Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed díky krizi nejziskovější bankou na světě, za rok 2010 odvedl americké vládě rekordní zisk 78 mld. USD

Fed díky krizi nejziskovější bankou na světě, za rok 2010 odvedl americké vládě rekordní zisk 78 mld. USD

11.1.2011 9:54, aktualizováno: 11.1. 13:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Fed dosáhl v roce 2010 rekordní ziskovosti, když vydělal 80,9 miliard dolarů. Z toho 78,4 miliardy dolarů poslal ministerstvu financí jako příjem generovaný kvantitativním uvolňováním. V roce 2009 na tyto snahy vynaložil zhruba dva biliony dolarů, loni oznámil QE2 v objemu 600 miliard dolarů.

Uvedená čísla ukazují, jak finanční krize přeměnila Fed na nejziskovější banku na světě. Jeho příjmy v roce 2010 dosáhly 88,1 miliardu dolarů, ale výdaje ve formě úroků jen 2,7 miliard dolarů a provozní náklady 4,3 miliardy dolarů. Placené úroky jsou minimální, protože téměř všechny závazky banky, jako jsou bankovní rezervy, platí úrok ve výši 0 – 0,25 %. Mnohé z dlouhodobých aktiv však nesou výnos mezi 4 – 5 %.

Z pohledu Ministerstva financí jsou zisky Fedu kompenzací za některé náklady krize, například za záchranu automobilového průmyslu. Minulý rok dostalo ministerstvo od Fedu 47,4 miliardy dolarů. V letech před finanční krizí šlo obvykle o 20 – 30 miliard dolarů. Fed v rámci své politiky vyplácí veškeré zisky ministerstvu namísto toho, aby zvyšoval svůj kapitál.

Většina příjmů Fedu, který ještě ve své historii nikdy neutrpěl ztrátu, přichází z úroků z cenných papírů v celkové hodnotě 2 bilionů dolarů, které koupil v rámci snahy o stimulaci ekonomiky. V roce 2010 tyto příjmy dosáhly 76,2 miliardy dolarů. Příjmy ze speciálních investic, jako například ze subjektu založeného pro nákup aktiv od banky Bear Stearns, dosáhly 7,1 miliardu dolarů. Z úvěrů pro AIG získal Fed 3,4 miliardy dolarů.

Je možné, že se v následujících letech zisky přemění ve ztráty v případě, že rostoucí inflace donutí centrální banku rychle utáhnout monetární politiku. Pak by Fed musel platit vyšší úroky ze svých závazků a zároveň by mohl utržit kapitálové ztráty v případě, že by musel prodat cenné papíry namísto toho, aby je držel až do doby splatnosti.

Jeden z představitelů Fedu však uvedl, že si nedovede představit podmínky, za kterých by muselo dojít k rekapitalizaci této banky ze strany Ministerstva financí. Pokud by některá z regionálních poboček Fedu utrpěla ztráty, bylo by jí umožněno pozdržet platby ministerstvu do doby, kdy by se ze ztrát zotavila. Díky účetním operacím by ani její kapitál neklesl do záporných čísel.

(Zdroj: FT, čtk)


Váš názor
 • perpetum mobile ?
  11.1.2011 13:31

  Docela zajímavý hospodaření. Jestli to chápu, Fed vytiskl peníze, koupil za ně dluhopisy, a ty dluhopisy nesou úrok. Taky by mne bavilo takhle podnikat.
  viky
 • A kolik ?
  11.1.2011 10:11

  A kolik nám vydělala naše ČNB na akci " prodej našeho zlatého pokladu " . Jde to alespoň přibližně někde zjistit ?
  /eye/
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data