Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zachrání Řecko nový program za 60-70 miliard eur? MMF nejspíš stávajícímu další peníze neuvolní

Zachrání Řecko nový program za 60-70 miliard eur? MMF nejspíš stávajícímu další peníze neuvolní

01.06.2011 10:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Řecko před bankrotem zachrání nejspíše nový program pomoci v rozsahu 60 až 70 miliard eur. Do stávajícího dohodnutého v celkovém rozsahu 110 miliard eur loni již zřejmě Mezinárodní měnový fond neuvolní svoji část na tranši splatné v červnu, uvádí Frankfurter Allgemeine Zeitung. Na zprávě na chvíli zakolísalo euro poklesem pod 1,44 USD/EUR, později ale opět vykročilo až na 1,4470 USD/EUR a je nejvýše za čtyři týdny.

Podle listu je téměř jisté, že „troika“, tedy zástupci MMF, EU a ECB, kteří v zemi vyhodnocují plnění podmínek pro uvolnění další tranše pomoci, nedojde k závěru, že tyto podmínky jsou plněny. To již dříve naznačila mluvčí MMF, když uvedla, že fond může peníze uvolnit pouze v případě, že je stávající program zajištěn na 12 měsíců dopředu. Podle všeho ale k takovému závěru „troika“ nedochází, poznamenává FAZ. Aktuálním zásadním problémem Řecka je tak, pokud skutečně červnovou tranši pomoci v očekávané výši nedostane. Do poloviny července se tak může ocitnout v platební neschopnosti, uvádí FAZ.

Takovému závěru MMF a „troiky“ svědčí i slova spolkového ministra financí Německa Wolfganga Schäubleho. „Očekávání, na jejichž základech byl záchranný program pro Řecko postaven, nejsou plněna v řadě směrů. Nelze očekávat, že se Řecko dokáže pro získávání zdrojů vrátit na finanční trhy ve druhém čtvrtletí roku 2012 tak, jak bylo před rokem předpokládáno,“ uvedl německý ministr financí v Hannoveru.

Novou pomoc, jejíž potřebu na 60-70 mld. EUR vyčíslil člen vedení ECB Lorenzo Bini Smaghi, má na straně evropských států převzít záchranný fond eurozóny EFSF, zatímco dosavadní program spoléhá na bilaterální úvěry jednotlivých států. Podílet se na něm pak jako partner má opět MMF.

Podle FAZ se v Bruselu jednalo nad třemi variantami, z nichž ani jedna nepřipouští bankrot Řecka. Kromě uvedené první je druhou převzetí podílu MMF ze strany evropských zemí ve stávajícím programu a nový by tak nebyl potřeba. Jenže Evropa bude zdroje potřebovat také pro Irsko a Portugalsko, uvádí list. Podle FAZ řešení byla nakloněna spolková vláda, protože nevyžaduje odsouhlasení národními parlamenty. Nepodporuje jej ale řada evropských zemí. Třetí variantou je pak podle listu dohoda mezi MMF a EU (eurozónou) na modifikaci současného programu a úvahy o roli soukromých věřitelů. Nejisté podle listu je, zda by kancléřka Merkelová získala pro modifikaci programu souhlas Spolkového sněmu. Na dlouhavé dojednávání konsensu a přípravu řešení je také málo času, pomoc Řecku musí být vyjasněna do konce června.

FAZ uvádí, že zřejmé je zatím jedna podmínka nového programu pomoci Aténám a to zlepšení příjmové strany národní rozpočtu Řecka. Vláda má sloučit tři sazby DPH do dvou, základní na 20 procentech a nižší na 10 procentech. Tento návrh „troika“ hodnotí“ příznivě.

(Zdroj: Frankfurter Allgemeine Zeitung, Reuters, čtk, mediafax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.02.2026
10:01Víkendář: Čína na rozdíl od Japonska není připravena na odchod do důchodu. Co Německo?
21.02.2026
10:02Víkendář: Jak budou Američané platit za své deficity?
20.02.2026
22:02Americké akciové indexy uzavírají týden v zeleném  
18:17MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
17:22Investice do AI, klesající odkupy a kolik by to vlastně mělo vynášet?
16:11Dlouho očekávané rozhodnutí konečně padlo. Nejvyšší soud USA zrušil Trumpova cla
15:57Pětice evropských velmocí vyvine levné protivzdušné systémy inspirované Ukrajinou
15:30Ekonomika USA koncem roku brzdila spolu s výpadkem vývozu a vládních výdajů  
15:07Lee: Inflace půjde na úrovně před rokem 2020, AI bude vytvářet vítěze a poražené
13:02Perly týdne: Rotace zpět k Mag7 a dno na kryptu a softwaru
12:00Vláda udělá kroky k plnému ovládnutí energetické skupiny ČEZ, potvrdil Havlíček
11:42Skupina CSG dodá členské zemi NATO munici za nižší stovky miliony eur
11:39Akciové trhy míří nahoru. Slušná data doplňuje optimismus o Íránu  
10:33Nvidia jedná s OpenAI o nové investici za 30 miliard dolarů
8:55Lagardeová mandát dokončí, ECB pokutuje J.P. Morgan a BofA chce posílit private credit  
8:43Rozbřesk: Růst amerického HDP: už ne šokující, ale stále solidní
6:06Poptávka po AI kabeláži zrychluje. Credo má 30% potenciál růstu, tvrdí Goldman Sachs  
19.02.2026
22:00Americké trhy zakončují v záporu  
17:38Čínská záhada se nekoná
15:43Pokrok čínských technologických společností je pozoruhodný, přiznává Altman

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data