Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jste vlastník sítě? Zkontrolujte si pořádek v katastru nemovitostí

Jste vlastník sítě? Zkontrolujte si pořádek v katastru nemovitostí

6.2.2012 7:00
Autor: Martin Škrabal, KSB

Vlastníci sítí v oblasti energetiky, vodohospodářství či telekomunikací využívají běžně při svém podnikání cizí nemovitosti, zejména pozemky. Současná právní úprava velí, že nově budovaná infrastruktura má být založena na smlouvách uzavřených mezi vlastníky sítí a dotčených nemovitostí (byť zákon někdy připouští i vyvlastnění).

Nemalá část sítí však byla vybudována za minulého režimu, kdy právní řád zvýhodňoval státní organizace budující infrastrukturu před soukromými vlastníky pozemků. Věcné břemeno tehdy vznikalo ze zákona, okamžikem vzniku infrastruktury, a nezapisovalo se do katastru nemovitostí.

Plýtvání penězi, nebo rozumný krok?

Stará omezení dnes proto v katastru nemovitostí nejsou zachycena. Jejich existence je ale pro vlastníky sítí ve většině případů naprosto nezbytná, aby mohli dané infrastruktury provozovat. Logická otázka proto je, zda by měli vlastníci sítí, které dosud v katastru nemovitostí zachyceny nejsou, tento stav napravit.

V situaci, kdy vlastníkovi sítě nedělá její provozování na cizích nemovitostech problém, se to může jevit jako zbytečné plýtvání finančními prostředky a časem. Je to ale krátkodobý pohled. Nijak výjimečné jsou totiž v praxi právní spory, kdy vlastníci nemovitostí právo vlastníků sítí na jejich umístění popírají. Stejně tak se brání jejich provozu, opravám a podobně.  

V případě takového sporu se vlastník sítě dostává do komplikované situace. Je to totiž on, kdo musí prokazovat existenci věcného břemene proti subjektu s právě opačnými zájmy. Netřeba dodávat, že mnohdy dlouhotrvající spor s sebou nese nemalé náklady, a to i v důsledku omezené možnosti danou síť provozovat či opravovat.  

Proto bych promítnutí zákonných věcných břemen do katastru nemovitostí kvůli právní jistotě doporučil. Zachycení věcného břemene v katastru nemovitostí má totiž tu výhodu, že vlastník sítě v případě sporu předloží soudu výpis z veřejnoprávní evidence, který existenci věcného břemene prokazuje. Vlastník zatížené nemovitosti bude mít tím pádem významně těžší pozici při argumentaci, že věcné břemeno neexistuje.

Promítnutí zákonných věcných břemen do katastru nemovitostí by nemělo být nijak náročné (samozřejmě za předpokladu, že existuje příslušná dokumentace). Výhodou je, že se jedná o takzvané záznamové řízení (jde o věcná břemena vzniklá ze zákona), jehož účastníkem je pouze vlastník infrastruktury, nikoli vlastník nemovitosti. K záznamu by mělo stačit předložení geometrického plánu zachycujícího skutečné umístění infrastruktury a prokázání, že příslušná infrastruktura vznikla v souladu s tehdy platnými právními předpisy.

Při promítnutí věcných břemen do katastru nemovitostí nejde jen o výhodnost kvůli jednodušší pozici v případném sporu. Povinnost zapsat dosud nezaznamenaná věcná břemena do katastru nemovitostí obsahuje i energetický zákon, který stanovuje lhůtu nejpozději do konce roku 2017. Dříve ji obsahoval i zákon o telekomunikacích, ale tato povinnost byla na základě iniciativy telekomunikačních společností s odkazem na přílišnou nákladnost později vypuštěna. Nelze ale vyloučit, že ji v budoucnu zákon uloží i ostatním vlastníkům sítí. Na rozdíl od řady jiných požadavků našich zákonodárců by totiž tento nepostrádal svůj smysl.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data