Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pracujeme kvůli vysokým daním méně?

Pracujeme kvůli vysokým daním méně?

20.05.2011 14:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Belgičané, Francouzi, či Němci v produktivním věku odpracují v průměru za rok asi 1.000 hodin. Ve Spojených státech, Švýcarsku, či na Novém Zélandu je to v průměru kolem 1.300 hodin, což představuje poměrně značný rozdíl. Edward Prescott provedl v roce 2004 analýzu, na jejímž základě tvrdil, že tyto rozdíly jsou způsobeny hlavně zdaněním.

Smysl tato hypotéza dává – vyšší daně snižují finanční odměnu za práci, lidé pak pracují méně, nebo vůbec. Někteří lidé ale s vyššími daněmi zvyšují počet odpracovaných hodin, aby dosáhli na požadovaný příjem. A rozhodnutí o množství odpracovaných hodin ovlivňuje i řada dalších faktorů – vládní podpora, placená dovolená, přístup k zdravotnímu a sociálnímu pojištění, atd.

Následující graf ukazuje vztah mezi počtem odpracovaných hodin v roce 2007 a daňovými příjmy k HDP (1979 – 2007). Na první pohled by se zdálo, že data podporují názor, že existuje negativní vztah mezi daněmi a odpracovanými hodinami:

daně 1

V grafu ale můžeme vyznačit tři skupiny zemí. První skupina obsahuje Německo, Nizozemí, Itálii, Francii a Belgii – tedy země, které mohou mít nižší počet odpracovaných hodin kvůli silným odborům, či vyšší preferenci tradičního rodinného života. Ten obvykle omezuje počet odpracovaných hodin u žen.

Ve druhé skupině jsou čtyři severské země, které mají také silné odbory, ovšem silný vliv u nich mají také sociální demokraté, kteří obvykle podporují vysokou zaměstnanost. Třetí skupina zahrnuje Spojené státy, Japonsko, Austrálii, Nový Zéland a Kanadu. Tyto země mají relativně slabé odbory a vliv sociálních demokratů.

Pokud tedy přihlédneme k institucionálnímu a politickému prostředí, negativní vztah mezi daněmi a počtem odpracovaných hodin zmizí. Dokumentuje to i následující graf – na ose Y je změna počtu odpracovaných hodin mezi lety 1989 – 2007 a na ose X je změna ve zdanění od 80. let až do současnosti. Žádný vztah nevidíme a nejvíce napovídá skupina zemí kolem nuly na horizontální ose – přesto, že se u nich zdanění téměř nezměnilo, změna počtu hodin se u jednotlivých zemí značně liší. Téměř žádný vztah není patrný ani tehdy, pokud se podíváme na úroveň zdanění.

daně 2

Zdroj: „Taxes and work“, Lane Kenworthy


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Babcock International Group PLC
Marks & Spencer Group PLC (03/19 Q4)
Target Corp (04/19 Q1, Bef-mkt)
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
12:00Lowe's Cos Inc (04/19 Q1)
12:55VF Corp (03/19 Q4)
20:00USA - Zápis z jednání FOMC