Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V Německu sílí volání po odchodu prezidenta Wulffa kvůli pochybné půjčce a nátlaku na novináře. Může oslabit Merkelovou

V Německu sílí volání po odchodu prezidenta Wulffa kvůli pochybné půjčce a nátlaku na novináře. Může oslabit Merkelovou

4.1.2012 11:23, aktualizováno: 4.1. 11:35
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

V Německu sílí volání po odchodu Christiana Wulffa z postu německého prezidenta. Důvodem je jeho pochybná a nepřiznaná půjčka na bydlení od vlivného podnikatele ještě v době, kdy byl Wulff ministerským předsedou Dolního Saska, kterou následovala výhodná půjčka od banky (dle FTD říjen 2008, v prosinci 2009 půjčka od stuttgartské BW-Bank) a jeho následný nátlak na novináře před koncem roku 2011, kdy aféra praskla. Německá média mu ale sčítají více excesů.

Wulff, spojenec kancléřky Angely Merkelové, od poloviny prosince čelí tlaku na odstoupení ze strany německých médií a opozice. V jeho aféře jde o to, že ještě jako ministerský předseda Dolního Saska před poslanci dolnosaského zemského sněmu zatajil své vazby na vlivného podnikatele Egona Geerkense, jehož žena mu poskytla úvěr na byt za velmi výhodných podmínek. V únoru 2010 odpověděl, že mezi ním a Geerkensem nebyly za posledních 10 let žádné obchodní vztahy.

Wulff v prosinci telefonicky naléhal na šéfredaktora nejčtenějšího německého deníku Bild, aby nezveřejňoval získané informace o půjčce. Hlava státu hrozila žalobou na odpovědného redaktora. Wulff, jenž je prezidentem 18 měsíců, se před Vánoci za nepřiznanou půjčku omluvil, ale odstoupit odmítl. Kromě půjčky musel vysvětlovat své soukromé prázdninové pobyty u přátel z podnikatelských kruhů.

Bild se v úvodu roku rozhodl zveřejnit podrobnosti o souběhu událostí. Wulff 12. prosince osobně volal na mobilní telefon šéfredaktorovi Bildu Kai Diekmannovi, aby pohrozil právními kroky v případě zveřejnění informací o sporné půjčce ve výši 500.000 eur (přes 12,7 milionu korun) a aby stáhl své vyjádření, které krátce předtím poskytl na žádost listu. Diekmann byl v té době na služební cestě, a prezident jej na telefonu nezastihl. Zanechal tedy obsáhlý vzkaz v hlasové schránce. Vyjadřuje v něm rozhořčení nad tím, že se deník kauzou zabývá a pohrozil odpovědnému redaktorovi trestněprávními důsledky. Dva dny po zveřejnění prvních informací o půjčce ve vydání Bildu z 13. prosince volal prezident šéfredaktorovi znovu a omlouval se za "tón a obsah" předchozích vyjádření.

Na informace zveřejněné v listu Bild a dalších médiích Wulff zaregoval v průběhu prosince sjednáním nového kontraktu s BW-Bank za „standardních podmínek“, která začíná běžet 16. ledna 2012.

Skandál může oslabit i pozici kancléřky Merkelové, která jej do prezidentské funkce prosadila. Předchozí prezident Horst Köhler odstoupil předloni v červnu kvůli svému kontroverznímu výroku, v němž naznačil, že by Německo mělo využít svou přítomnost v Afghánistánu k podpoře svých obchodních zájmů.

(Zdroj: FTD, Bild, DPA, čtk)


Váš názor
 • tak co Klaune?
  4.1.2012 12:51

  Německo náš vzor. Co na to česká garnitura? Vzor jen pro lůzu? Pro politiky je vzorem Cosa Nostra :-)
  Jesse
 • ??
  4.1.2012 12:45

  Když porovnáme, kvůli jaké pitomosti odstoupil Köhler, tak Wulff už odstoupit musí. Za těchto podmínek bychom neměli nikoho ve vládě.
  neugebauer
 • pěknej pták
  4.1.2012 12:19

  jen co je pravda...
  Bob
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data