Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chanos: Přichází rok Číny

Chanos: Přichází rok Číny

14.12.2010 18:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Příběhem roku 2011 bude Čína a to, zda bude schopná přibrzdit svůj růst, aniž by se úplně zastavila. Pro CNBC to uvedl James Chanos, prezident Kynikos Associates. Její dosavadní snahy o zbrzdění trhu nemovitostí podle něho nebyly moc úspěšné. Politika této země se přitom projevuje po celém světě – například na komoditních trzích, v Austrálii, Brazílii. Největší chybou by podle investora bylo to, kdyby čínská vláda silně utahovala politiku ve chvíli, kdy by trh již začal silně zpomalovat.

Chanos, známý příznivce krátkých obchodů, uvedl, že v roce 2010 nebylo moc úspěšných příležitostí pro tyto obchody, „Čína byla jedním z nich“. Tato země podle něho není exportní ekonomikou, jak se mnozí domnívají, protože čisté exporty tvoří jen asi 5 % jejího HDP. Je to naopak ekonomika postavená na trhu s realitami. Stavebnictví představuje více než 60 % HDP. Proto se vláda „tolik nestará o hodnotu měny... je to vše jen o nemovitostech“.

Prodeje nemovitostí ve velkých městech během posledního roku a půl stagnovaly, přestože stavebnictví rostlo. „Lidé tak nekupují nové byty, ale oni jich stále velmi mnoho staví,“ vysvětlil Chanos a dodal: „Z venkova se do měst sice stěhuje velký počet lidí, ti si ale nemohou dovolit to, co se staví, protože jsou chudí.“ Navíc pracují ve stavebnictví, takže pokud se v něm situace změní, mohou se zase odstěhovat zpět.

Americká ekonomika je podle investora jednou z nejlépe chráněných proti problémům v Číně, opak platí například o Evropě s jejími relativně vysokými exporty. Ohledně dlouhodobější budoucnosti Číny investor uvedl, že její model nakonec přestane fungovat. Investice jsou nyní do značné míry špatně alokované a „to se nakonec projeví“. Sovětský svaz byl po válce až do sedmdesátých let jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě, protože „stavěli přehrady, které netěsnily, a továrny, které nikdo nepotřeboval“. Čína je ale dynamičtější, její příběh bude mnohem zajímavější. Všichni se tam spoléhají na stát, ale udržet bubliny pod kontrolou je velmi těžké.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
 • Čína
  15.12.2010 9:55

  má sice nějaké ty problémy, ale vytrvale je ilustrovat japonskými gejšami... Zřejmě to bude mít nějaký skrytý význam (ignoranci po tolikerém opakování snad nelze předpokládat). Že by se Chanos nezdál být dost fotogenický? ;-)
  Kalka.
  • Re: Čína
   15.12.2010 9:58

   Mno, ono se presentovat rudou vlajkou, srpem a kladivem s hvězdičkami taky není pro čínský režim to pravé ořechové, že :-)) To jaxi ke kapitalizmu nepatří....
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data