Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stávka ochromuje Francii, obavy z nedostatku pohonných hmot se prohlubují

Stávka ochromuje Francii, obavy z nedostatku pohonných hmot se prohlubují

19.10.2010 13:27
Autor: mediafax

PAŘÍŽ (MEDIAFAX) - Francii zasáhla šestá celodenní stávka a protesty proti důchodové reformě. Situace se nadále přiostřuje, v čerpacích stanicích dochází pohonné hmoty a přibývá i incidentů mezi protestujícími středoškoláky a policií, informovaly deníky Le Monde, Le Figaro a agentura AFP.

Během dne by se mělo konat zhruba 266 manifestací po celé Francii. V pondělí dále narůstal počet čerpacích stanic bez pohonných hmot a zároveň se množí i násilnosti středoškolských studentů. Zaměstnanci všech 12 rafinérií pokračují ve stávce, protestanti navíc stále blokují přístup k několika skladům paliva.

Podle posledních informací agentury AFP je bez pohonných hmot více než 2600 čerpacích stanic z celkového počtu 12 500. Mezi nejvíce postižené regiony patří západ země, zvláště pak Normandie.

Deník Le Figaro uvedl, že vládní výzva proti panice řidičů se minula účinkem. Společnost Total sdělila, že ze 4 000 čerpacích stanic, 650 má potíže se zásobováním pohonnými látkami.

Francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux již v pondělí aktivoval meziministerské krizové centrum, které se zabývá právě otázkou zásobování pohonnými hmotami. V poslední době se objevují i obvinění, že společnosti ze současné situace profitují a zvyšují ceny. Ministryně financí Christine Lagardeové v této souvislosti již hovořila o možných sankcích.

Ve Francii se do protestů zapojili i řidiči kamionů, kteří používají takzvané operace hlemýžď, kdy pomalou jízdou blokují dopravu.

Stávka jako tradičně nejvíce zasáhne železniční dopravu v zemi. Nejvíce budou postiženy spoje do a z Paříže, kdy průměrně vyjede šest z deseti vlaků. Podle deníku Le Monde by ale pařížské metro mělo fungovat pouze s nevýraznými odchylkami.

Úterní stávka ve Francii omezí i letecké spojení. Polovina letů z pařížského letiště Orly a 30 procent letů z Roissy-Charles de Gaulle bude zrušeno. Společnost Air France chce zajistit 100 procent svých letů na dlouhé vzdálenosti, 80 procent letů střední a krátké vzdálenost z pařížského letiště Roissy a 50 procent těchto letů z Orly. Deník Le Monde ale varoval, že již ráno několik tisíc demonstrantů úplně zablokovalo přístup k letišti Bordeaux-Mérignac. Dva lety ze tří budou zrušeny i na letišti Lille-Lesquin. Stávka proti důchodové reformě naruší i leteckou dopravu s Českou republikou. Již v pondělí ČSA oznámily, že zrušily let OK 760 z Prahy do Paříže i navazující zpáteční let OK 761. Travel Service pak zrušil ranní let QS 1034 z Prahy do Paříže a zpáteční let QS 1035 z Paříže do Prahy.

Francouzský Senát měl původně o reformě důchodového systému hlasovat již ve středu. Podle posledních informací bylo hlasování přesunuto na čtvrtek, ale je možné, že se bude konat až později.

Poslední velké demonstrace se konaly minulou sobotu. Podle odhadů policie se jich zúčastnilo 825 tisíc lidí, odbory ale udávají, že účast byla mnohem vyšší a vyšplhala se až na tři miliony lidí.

Francouzům se zejména nelíbí zvýšení minimálního věku odchodu do důchodu z 60 na 62 let. Reforma navíc představuje klíčovou prioritu prezidenta Nicolase Sarkozyho, který se připravuje na další prezidentské volby v roce 2012.


Váš názor
  • opravdu
    19.10.2010 14:40

    krásný vzor špičkového demokratického a sociálního státu, který má našlápnuto cestou - necestou, polem - nepolem, za tím řeckým malotraktorem ....
    Muff
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Autodesk Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Best Buy Co Inc (10/20 Q3, Bef-mkt)
Dell Technologies Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar Tree Inc (10/20 Q3, Bef-mkt)
HP Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
Tiffany & Co (10/20 Q3)
VMware Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
8:00DE - HDP, q/q
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
12:45Medtronic PLC (10/20 Q2)
14:00Analog Devices Inc (10/20 Q4)
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
22:15Gap Inc/The (10/20 Q3)