Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke (Fed): Regulátor šetří zabavování domů, výstup bude v listopadu. Podíl na trhu dosáhl 35 %

Bernanke (Fed): Regulátor šetří zabavování domů, výstup bude v listopadu. Podíl na trhu dosáhl 35 %

25.10.2010 17:44
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Také americký dohled nad finančními institucemi začal zkoumat praktiky, které při zabavování nemovitostí kvůli nespláceným hypotékám uplatňují velké banky. Potvrdil to šéf Fedu Ben Bernanke. V minulých týdnech zahájilo vyšetřování všech 50 amerických států poté, co se objevilo podezření, že některé banky včetně těch „prestižních“ zabavovaly nemovitosti na základě chybných rozhodnutí a zabavování domů běželo mnohdy takřka automatickým způsobem bez podrobného prostudování dokumentů. „Jsme znepokojeni zprávami o nesrovnalostech při zabavování domů v řadě velkých finančních institucí," řekl Bernanke na úvod konference, kterou spoluorganizuje Fed spolu s Federální společností pro pojištění vkladů (FDIC). Výstup z vyšetřování má být hotov příští měsíc. "Velmi intenzivně a podrobně procházíme firemní politiky, procedury a systém interní kontroly u zabavovaných domů a posuzujeme, zda systémová slabost některé z fází procesu mohla vést k neoprávněně zabaveným nemovitostem," uvedl Bernanke.

Určité nesrovnalosti, avšak charakteru, který „nezmění rozhodnutí o zabavení či nezabavení domu“, potvrdila Bank of America. Na počátku minulého týdne zahájila revizi všech svých 102 tisíc rozhodnutí prošetřením prvním „několika stovek“ případů, mezi kterými nalezla 10 až 25 rozhodnutí. Chyby byly podle banky povětšinou administrativního charakteru v podobě například zkomolených jmen či prohozeného jména a příjmení, ale nalezly se i prohřešky vážnější, například chybějící podpis či chybějící soubory. Prošetřeno bylo dosud méně než procento celkového objemu rozhodnutí o zabavení domů. „Žádné zabavení dosud nebylo neoprávněné,“ tvrdí banka.

Nekalé praktiky, pokud budou prokázány, mohou znovu ohrozit celý realitní trh. Od ledna 2007, kdy se začaly projevoval první příznaky krize, byly v celých Spojených státech zabaveny téměř tři miliony domů. Data americké RealtyTrac ukázala, že americké banky v září letošního roku poprvé v historii kvůli nesplácení hypoték zabavily přes 100 tisíc domů. Číslo 102 134 je nejvyšší od počátku sledování v roce 2005 a na trh provázený vytrvalým poklesem cen přišlo v situaci, kdy se všech 50 amerických států spojilo při koordinovaném postupu vyšetřování okolností těchto zabavování nemovitostí.

Freddie Mac, která je vedle Fannie Mae jednou ze dvou státem ovládaných hypotečních agentur, přes které protekla více jak polovina všech amerických hypoték, uvedla, že proces zabavování domů v USA zpomalil. Freddie Mac trvá osm měsíců od počátku procesu zabavení, než se předmětný dům dostane na trh. Fannie Mae údaj poskytnout odmítla. Podle administrátora nemovitostních dat Core Logic je v některé z fází zabavení ve Spojených státech 6,7 milionu domů a jejich prodeje tvoří 30 procent nabídky domů na trhu. Za trhy, kde je situace ještě mnohem horší, Core Logic označil Phoenix či Arizonu. „Lidé využívají současného prostředí, kdy je pro banky obtížnější je z jejich neplacených domovů vystěhovat. Dříve opouštěli domy velmi brzy po převzatém rozhodnutí o jejich zabavení, nyní vyčkávají, dokud si pro ně nepřijdou úřady,“ uvádí Mark Zandi z Moody’s Economy. Freddie Mac a Fannie Mae obhospodařují dohromady přes 190 tisíc zabavených nemovitostí. Dostat je na trh bude trvat přinejmenším dlouhé měsíce a stát miliony dolarů transakčních nákladů. Pokud dlužníci stále obývají své domy, Freddie Mac jim nabízí finanční pomoc známou jako „peníze za klíče“ („cash for keys“). Nucené právní vystěhování je poslední možnost. U bank to není jiné. CNBC cituje Shanstu Gaughen, dlužící na hypotéce od února bance Bank of America. „Ještě několik měsíců zde vydržím,“ říká. Podle šéfa Fedu Bernankeho nyní 20 procent dlužníků na hypotéce dluží více, než je hodnota jejich domu a dalších přibližně 33 procent je se splácením v ohrožení.

Národní asociace zaměstnanců v realitách NAR dnes publikovala data o celkovém trhu starších domů v září. Proti srpnu prodeje vzrostly o 10 procent, druhý měsíc v řadě, a dosáhly v přepočtu na celoroční prodeje 4,53 milionu proti srpnovým 4,12 milionu (v přepočtu na celý rok). Trh podpořily dále se snižující úrokové sazby a klesající ceny. Právě za tímto poklesem ale stojí vysoký podíl zabavených domů, posílaný bankami a agenturami na trh. V samotném září podle dat NAR tyto prodeje, ve kterých banky požadují nižší než plnou hodnotu hypotéky, dosáhly 35 % všech prodejů na trhu a přispěly k poklesu mediánu ceny prodaného staršího domu meziročně o 2,4 % na 171 700 amerických dolarů.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, AP,čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data