Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prezident jmenoval Lubomíra Lízala do bankovní rady ČNB

Prezident jmenoval Lubomíra Lízala do bankovní rady ČNB

8.2.2011 16:23
Autor: mediafax

Prezident Václav Klaus jmenoval ekonoma Lubomíra Lízala novým členem bankovní rady České národní banky (ČNB). Lízal nahradí Roberta Holmana, jehož šestiletý mandát končí tento týden. Klaus současně potvrdil v bankovní radě i Pavla Řežábka, kterému začíná druhý mandát.

„Uvědomuji si, že nástup do vysoké funkce v ČNB zavazuje. ČNB je institucí, která si během své historie vybudovala vysokou důvěru jak odborné, tak široké veřejnosti. Udržení cenové stability i stability finančního sektoru je nejen podmínkou nutnou pro hospodářský rozvoj České republiky, ale představuje též hodnoty samy o sobě,“ řekl Lízal po jmenování.

„Je pro mne ctí, že i s mým přispěním ČNB získala pověst důvěryhodné instituce a prokázala svou stabilizující roli v rámci hospodářské politiky ČR. Do dalšího období nás čeká mnoho výzev nejen v oblasti naplňování zákonných úkolů, ale i v úsilí o přiměřenost regulace a efektivitu dohledů v Evropě,“ podotkl Řežábek.

Lubomír Lízal a Pavel Řežábek zasednou v bankovní radě jako vrchní ředitelé. Dalšími členy bankovní rady jsou guvernér Miroslav Singer, viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík a vrchní ředitelé Kamil Janáček a Eva Zamrazilová. Všechny členy bankovní rady jmenuje prezident republiky na šestileté období a nikdo z nich nesmí funkci zastávat více než dvakrát.

Lízal se specializuje na ekonomii transformace, aplikovanou mikroekonomii, struktury trhu, správu a řízení podniků a životní prostředí. Dříve působil jako externí konzultant pro Světovou banku a jako hodnotitel pro Evropskou komisi. V letech 2003 až 2008 byl ředitelem Národohospodářského ústavu AV ČR (NHÚ) a CERGE Univerzity Karlovy v Praze. V současnosti zastává místo vedoucího vědeckého pracovníka na NHÚ a je docentem ekonomie na CERGE UK. Podle obchodního rejstříku je také členem dozorčí rady ČEZ (817 CZK, -0,67%).

„Rozhodl jsem se, že na členství v dozorčí radě ČEZ rezignuji během zákonné lhůty, a to v nejbližší možné době. K nejbližšímu možnému termínu ukončím také aktivní působení v NERV s tím, že na základě dohody s kolegy dokončím to, co jsem měl na starosti, a odevzdám výsledky své práce,“ uvedl Lízal.

Lízal vystudoval Fakultu elektrotechnickou ČVUT, obor výpočetní technika - systémové programování. Pak se krátce věnoval podnikatelské činnosti a poradenství v oboru IT. Následně absolvoval v roce 1998 doktorské studium ekonomie na CERGE v Praze.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data