Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jste vlastník sítě? Zkontrolujte si pořádek v katastru nemovitostí

Jste vlastník sítě? Zkontrolujte si pořádek v katastru nemovitostí

06.02.2012 7:00
Autor: Martin Škrabal, KSB

Vlastníci sítí v oblasti energetiky, vodohospodářství či telekomunikací využívají běžně při svém podnikání cizí nemovitosti, zejména pozemky. Současná právní úprava velí, že nově budovaná infrastruktura má být založena na smlouvách uzavřených mezi vlastníky sítí a dotčených nemovitostí (byť zákon někdy připouští i vyvlastnění).

Nemalá část sítí však byla vybudována za minulého režimu, kdy právní řád zvýhodňoval státní organizace budující infrastrukturu před soukromými vlastníky pozemků. Věcné břemeno tehdy vznikalo ze zákona, okamžikem vzniku infrastruktury, a nezapisovalo se do katastru nemovitostí.

Plýtvání penězi, nebo rozumný krok?

Stará omezení dnes proto v katastru nemovitostí nejsou zachycena. Jejich existence je ale pro vlastníky sítí ve většině případů naprosto nezbytná, aby mohli dané infrastruktury provozovat. Logická otázka proto je, zda by měli vlastníci sítí, které dosud v katastru nemovitostí zachyceny nejsou, tento stav napravit.

V situaci, kdy vlastníkovi sítě nedělá její provozování na cizích nemovitostech problém, se to může jevit jako zbytečné plýtvání finančními prostředky a časem. Je to ale krátkodobý pohled. Nijak výjimečné jsou totiž v praxi právní spory, kdy vlastníci nemovitostí právo vlastníků sítí na jejich umístění popírají. Stejně tak se brání jejich provozu, opravám a podobně.  

V případě takového sporu se vlastník sítě dostává do komplikované situace. Je to totiž on, kdo musí prokazovat existenci věcného břemene proti subjektu s právě opačnými zájmy. Netřeba dodávat, že mnohdy dlouhotrvající spor s sebou nese nemalé náklady, a to i v důsledku omezené možnosti danou síť provozovat či opravovat.  

Proto bych promítnutí zákonných věcných břemen do katastru nemovitostí kvůli právní jistotě doporučil. Zachycení věcného břemene v katastru nemovitostí má totiž tu výhodu, že vlastník sítě v případě sporu předloží soudu výpis z veřejnoprávní evidence, který existenci věcného břemene prokazuje. Vlastník zatížené nemovitosti bude mít tím pádem významně těžší pozici při argumentaci, že věcné břemeno neexistuje.

Promítnutí zákonných věcných břemen do katastru nemovitostí by nemělo být nijak náročné (samozřejmě za předpokladu, že existuje příslušná dokumentace). Výhodou je, že se jedná o takzvané záznamové řízení (jde o věcná břemena vzniklá ze zákona), jehož účastníkem je pouze vlastník infrastruktury, nikoli vlastník nemovitosti. K záznamu by mělo stačit předložení geometrického plánu zachycujícího skutečné umístění infrastruktury a prokázání, že příslušná infrastruktura vznikla v souladu s tehdy platnými právními předpisy.

Při promítnutí věcných břemen do katastru nemovitostí nejde jen o výhodnost kvůli jednodušší pozici v případném sporu. Povinnost zapsat dosud nezaznamenaná věcná břemena do katastru nemovitostí obsahuje i energetický zákon, který stanovuje lhůtu nejpozději do konce roku 2017. Dříve ji obsahoval i zákon o telekomunikacích, ale tato povinnost byla na základě iniciativy telekomunikačních společností s odkazem na přílišnou nákladnost později vypuštěna. Nelze ale vyloučit, že ji v budoucnu zákon uloží i ostatním vlastníkům sítí. Na rozdíl od řady jiných požadavků našich zákonodárců by totiž tento nepostrádal svůj smysl.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data