Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tak tímhle teď przníme naše děti ...

Tak tímhle teď przníme naše děti ...

13.10.2010 16:15

„Na počátku bylo slovo ...“ Jazykověda a výuka jazyka tak má potenciál jdoucí daleko za hranice obecně přijímaných limitů. Se slovy se dá hrát, poznávat jak tvoří naši realitu, jak každé má smysl jen proto, že existuje jeho protiklad (tudíž mají smysl jen na základě cyklické reference). Dokonce se můžeme odvážit zeptat, zda mimo nich samotných něco samo o sobě nezávisle existuje. A ani z ryze praktického hlediska nejde o plané uvažování, jak dokazují například finance, respektive jejich behaviorální větev (no pravda, stále spíše větvička). I ty ukazují na význam „pouhých“ slov. Viz například problém investičních rozhodování a tzv. rámování problémů, tedy toho, jak je naše rozhodování ovlivněno tím, do jakých konceptů a slov si problém převedeme.

Opakem oné hry se slovy je jejich absolutizace, kdy hra přechází v útlak. Zenoví mistři dobře věděli, proč o slovech (ne o ohni) říkali, že jsou dobrým sluhou, ale špatným pánem. Proč tento úvod? Maturitní otázky z ČJ prý jsou i následujícího typu:

Otázka první:
Žádáme cestující, aby se za jízdy přidržovali; (nápis v prostředcích městské hromadné dopravy). Která z následujících možností nejlépe vystihuje charakter výchozího textu?

A) důležité upozornění
B) naléhavá žádost
C) nezávazné doporučení
D) zdvořilá výzva

Pokud je student přemýšlivý a používá selský rozum (namísto toho aby měl nabiflovány poučky vytvořené jen proto, aby někde vznikl pocit vědeckosti), asi by odpověděl, že snad mimo první jsou v pořádku všechny možnosti. Bylo by to ale špatně - správná je prý jen jedna.

Otázka druhá:
Kam v Evropě na víkend?
Tipy na zajímavé eurovíkendy, co nevynechat a na co si naopak dát pozor?
Dny se sice už krátí, sluníčka i teploty ubývá, ale pokud máte toulavé boty a zbylo vám pár dnů dovolené, nevěšte hlavu! Paleta krátkých „odskoků“ do různých oblastí Evropy je široká jako nikdy předtím. Přestože ***** letos trhá rekordy, zůstávají ceny za dopravu neslýchaně nízké, a když k tomu přidáte výhodné mimosezonní nabídky hotelů a penzionů, můžete na začátku podzimu prožít pár báječných dní za málo peněz. (IN magazín Hospodářských novin 1. 10. 2008)

Která z následujících možností nejspíše patří na vynechané místo (*****) ve výchozím textu?
A) burza
B) dolar
C) elektřina
D) ropa

Odpověď je asi burza, protože ta roste proto, že roste poptávka v ekonomice, tudíž by měly růst i ceny dopravy. Nebo vlastně ne, bude to dolar – jeho posílení vůči koruně přece zdražuje ceny pohonných hmot. No ale to by tedy vlastně mohla být i ropa. Jenže když ta roste, roste obvykle i cena elektřiny, takže technicky jsou naprosto správně všechny čtyři – ono vágní „nejspíše“ jsou jen alibi tvůrce testu. Takže pokud má student „jen“ selský rozum a ještě přičichl k financím, má při snaze o maturitu z ČJ asi smůlu (nic se tedy za ta léta nezměnilo).

Více jsem již z testu nečetl, věřím, že jde o úlet, který v testech zůstal i po kvalitní práci a kontrole ministerských úředníků. Věřím, že když se stejně jako naprostá většina ostatních chceme plně účastnit mezinárodních závodů o maximalizaci produkce a konzumu, všichni chápeme, že vítězové budou jen ze znalostních ekonomik. Tam ve školách i v praxi kvete kreativita a neotřelé myšlení, studenti jsou zvyklí utvářet si názory a ty testovat praxí a v praxi. Ne názory slepě přijímat a v testech hrdě kroužkovat odpovědi na prázdné otázky - k čemu asi budou potom tíhnout takto „vychované“ děti? O možnosti použití jazyka a slov k v úvodu nastíněnému vhledu ani nemluvě. I když na počátku bylo slovo ...


Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • Pan Soustružník
  14.10.2010 8:50

  Já jsem trochu jednodušší typ,věc bych řešil selsky a nedramatizoval.V kontextu.První příklad."Žádáme".Z toho logicky vyplývá,že jedná o náléhavou žádost.Druhý příklad.Jelikož jde v kontextu o dopravu a cestování,logicky je myšlena ropa.Tedy přesto,že ropa trhá rekordy....Možná v uvedených případech příliš sofistikovaně přemýšlíte.A co se týče Těch Zenových mistrů.Nevarovali před bláboly.Jen zdůraznily skutečnost,že slovo,dokonce i nevyslovené ve formě myšlenky, vytváří určitý typ energie,která je posléze zmotněna ve skutek,který autor výroku nemusel předpokládat.
  Velkamedvědice
  • Re: Pan Soustružník
   14.10.2010 12:00

   pointa je v tom, ze se test znalosti ceske gramatiky zvrhne na test logickeho mysleni. krom toho ktery dopravni prostredek dnes jezdi na ropu? na druhou stranu na burzu se jezdit uplne v pohode, pokud se nepouzije jako palivo, nybrz cilova stanice (napriklad burza drahokamu v tisnove).
   Azb
   • Azb
    14.10.2010 12:10

