Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
STEM: Více než třetina tuzemských domácností má finanční problémy

STEM: Více než třetina tuzemských domácností má finanční problémy

1.11.2010 15:38
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Za poměrně dobře finančně zajištěnou se považuje zhruba polovina českých domácností, naopak finanční problémy má v současnosti více než třetina rodin. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které v pondělí zveřejnila společnost STEM.

Za určitě dobře finančně zajištěnou považuje svou domácnost šest procent dotázaných, za spíše zajištěnou 45 procent, dohromady tedy 51 procent. V listopadu 2004 odpovědělo kladně 41 procent lidí a od roku 2007 se podíl kladných odpovědí zvýšil a stabilizoval na hranici 50 procent.

Finanční problémy má nyní 37 procent domácností. Devět procent dotázaných odpovědělo, že problémy "určitě" mají, dalších 28 procent reagovalo, že "spíše ano".

Finanční zajištění a žádné problémy uvedlo 45 procent respondentů. Šest procent domácností je sice finančně zajištěných, ale má finanční problémy. Bez zajištění a problémů je 18 procent dotázaných a bez financí a s problémy se potýká 31 procent oslovených.

Dobré zajištění a žádné problémy uvedlo 61 procent studentů, přesně v opačné situace je naopak 16 procent studujících. Zbytek tvoří skupiny vyjadřující stav "spíše ano" nebo "spíše ne".

Důchodců bez zajištění a s finančními problémy je 39 procent, opak uvedlo 36 procent dotázaných.

Více zajištěných lidí bez problémů je mezi zaměstnanci - 45 procent. Problémy a nedostatek financí uvádí 29 procent oslovených.

Nejlépe jsou na tom podnikatelé a živnostníci, kde zajištění a žádné problémy uvedlo 75 procent respondentů. Opačně odpovědělo jen devět procent.

Finanční zajištění a život bez problémů uvedla i téměř pětina (19 procent) nezaměstnaných. Bez peněz a s problémy se naopak potýká 70 procent lidí bez práce.

Nejvíce pociťují problémy rodiny dělníků, nejméně pak rodiny odborných pracovníků.

Pokud jde o dosažené vzdělání, nejhůře jsou na tom domácnosti se vzděláním základním, výrazně lépe rodiny maturantů a nejlépe vysokoškoláků.

Nejzranitelnější jsou jednočlenné domácnosti, nejmenší ohrožení vykázaly rodiny se dvěma dětmi.

STEM provedla výzkum mezi 1. a 9. říjnem na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let. Na otázky odpovědělo 1244 respondentů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y