Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR údajně nabídla největšímu akcionáři Bogdanky až 136,7 PLN/akcie skrze akciový swap, firma to odmítá

NWR údajně nabídla největšímu akcionáři Bogdanky až 136,7 PLN/akcie skrze akciový swap, firma to odmítá

26.11.2010 9:19, aktualizováno: 26.11. 12:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Největší akcionář polského černouhelného dolu Bogdanka, kterým je penzijní fond Aviva, uvedl, že v rámci snah o převzetí Bogdanky ze strany NWR obdržel nabídku výměny akcií, která by zvýšila nabízenou cenu za akcii Bogdanky až ke 137 zlotým za akcii.

Podle investičního šéfa polského penzijního fondu Aviva Marcina Zolteka, kterého citoval polský deník Parkiet, NWR nabídla akciový swap v podobě tří až čtyř akcií NWR za jednu akcii Bogdanky. V číslech to znamená rozmezí 103,2 až 136,7 PLN (3 až 4 akcie). Aviva již včera v reakci na výzvu polské vlády k tomu, aby akcionáři Bogdanky neprodávali své podíly ve prospěch NWR, zopakovala, že nabídku NWR stále považuje za nízkou. Její šéf Zoltek i v reakci na tuto zvýšenou nabídku uvedl, že ji stále považuje za příliš nízkou.

Akcie Bogdanky dnes v úvodu obchodování ve Varšavě posilují o 4,2 procenta na 106,7 PLN/akcie. Akcie NWR v Praze v úvodu obchodování klesají o 3,3 procenta na 207 Kč/akcie, aktuálně ztrácejí 2,8 % na 208 Kč/akcie. Krátce po poledni již s ohledem na další informace akcie Bogdanky veškeré zisky umazaly a ztrácely 0,4 procenta na 102 PLN. NWR však v začátku odpoledne ztráty naopak prohloubilo, a to na 3,5 % v Praze a ve Varšavě na 2,6% ztráty z ranních 1,8 %.

Portfolio manažer polského fondu Aviva Pawel Klimkowski následně pro polskou televizi TVN CNBC uvedl, že hlavní vlastník NWR Zdeněk Bakala při setkání s největšími podílníky Bogdanky v tomto týdnu nenabídl vlastní akcie namísto hotovosti.

Mluvčí společnosti New World Ressources Joe Cook v reakci na informace v médiích uvedl, že firma v rámci nabídky na převzetí Bogdanky nenabízí akcionářům Bogdanky své akcie před ukončením nabídkového období. Nabídkové období, kdy akcionáři Bogdanky mohou upsat své akcie Bogdanky společnosti NWR skončí v pondělí 29. listopadu. Mluvčí NWR dále zopakoval, že společnost finanční nabídku 100,75 PLN/akcie považuje za férovou a navyšovat ji rozhodně nehodlá. Zároveň však potvrdil dřívější spekulace na trhu, že NWR zvažuje upuštění od podmínky získat pro realizaci nabídky alespoň 75 % akcií Bogdanky s tím, že finální rozhodnutí padne po skončení nabídkového období.

Proti nabídce NWR se postavil management Bogdanky, již v říjnu nabídku odmítla právě Aviva jako největší akcionář s cca 15 % akcií Bogdanky a také další penzijní fond Amplico, vlastnící 5,1 % akcií. Včera nabídku NWR jako příliš nízkou odmítl druhý největší akcionář Bogdanky, kterým je s cca 9,8 % akcií penzijní fond polské pojišťovny PZU. Na vládní úroveň odpor proti nabídce NWR povýšil včera náměstek ministerstva státního pokladu Jan Bury, který uvedl, že stát svá 2,3 % v Bogdance neprodá a že po penzijní fondy, které dohromady vlastní zhruba 46 % akcií Bogdanky, jde o test, zda jsou dlouhodobými investory.

„PZU i Aviva po setkání se Zdeňkem Bakalou (nepřímo akcionář NWR) potvrdily svůj odmítavý postoj vůči nabídce, což znamená, že se NWR nepodařilo přesvědčit dva velké akcionáře Bogdanky (dohromady drží téměř 25 %) o přijmutí nabízených podmínek před nejzazším termínem, kterým je příští pondělí 29. listopadu. Podle nás zůstává stále otázkou, jestli bude NWR schopno přesvědčit ostatní vlastníky Bogdanky a zajistit si v ní alespoň 50 % + 1 akcii. Menší kontrolní balík akcií by nicméně pořád NWR zajišťoval přístup na rychle rostoucí polský trh, aniž by společnost přetěžovala svoji rozvahu. Zprávu považujeme za mírně negativní,“ uvádí v reakci na jednání kolem snah o převzetí Bogdanky ze strany NWR Lajos Meszaros, analytik KBC Securities.

(Zdroj: Bloomberg, Parkiet, čtk)


Váš názor
  • jen počkejte
    26.11.2010 10:51

    On Vám ještě Zdenda ukáže jak se na lopatě sedí.. :-)
    Macin
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data