Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová prognóza MF: Nižší deficit za loňský rok a silnější růst HDP letos

Nová prognóza MF: Nižší deficit za loňský rok a silnější růst HDP letos

31.1.2011 14:36
Autor: ČTK

Ministerstvo financí zlepšilo pro letošní rok odhad růstu české ekonomiky na 2,2 procenta z dřívějších dvou procent. V roce 2012 by měla ekonomika stoupnout o 2,7 procenta. Vyplývá to ze dnes zveřejněné nové makroekonomické predikce MF. Úřad rovněž zlepšil odhad růstu hrubého domácího produktu za loňský rok na 2,5 procenta.

"Odhad růstu české ekonomiky pro rok 2011 je v souladu s předpovědí Mezinárodního měnového fondu, zatímco predikce Evropské komise, respektive Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj přinášejí vyšší čísla," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Evropská komise letos odhaduje růst české ekonomiky na 2,3 procenta a OECD na 2,8 procenta.

ČNB ve své listopadové prognóze odhaduje letos růst HDP na 1,2 procenta, v roce 2012 by měla ekonomika růst o 2,5 procenta. Novou prognózu zveřejní ČNB ve čtvrtek.

Ministerstvem odhadované zpomalení letošního ekonomického růstu zapříčiní podle prognózy úsporná politika vlády a konec solárního boomu. "Zhruba v polovině roku by ekonomický výkon měl dosáhnout úrovně vrcholu před vypuknutím recese," uvedlo MF.

V roce 2013, kdy by měl podle plánů klesnout deficit veřejných financí na 2,9 procenta HDP, by ekonomika měla růst o 3,2 procenta a následně v roce 2014 stoupnout o 3,8 procenta.

Inflaci ministerstvo očekává letos ve srovnání s předchozími odhady vyšší. Průměrná míra inflace by měla letos činit 2,3 procenta proti původně předpovídaným 2,2 procenta. V roce 2012 by měla inflace stoupnout na 2,4 procenta. "Vedle cen elektřiny a nájemného by mělo k růstu cen v roce 2011 nejvíce přispět zvýšení cen vodného a stočného, plynu a tepla. Nejistota panuje u cen v oddíle zdraví, kde může dojít ke zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici a ke změnám doplatků za léky," uvedlo MF.

Beze změny ve srovnání s předchozími odhady by měla být letos míra nezaměstnanosti. MF očekává letos nezaměstnanost 7,2 procenta a v roce 2012 pak její pokles na 6,8 procenta. "Míra nezaměstnanosti v roce 2010 zřejmě dosáhla vrcholu, v tomto a příštím roce by měla mírně klesat," uvedli analytici MF.

Naopak pesimističtější je MF ohledně spotřeby domácností. Zatímco v minulé prognóze očekávalo ministerstvo pro letošek zvýšení spotřeby o 1,5 procenta, nyní počítá s růstem o jedno procento.

Odhady MF (v závorce uvedeny odhady z předchozí říjnové predikce)

odhad 2010

odhad 2011

odhad 2012

HDP

- 4,1 %

2,5 % (2,2 %)

2,2 % (2 %)

2,7 %

Průměrná míra inflace

1 %

1,5 % (1,5 %)

2,3 % (2,2 %)

2,4 %

Spotřeba domácností (vývoj)

- 0,2 %

1 % (1,5 %)

1 % (1,5 %)

2,9 %

Nezaměstnanost

6,7 %

7,3 % (7,4 %)

7,2 % (7,2 %)

6,8 %

Deficit veřejných financí loni činil podle předběžných odhadů ministerstva financí 4,8 procenta hrubého domácího produktu. Ještě v říjnu úřad odhadoval deficit na 5,1 procenta. Pro letošek úřad své plány nemění a počítá s deficitem 4,6 procenta HDP. Pro přijetí eura je nezbytné dodržet tříprocentní hranici. Předloni činil deficit 5,8 procenta.

"K dalšímu upřesnění dojde při zveřejnění dubnových notifikací vládního deficitu a dluhu. Předpokládám, že vzhledem k úsporným opatřením vlády dojde ke snížení tohoto odhadu," řekl dnes ministr financí Miroslav Kalousek.

Zlepšení loňského výsledku je podle MF dosaženo díky získaným prémiím z vydaných dluhopisů. "Za zlepšením stojí pozitivní vývoj na finančních trzích, kde došlo k poklesu úrokových sazeb ve všech emitovaných splatnostech výnosové křivky státních dluhopisů," uvádí materiál MF.

(Zdroj: Makroekonomická predikce MF)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů