Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zdražení mýtného: +25 % příští rok, dalších +25 % v roce 2012 při zohlednění nízkých emisí aut

Zdražení mýtného: +25 % příští rok, dalších +25 % v roce 2012 při zohlednění nízkých emisí aut

8.11.2010 13:22
Autor: ČTK

Mýtné se od ledna zvýší o 25 procent, stejný nárůst čeká silniční dopravce i od začátku roku 2012. Uvedl to dnes ministr dopravy Vít Bárta. Příští rok by tak autodopravci měli platit pět korun za kilometr. Ministerstvo zároveň uzavřelo s dopravci dohodu, jejíž součástí je přímá státní podpora 300 milionů korun a množstevní slevy z mýtného. Růst sazeb mýtného se netýká nejekologičtějších vozidel.

Ministr Bárta označil jednání se sdružením autodopravců Česmad Bohemia za "krvavé". "Nebojíme se dramaticky zvednout sazby, ale zároveň chceme podpořit konkurenceschopnost českých dopravců," uvedl ministr. Zvýšení sazeb má podle něj především regulační význam, Česká republika je prý často "zneužívána" k tranzitu.

Podle prezidenta sdružení Vladimíra Starosty se zdražení mýtného nutně musí projevit v růstu cen pro zákazníky. "Musím vyslat jasný signál, že všichni členové budou žádat u zákazníků o zvýšení ceny," uvedl Starosta. Nechtěl přitom spekulovat, o kolik ceny vzrostou.

Bárta s růstem cen nesouhlasí. "Budeme ostražitě sledovat, co se s cenami bude dít," uvedl. V případě nárůstu prý může smlouvu "přehodnotit". Zvýšení mýtného je podle něj navíc šance pro nákladní železniční dopravce, kterým by se měl od příštího roku poplatek za užívání kolejí snížit.

Bárta očekává, že příjem fondu dopravy z mýtného se po odečtení všech nákladů a kompenzací zvýší příští rok o 1,2 miliardy korun, v roce 2012 o další 1,4 miliardy korun.

Zvýšení sazeb mýtného musí schválit vláda, ministr chce návrh předložit kabinetu v nejbližší době. Součástí návrhu bude i možnost dalšího zvyšování sazeb od roku 2013, ovšem pouze o inflaci. Ministr chce rovněž pro vozidla se třemi nápravami a většími snížit mýtné v pátek odpoledne. Dnes v tuto dobu platí o polovinu více než v jiné dny a časy, nově budou platit jen o 40 procent více.

Částku 300 milionů korun budou moci dopravci čerpat od dubna například na tréninkové projekty pro řidiče. Návrh na zavedení množstevních slev by mělo MD předložit vládě do července, platit by mohly od ledna 2012. Zvyšování sazeb se netýká vozidel, která splňují emisní normu Euro 5 a vyšší, pro které MD vytvořilo novou skupinu mýtných sazeb. Snížení sazeb by se měly dočkat autobusy, a to od počátku září 2011.

Bárta rovněž ponese na vládu pilotní projekt pro moravskoslezskou silnici I/11, kde má být takzvané plovoucí mýtné. To znamená, že nákladní auta budou na silnici platit vyšší sazby v dopolední a odpolední špičce, kdy lidé jezdí do práce. Po vyhodnocení novinky se může podle Bárty plovoucí mýtné rozšířit i na další přetížené silnice.


Váš názor
  • dobrý
    8.11.2010 14:34

    a jako kompenzaci návrh VV na snížení cen nafty snížením spotřební daně o 2,50 :)
    Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data