Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Online rozhovor s finančním ředitelem Komerční banky Pavlem Čejkou – již dnes na Patria.cz

Online rozhovor s finančním ředitelem Komerční banky Pavlem Čejkou – již dnes na Patria.cz

23.5.2011 16:02, aktualizováno: 24.5. 9:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Poslední údaje České národní banky naznačují další růst podílu nesplacených úvěrů na celkovém objemu bankovních půjček. V rámci prvního čtvrtletí stoupl podíl nesplacených půjček na 6,36 procenta z 6,20 procenta ke konci loňského roku. Meziroční srovnání ukazuje nárůst tohoto podílu skoro o pětinu z 5,68 procenta v březnu 2010. Za 12 měsíců do března 2011 domácnosti zvýšily své zadlužení u bank a finančních institucí o zhruba 70 miliard korun na 1,063 bilionu korun, zatímco zadluženost firem za stejné období vzrostla o 11,94 miliardy korun na 912,9 miliardy korun.

Obě banky obchodované na pražské burze, stejně jako další bankovní domy v regionu, přesto v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenaly významný pokles nákladů na riziko, což se pozitivně projevilo v jejich ziskovosti. U Komerční banky meziroční pokles nákladů na riziko přesáhl 42 procent, u Erste Bank bylo snížení nákladů přes 13 procent.

Trhy však v současnosti, více než riziko neschopnosti jednotlivců a firem dostát svým úvěrovým závazkům, řeší riziko platební neschopnosti okrajových států eurozóny. Především řecký dluh vyvolává vrásky na čelech investorů v evropském bankovním sektoru, protože banky v EU podle posledních informací Výboru evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS) drží dluhopisy Řecka v hodnotě 101 miliard eur. Tato zátěž však není rovnoměrně rozložena mezi evropskými bankami – skoro dvě třetiny jsou na bedrech řeckých bank. V rámci regionu střední a východní Evropy je podle dostupných údajů největším věřitelem Řecka Komerční banka, jejíž expozice vůči této zemi dosahuje amortizované účetní hodnoty 7,5 miliardy korun.

Ekonomové sice většinou přiřazují určité formě restrukturalizace řeckého dluhu vysokou pravděpodobnost, s výrazným dopadem na evropský bankovní sektor však nepočítají. „V kontextu celého sektoru jde o relativně malou zátěž, představuje to 1-3 procenta kapitálu dle Tier 1,“ zhodnotil Jernej Omahen spolu s dalšími analytiky Goldman Sachs.

Podobnou myšlenku nedávno vyjádřil také šéf jedné z největších francouzských bank Société Générale, která je mateřskou bankou Komerční banky. Frédéric Oudea prohlásil, že restrukturalizace řeckého dluhu v jakékoli podobě velké banky, jako je ta "jeho", neohrozí.

Kdy lze očekávat obrat ve vývoji „špatných“ úvěrů v České republice? Je Komerční banka připravena odepsat v budoucnu část své expozice vůči Řecku? Na tyto a další otázky se budete moci zeptat přímo finančního ředitele Komerční banky Pavla Čejky, bude odpovídat na Vaše dotazy v rámci online rozhovoru na portálu www.patria.cz v úterý 24. května od 14:00 do 15:00 hod. Otázky však budete moci klást i před začátkem rozhovoru již od ranních hodin.

Pavel Čejka vystudoval ČVUT, je certifikovaným účetním (FCCA) a má titul MBA z University of Chicago Graduate School of Business. Kariéru začal ve společnosti Arthur Andersen, kde se specializoval na audit a poradenství finančním institucím, od roku 2000 působil v ČSOB jako ředitel pro Finanční řízení. V Komerční bance pracuje od roku 2003, nejdříve jako zástupce finančního ředitele. V současné době je členem Výboru ředitelů zodpovědným za strategii a finance a zároveň zastává pozici finančního ředitele. Je ženatý a má dvě děti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data