konceptů a slov si problém převedeme.

Opakem oné hry se slovy je jejich absolutizace, kdy hra přechází v útlak. Zenoví mistři dobře věděli, proč o slovech (ne o ohni) říkali, že jsou dobrým sluhou, ale špatným pánem. Proč tento úvod? Maturitní otázky z ČJ prý jsou i následujícího typu:

Otázka první:
Žádáme cestující, aby se za jízdy přidržovali; (nápis v prostředcích městské hromadné dopravy). Která z následujících možností nejlépe vystihuje charakter výchozího textu?

A) důležité upozornění
B) naléhavá žádost
C) nezávazné doporučení
D) zdvořilá výzva

Pokud je student přemýšlivý a používá selský rozum (namísto toho aby měl nabiflovány poučky vytvořené jen proto, aby někde vznikl pocit vědeckosti), asi by odpověděl, že snad mimo první jsou v pořádku všechny možnosti. Bylo by to ale špatně - správná je prý jen jedna.

Otázka druhá:
Kam v Evropě na víkend?
Tipy na zajímavé eurovíkendy, co nevynechat a na co si naopak dát pozor?
Dny se sice už krátí, sluníčka i teploty ubývá, ale pokud máte toulavé boty a zbylo vám pár dnů dovolené, nevěšte hlavu! Paleta krátkých „odskoků“ do různých oblastí Evropy je široká jako nikdy předtím. Přestože ***** letos trhá rekordy, zůstávají ceny za dopravu neslýchaně nízké, a když k tomu přidáte výhodné mimosezonní nabídky hotelů a penzionů, můžete na začátku podzimu prožít pár báječných dní za málo peněz. (IN magazín Hospodářských novin 1. 10. 2008)

Která z následujících možností nejspíše patří na vynechané místo (*****) ve výchozím textu?
A) burza
B) dolar
C) elektřina
D) ropa

Odpověď je asi burza, protože ta roste proto, že roste poptávka v ekonomice, tudíž by měly růst i ceny dopravy. Nebo vlastně ne, bude to dolar – jeho posílení vůči koruně přece zdražuje ceny pohonných hmot. No ale to by tedy vlastně mohla být i ropa. Jenže když ta roste, roste obvykle i cena elektřiny, takže technicky jsou naprosto správně všechny čtyři – ono vágní „nejspíše“ jsou jen alibi tvůrce testu. Takže pokud má student „jen“ selský rozum a ještě přičichl k financím, má při snaze o maturitu z ČJ asi smůlu (nic se tedy za ta léta nezměnilo).

Více jsem již z testu nečetl, věřím, že jde o úlet, který v testech zůstal i po kvalitní práci a kontrole ministerských úředníků. Věřím, že když se stejně jako naprostá většina ostatních chceme plně účastnit mezinárodních závodů o maximalizaci produkce a konzumu, všichni chápeme, že vítězové budou jen ze znalostních ekonomik. Tam ve školách i v praxi kvete kreativita a neotřelé myšlení, studenti jsou zvyklí utvářet si názory a ty testovat praxí a v praxi. Ne názory slepě přijímat a v testech hrdě kroužkovat odpovědi na prázdné otázky - k čemu asi budou potom tíhnout takto „vychované“ děti? O možnosti použití jazyka a slov k v úvodu nastíněnému vhledu ani nemluvě. I když na počátku bylo slovo ...


Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • Pan Soustružník
  14.10.2010 8:50

  Já jsem trochu jednodušší typ,věc bych řešil selsky a nedramatizoval.V kontextu.První příklad."Žádáme".Z toho logicky vyplývá,že jedná o náléhavou žádost.Druhý příklad.Jelikož jde v kontextu o dopravu a cestování,logicky je myšlena ropa.Tedy přesto,že ropa trhá rekordy....Možná v uvedených případech příliš sofistikovaně přemýšlíte.A co se týče Těch Zenových mistrů.Nevarovali před bláboly.Jen zdůraznily skutečnost,že slovo,dokonce i nevyslovené ve formě myšlenky, vytváří určitý typ energie,která je posléze zmotněna ve skutek,který autor výroku nemusel předpokládat.
  Velkamedvědice
  • Re: Pan Soustružník
   14.10.2010 12:00

   pointa je v tom, ze se test znalosti ceske gramatiky zvrhne na test logickeho mysleni. krom toho ktery dopravni prostredek dnes jezdi na ropu? na druhou stranu na burzu se jezdit uplne v pohode, pokud se nepouzije jako palivo, nybrz cilova stanice (napriklad burza drahokamu v tisnove).
   Azb
   • Azb
    14.10.2010 12:10

