Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Země EU se shodly na možném navýšení mýtného za hluk a znečištění

Země EU se shodly na možném navýšení mýtného za hluk a znečištění

15.10.2010 13:32
Autor: ČTK

(ČTK) - Země Evropské unie se dnes podle zdrojů ČTK shodly, že by státy bloku měly mít možnost navýšit mýtné nákladním automobilům za znečištění a hluk, které produkují. Nová pravidla nyní půjdou na stůl Evropského parlamentu, jehož souhlas je k definitivnímu schválení nezbytný.

Směrnice se bude vztahovat na země, v nichž kamiony platí mýtné. V současnosti mýtné používá 11 zemí EU včetně Česka a Slovenska. Další dvě - Polsko a Maďarsko - by ho měly zavést v brzké době. Zda možnosti využijí, nicméně zůstane na rozhodnutí jednotlivých členů.

Výše mýtného se nyní obvykle pohybuje mezi 15 až 25 eurocenty na kilometr (3,7 až 6,12 koruny), přičemž výše je odvislá od typu automobilu či cesty, po níž vůz jede. Členské země by podle dohody mohly navýšit mýtné kvůli hluku a znečištění z kamionů nad 3,5 tuny asi o tři až čtyři eurocenty (73 až 98 haléřů).

V současné době země při výpočtu výše mýtného mohou započítávat pouze náklady spjaté s výstavbou a údržbou dopravní infrastruktury. Otázkou ale zůstává zohlednění vlivu silniční dopravy na životní prostředí. Evropská komise už dříve tyto dopady na prostředí odhadla na zhruba 100 miliard eur (2,45 bilionu korun). Nákladní doprava je pak odpovědná za zhruba tři čtvrtiny škodlivých emisí z dopravy včetně osobních vozů.

Nyní je v EU mýtné placeno na zhruba 15.000 kilometrech, to by se ale podle dohody mělo rozšířit až na 30.000 kilometrů.


Váš názor
  •  
    15.10.2010 15:15

    Daňoví ždímači z EU zřejmě nemají od svých patolízalů z naší vlasti info otom,že tato daň,která se v našem"mindžapůru"jmenuje daň silniční,se unás platí a neustále mění(jednou dle škodlivin,jednou dle stáří vozidla-vždy tak,aby přítok byl větší a větší)už mnoho let.Jen se o ní nemluví,protože už je to fungující kohoutek na přítok do bezedné státní kasy.
    mgp
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data