Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NYT: Americké banky po tříleté pauze začnou vyplácet dividendy

NYT: Americké banky po tříleté pauze začnou vyplácet dividendy

17.01.2011 15:13
Autor: ČTK

Americké banky letos podle deníku The New York Times po tříleté pauze opět začnou vyplácet dividendy. V uplynulých letech tak nečinily, protože potřebovaly peníze na vyspravení svých bilancí poškozených finanční krizí. Obrat v jejich postoji by do penzijních fondů a americkým důchodcům, kteří vsadili na bankovní akcie, mohl přinést miliardy dolarů, podotkl newyorský list.

O tam, jak velké částky budou banky svým podílníkům vyplácet, napovědí příští týden jejich výsledky. První vlaštovkou v pátek byly výsledky finančního ústavu JPMorgan Chase, který zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 47 procent na 4,8 miliardy dolarů. Předčil tak očekávání analytiků.

Pokud i další banky jako Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs a Wells Fargo ukážou, že jim již druhý rok po sobě rostou zisky, mohli by jim regulátoři trhu již v březnu navýšení dividend povolit. Podle mnoha analytiků jsou dobré výsledky finančních ústavů pravděpodobné.

Během hluboké finanční krize v letech 2008 a 2009 tyto banky srazily své kdysi lukrativní dividendy na minimální částky. JPMorgan například v současnosti vyplácí roční dividendu 20 centů na akcii, zatímco před krizí to bylo 1,52 dolaru, uvedly The New York Times.

Celkově v roce 2007, posledním roce před krizí, finanční akcie v indexu Standard & Poor’s 500, vyplatily na dividendách 51 miliard dolarů. V loňském roce to bylo 19 miliard dolarů. Letos by tato částka měla vzrůst. "Jde o významný milník," řekl analytik Gerard Cassidy pracující pro společnost RBC Capital. Návrat dividend podle něj znamená, že jsou banky opět na nohou.

Jejich ozdravení po finanční krizi přitom přišlo rychleji, než se očekávalo. Napomohly tomu federální záchranné programy, které celkem dosáhly tří bilionů dolarů, nízké úrokové sazby a rostoucí akciový trh. Banky by tak za rok 2010 podle odhadů měly dosáhnout zisku 70 miliard dolarů. Meziročně by to bylo o 12,5 miliardy více.

Navýšení dividend musejí schválit regulační orgány. Ještě předtím ale banky musejí projít dalším kolem zátěžových testů, které americká centrální banka zahájila tento týden a které mají prověřit jejich finanční zdraví před případnou další krizí. Zároveň také budou muset vyhovět přísnějším kapitálovým požadavkům, které přinesly nové mezinárodní dohody a reforma finančního sektoru přijatí loni v USA.

Dividendy jsou podle NYT i citlivou politickou otázkou. Mnoho voličů se totiž stále zlobí kvůli vysoké vládní pomoci bankám po finanční krizi a podobné zprávy nenese libě. Naposledy veřejnost rozčílil návrat vysokých platových bonusů pro finančníky pracující na Wall Streetu. Dividendy se tak budou možná obnovovat postupně.


Váš názor
  • Již jenom 110 kvartálů
    18.01.2011 9:10

    Ano, je to vskutku úžasné. Podle IMF utrpěly U.S. banky během krize ztráty 2.000 mld. USD. Za celý rok 2010 vydělaly 70 mld. USD. Tzn. již jenom dalších 27 a půl roků stejně úžasných výsledků a budou break-even. Pro analytiky srozumitelným jazykem: již jenom dalších 110 kvartálů. Problém je, že situace není tak úžasná, jak se předvádí. O opět povoleném účetnictví á la Enron pro banky jsme si již řekli a je zde další jev: Robert Lenzner - US Banks Reporting Phantom Income on $1.4 Trillion Delinquent Mortgages: http://blogs.forbes.com/robertlenzner/2011/01/12/us-banks-reporting-phantom-income-on-1-4-trillion-delinquent-mortgages/
    Detective
Aktuální komentáře
27.11.2020
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
17:16Ropa koriguje zisky, většina hlavních trhů jen přešlapuje na místě  
17:13Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
17:10ČEZ, a.s.: Předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš potvrzen ve funkci
16:54ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
CureVac NV (09/20 Q3)