    Člověče ,tam jsem léta jezdil!!!!Dnes už mám vybudované přímo kontakty buď u českých velkoobchodů,nebo jednotlivců typu polák jantar,Ag,ukrajinec čaroit...
    Velkamedvědice
    • Re: Azb
     14.10.2010 12:21

     tak to je prima, ze mas pozitivni vzpominky a funkcni kontakty. me to bralo jako decko ty uchvatne tvary krystalu a kresby plosnych rezu kamenem.
     Azb
  • Re: Pan Soustružník
   14.10.2010 11:46

   Jakkoliv téměř vždy dávám za pravdu Velké medvědici, tak tentokrát pléduji pro p. Soustružníka, s nímž se vlastně ztotožňuji rovněž téměř vždy- pokud rozumím o čem píše. Je to výstižné. Jen tiše doufám, že takhle nevypadá celý test. Nejvýstižnější hodnocení obou ukázek napsal chessplayer. Všem děkuji za rozšíření obzoru. Jsem spíše nepovedený technický typ, ale pokud bych měl na mysli Zenové mistry rodu mužského, asi bych napsal zdůraznili,(nikoliv -ly)
   lime
   • Lime
    14.10.2010 12:06

    Jasně,že měkké i.Fakt pos obě nečtu a v klávesnici nemám cit jak v tužce,kde Tě to kopne.S panem Soustružníkem většinou taky souhlasím.V tomto případě rozumím,co chtěl přesně co chtěl říci a globálně souhlasím.Já ani neznám správné výsledky.Jen mi přijde logické,že když žádám,tak je to žádost...Tobě ne?V druhém případě,jestliže porovnávám neobvykle levnou dopravu k něčemu,logicky mně napadá palivo....
    Velkamedvědice
 •  
  14.10.2010 7:34

  Ve školství jsem dělal dlouho a vím,, že valná většina ušlechtilých myšlenek byla motivována ušlechtilými snahami spřátelených firem náměstků a ministrů. jen pro připomenutí (Internet do škol, vzdělávácí programy, protidrogové programy a j.) Sočásti těchto ušlechtilých penězovodů jsou i dnešní maturity, které budou nutit učit jak vyplňovat testy a unifikovat myšlení podle zadavatelů.
  Homo
 •  
  14.10.2010 7:07

  Přesně kvůli tomu jsem před mnoha lety odešel z VŠ. Zjistil jsem časem, bohužel ne z české školy, že klíčové je levně koupit a draze prodat. Ostatně proto si tu píšeme my. Obecně soudím, že příčinou bude obecná úroveň intelektu v populaci, kdy schopní a nadaní mají práce nad hlavu, resp. se věnují výnosným činnostem s vysokou přidanou hodnotou a těm zbylým zůstávají jen ambice nebo umístěnka. Proto jsou v politice a ve školách a proto tak vypadá. Proto hurá do politiky, to je jediné řešení. Anebo mít nejméně 5 dětí, aby se to vylepšilo časem samo. Co, sobci?
  dmk
 •  
  13.10.2010 16:27

  Vážený pane, to, že Ministerstvo školství je dlouhodobě reprezentováno bandou pitomců, je asi všeobecně známo. Vy jste to však vystihl v elegantní zkratce vpravdě poetické. jen je mi smutno z toho, že to není sranda, ale bohužel až příliš reálná realita.
  alex
  •  
   13.10.2010 17:29

   Dobrý den pane Soustružníku, tleskám. Přesně ty dva příklady jsme včera rozebírali s přítelkyní zhruba se stejnými závěry. Kromě toho, že správně může být víc možností, je absurdní to, že například ten druhý případ nemá moc společného s češtinou, ale je to spíše ne moc povedený test logického myšlení.
   chessplayer
Aktuální komentáře
12.12.2017
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data