Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Merkelová: Největší hrozbou pro globální ekonomiku je návrat k protekcionismu

Merkelová: Největší hrozbou pro globální ekonomiku je návrat k protekcionismu

9.11.2010 12:18
Autor: ČTK

Londýn (ČTK) - Největším nebezpečím, kterému čelí světová ekonomika, je návrat k obchodnímu protekcionismu. Uvedla to v rozhovoru pro list Financial Times německá kancléřka Angela Merkelová před zasedáním skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20. Merkelová dále uvedla, že ke stanovení „poctivého kurzu“ by mel být Peking přesvědčen „čísly a fakty“, nikoli útoky.

"Největším nebezpečím, které nám hrozí, je protekcionismus. Stále nepodnikáme dostatek kroků k zajištění skutečně volného obchodu," řekla Merkelová. Směnné kurzy by podle ní měly odrážet sílu ekonomik jednotlivých zemí, návrh na stanovení konkrétních číselných hranic pro omezení přebytků a deficitů běžného účtu označila za „příliš úzce vnímané“. „Není to jen otázkou směnných kurzů, ale také otázkou konkurenceschopnosti.“

Vedoucí představitelé Světové obchodní organizace (WTO), Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) již minulý týden v dopisu skupině G20 varovali, že světovou ekonomiku ohrožují "temná mračna" stupňujících se protekcionistických tlaků. Ty jsou důsledkem vysoké nezaměstnanosti, makroekonomických nerovnováh a třenic kolem devizových kurzů.

WTO předpokládá, že objem světového exportu v letošním roce stoupne o 13,5 procenta. Summit G20, který se uskuteční tento týden v Jižní Koreji, by mohl být pro politiky šancí k zabránění tomu, aby se vystupňovala takzvaná měnová válka. Za měnovou válku je v současnosti označována stále častější situace, kdy se vlády snaží uměle oslabovat kurz domácí měny, aby zvýšily konkurenceschopnost domácích podniků.


Váš názor
  • angela merkantelova / megakartelova
    10.11.2010 2:18

    a bezduvodne skupovani dluhopisu zemi s financnimi problemy a politicka podpora teto cinnosti neni protekcionismus? tak se mi zda, ze si politici protireci nejen u nas.
    Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data