Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdo se směje naposled

Kdo se směje naposled

02.03.2011 10:52

Autor finančního bestselleru Liar`s Poker, Bloombergovský sloupkař Michael Lewis, má průšvih. Jeden z protagonistů jeho nejnovějšího díla Big Short jej zažaloval pro urážku na cti (více informací zde). Věc se má následovně. Big Short je svěží dílko plné humoru až sarkasmu nasměrovaného jak jinak než do finančních luhů a hájů. Lewis se zde věnuje období vrcholící finanční krize a všemu, co k této mezní situaci přispělo. Události jsou popisovány z pohledu několika úspěšných investorů, kterým se podařilo na cenových pohybech této chaotické doby vydělat. Jedná se vlastně o literaturu faktu, jelikož všechny osoby zde vystupující jsou uváděny plným jménem. Jednou z těch, o kterých se Lewis nevyslovuje s přílišným respektem, je jistý pan Wing Chau, ředitel a vlastník firmy, která se zabývala managementem CDO, stojících v epicentru finanční krize. Tento pán, jenž je v knize zesměšněn, se rozhodl dnes, téměř rok po prvním vydání knihy, zažalovat jejího autora, nakladatele a jednu další osobu z knihy, která byla údajně zdrojem zkreslující informace o práci pana Winga. Potud fakta. Není mým cílem hodnotit, jestli Michael Lewis udělal chybu, že odkryl identitu svých postav, ani soudit, zdali je žalující strana v právu nebo ne. Chtěl bych se pozastavit nad širším kontextem, do kterého tato událost zapadá.

První otázka, která vám mimoděk vytane na mysli, je proč se postižený odhodlal žalovat svého údajného hanobitele až po dlouhém jednom roce. Co se během této doby událo tak převratného, že dodalo odvahu uraženému manažerovi přejít do protiútoku (zdali oprávněného či nikoli se neodvažuji hádat)? Od vrcholu finanční krize uplynula dost dlouhá doba a finanční instituce začaly pomalu splácet státní pomoc. Nejen to, bankéři se stále více tváří, jako by se bylo nic nestalo, jakoby státní peníze, bez nichž by většina z nich dopadla jako zoufalý spekulant, který nemá na margin call a jehož pozice je nemilosrdně uzavřena, byly něčím tak samozřejmým, jako půjčka od hodného strýčka. To, co se díky všeobecné hysterii ještě před několika měsíci zdálo jako předem prohraný zápas, se proto může dneska jevit jako případ se slušnou nadějí na úspěch.

Svět je zajímavé místo a jeho interpretace proces ještě o něco zajímavější. Pročítáte-li se knihou Martina Lewise, je vám všechno jasné. Víte, kdo je zloduch a kdo je hrdina, kde se stala chyba a kdo by měl být podle spravedlnosti potrestán. Staré české pořekadlo však říká, kdo se směje nakonec, ten se směje nejlíp. V tomto případě to vypadá tak, že se nakonec a opět budou smát bankéři. Peníze daňových poplatníků je sice zachránily před smrtí, ale důležité je, že jste přežil a ne to, jak jste přežil.

Vidím to poměrně v jasných barvách. Uplyne ještě nějaká doba a začne se říkat, že finanční krize z roku 2008 byla vlastně jen nepatrnou epizodkou v dějinách finančních trhů, že se vlastně nic tak hrozného nestalo. To, že do celého problému vstoupil stát se svými penězi, byl vlastně nevyhnutelný krok, jelikož něco podobného se děje stále a nepřetržitě například v Číně a bylo by od Američanů krátkozraké z pouhých ideologických důvodů nepoužívat zbraně stejného kalibru jako protivník. Z kladných postav knihy Michaela Lewise se postupně stanou postavy záporné, jelikož se začne tvrdit, že státní peníze skončily de facto v jejich kapsách. Kdyby jim nebylo umožněno spekulovat na pokles cen CDO, k tak velkému propadu by nemuselo dojít. Svět se prostě otočí vzhůru nohama. Co z toho plyne pro nás? Zapomeňme na krizi a začněme být cyniky, jelikož to je nejlepší dlouhodobý postoj k finančním trhům a jejich fungování.


Váš názor
 •  
  05.03.2011 14:56

  Dík za podnět k přečtení aspoň zpřístupněných stránek z knihy na netu. V Epilogu je jasně popsáno, jak si bankéři z obou stran (longující i shortující) osobně na celé věci jenom nahrabali. A např. Wing Chau za své vydělané desítky miliónů (podnik ovšem přivedl k bankrotu) prý dokonce založil firmu na odkup týchž CDO, na kterých prodělal miliardy peněz druhých lidí...
  Kalka.
 • A již jste cynik Dušane?
  02.03.2011 13:23

  Dušane, a vy již jste cynik po těch letech ve finančnictví? :-)
  řepa
Aktuální komentáře
15.10.2019
19:14Ono se to vyplácí
17:21Summary: Kvartální výsledky JP Morgan, Goldman Sachs a United Health  
17:09Dohoda o brexitu už dnes? Nadějné zprávy a výsledky bank posílají akcie výš  
16:16Experti ČNB: Zatím nás nečeká ani euro, ani konec hotovosti
15:34Reuters: Francouzská AXA zvažuje prodej svých pojišťoven ve střední Evropě, včetně ČR
15:15MMF: Světová ekonomika letos vzroste nejméně od finanční krize
14:34Akcie Citigroup (-2 %) za rok zpevnily o 35 %. Solidní kvartální čísla trhům dnes nestačí…
13:44Goldman Sachs předvedla smíšená čísla, Wells Fargo připomněla staré problémy
13:16Banka JPMorgan (+2 %) startuje výsledkovou sezónu: Kvartální zisk příjemně překvapil
12:58Vojtěch Benda z ČNB: Stále vidím prostor pro zvýšení sazeb
11:31Volkswagen odkládá rozhodnutí o továrně v Turecku. Měla propojit výrobu passatů a superbů
10:48Trhům pomáhá lehký optimismus o brexitu. Ohledně Číny je na místě opatrnost  
10:07Ranní káva Jana Bureše na téma Německá recese, brexit a obchodní války (ZÁZNAM)
9:20Rozbřesk: Polský hospodářský zázrak versus Kaczyńského staronová vláda
8:56Evropské burzy asi začnou v plusu, pozornost se může stočit k číslům od amerických bankovních obrů  
5:49Lze vydělat na klimatickém šílenství?  
14.10.2019
22:01Sváteční obchodování na Wall Street
18:34Slovensko ani v příštím roce nebude hospodařit bez deficitu
17:49Obchod za to nemůže
17:25Trhy na nejlepší dohodu v dějinách moc neslyší. Čína chce víc a hrozí drcením kostí  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BlackRock Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (09/19 Q3)
Prologis Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (09/19 Q3, Aft-mkt)
UnitedHealth Group Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
3:30Čína - CPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Johnson & Johnson (09/19 Q3)
13:00JPMorgan Chase & Co (09/19 Q3)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (09/19 Q3)
14:00Citigroup Inc (09/19 Q3)
14:00Wells Fargo & Co (09/19 Q3)
14:30USA - Empire State Manufacturing index