    Člověče ,tam jsem léta jezdil!!!!Dnes už mám vybudované přímo kontakty buď u českých velkoobchodů,nebo jednotlivců typu polák jantar,Ag,ukrajinec čaroit...
    Velkamedvědice
    • Re: Azb
     14.10.2010 12:21

     tak to je prima, ze mas pozitivni vzpominky a funkcni kontakty. me to bralo jako decko ty uchvatne tvary krystalu a kresby plosnych rezu kamenem.
     Azb
  • Re: Pan Soustružník
   14.10.2010 11:46

   Jakkoliv téměř vždy dávám za pravdu Velké medvědici, tak tentokrát pléduji pro p. Soustružníka, s nímž se vlastně ztotožňuji rovněž téměř vždy- pokud rozumím o čem píše. Je to výstižné. Jen tiše doufám, že takhle nevypadá celý test. Nejvýstižnější hodnocení obou ukázek napsal chessplayer. Všem děkuji za rozšíření obzoru. Jsem spíše nepovedený technický typ, ale pokud bych měl na mysli Zenové mistry rodu mužského, asi bych napsal zdůraznili,(nikoliv -ly)
   lime
   • Lime
    14.10.2010 12:06

    Jasně,že měkké i.Fakt pos obě nečtu a v klávesnici nemám cit jak v tužce,kde Tě to kopne.S panem Soustružníkem většinou taky souhlasím.V tomto případě rozumím,co chtěl přesně co chtěl říci a globálně souhlasím.Já ani neznám správné výsledky.Jen mi přijde logické,že když žádám,tak je to žádost...Tobě ne?V druhém případě,jestliže porovnávám neobvykle levnou dopravu k něčemu,logicky mně napadá palivo....
    Velkamedvědice
 •  
  14.10.2010 7:34

  Ve školství jsem dělal dlouho a vím,, že valná většina ušlechtilých myšlenek byla motivována ušlechtilými snahami spřátelených firem náměstků a ministrů. jen pro připomenutí (Internet do škol, vzdělávácí programy, protidrogové programy a j.) Sočásti těchto ušlechtilých penězovodů jsou i dnešní maturity, které budou nutit učit jak vyplňovat testy a unifikovat myšlení podle zadavatelů.
  Homo
 •  
  14.10.2010 7:07

  Přesně kvůli tomu jsem před mnoha lety odešel z VŠ. Zjistil jsem časem, bohužel ne z české školy, že klíčové je levně koupit a draze prodat. Ostatně proto si tu píšeme my. Obecně soudím, že příčinou bude obecná úroveň intelektu v populaci, kdy schopní a nadaní mají práce nad hlavu, resp. se věnují výnosným činnostem s vysokou přidanou hodnotou a těm zbylým zůstávají jen ambice nebo umístěnka. Proto jsou v politice a ve školách a proto tak vypadá. Proto hurá do politiky, to je jediné řešení. Anebo mít nejméně 5 dětí, aby se to vylepšilo časem samo. Co, sobci?
  dmk
 •  
  13.10.2010 16:27

  Vážený pane, to, že Ministerstvo školství je dlouhodobě reprezentováno bandou pitomců, je asi všeobecně známo. Vy jste to však vystihl v elegantní zkratce vpravdě poetické. jen je mi smutno z toho, že to není sranda, ale bohužel až příliš reálná realita.
  alex
  •  
   13.10.2010 17:29

   Dobrý den pane Soustružníku, tleskám. Přesně ty dva příklady jsme včera rozebírali s přítelkyní zhruba se stejnými závěry. Kromě toho, že správně může být víc možností, je absurdní to, že například ten druhý případ nemá moc společného s češtinou, ale je to spíše ne moc povedený test logického myšlení.
   chessplayer
Aktuální komentáře
30.11.2020
9:46Aktivita v čínských továrnách rostla nejrychleji za tři roky
9:16Rozbřesk: Týden ve znamení vakcíny a čísel z amerického trhu práce
8:50Evropské burzy by si poslední listopadové ráno mohly vzít oddech po silném měsíci  
8:28Ve čtvrtek se uvolní některá protiepidemická opatření
7:57PFNonwovens a.s. - Oznámení o odložené valné hromadě 8-1-2021
5:51Rekordní měsíc na trzích vyvolává obavy z přehřátí
29.11.2020
16:08FT: Zelené zlato, aneb udržitelnost je velký byznys pro spotřební značky
9:21Víkendář: Jednoduché vylepšení trhu nemovitostí?
28.11.2020
16:07Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat
9:06Víkendář: Tahle rally na bitcoinu je jiná
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Zoom Video Communications Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
0:50JP - Průmyslová výroba, m/m
2:00Čína - PMI v průmyslu
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago