Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Unipetrol nečekaně navyšuje původně oznámenou ztrátu za 4Q z 3,14 mld. Kč na 6,25 mld. Kč

Unipetrol nečekaně navyšuje původně oznámenou ztrátu za 4Q z 3,14 mld. Kč na 6,25 mld. Kč

29.03.2012 8:42, aktualizováno: 29.3. 13:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Velké překvapení dnes investorům připravila petrochemická společnost Unipetrol, když v rámci prezentace auditovaných výsledků za loňský rok oznámila téměř dvojnásobnou ztrátu za 4Q11, než ohlásila původně. Důvodem byl fakt, že společnost po další analýze zvýšila odpisy na čtyřnásobek.

Zatímco 9. února Unipetrol vykázal za poslední čtvrtletí loňského roku ztrátu 3,14 miliardy korun (zaostal tehdy nejen za konsensem trhu počítajícím se ztrátou 1,065 mld. , ale i za nejpesimističtějším z odhadů analytiků na úrovni -2,31 mld. Kč - souhrn) dnes společnost v auditovaných výsledcích ztrátu navýšila na konečných 6,25 mld. . Původně oznámené odpisy na úrovni 1,2 mld. Kč byly auditovanými výsledky navýšeny na 4,8 mld. Kč. Jednalo se podle firmy o vyšší jednorázový impairment Parama a nový dodatečný impairment petrochemických aktiv Unipetrolu RPA, který byl podle firmy důsledkem analýzy provedené po únorových neauditovaných výsledcích.

"V současném velice obtížném prostředí v celém rafinérském průmyslu, z obecného hlediska nadměrných kapacit a nízkých marží, pravděpodobně nemá zpracování ropy v pardubické rafinérii žádnou budoucnost," uvedla firma. Paramo jako celek je nyní pod hranicí ziskovosti, a proto jej skupina rozhodla restrukturalizovat. Zachovat hodlá výrobu olejů, maziv a asfaltů.

Unipetrol již v minulém roce naznačil, že letos přesune rafinérskou činnost z pardubického Parama do svých rafinérií v Litvínově nebo Kralupech nad Vltavou. Finanční ředitel Unipetrolu Mariusz Kedra následně v rámci konferenčního hovoru uvedl, že koncern nemá v plánu žádné okamžité uzavírání provozů v rámci svého restrukturalizačního programu.

Celoroční výsledek hospodaření Unipetrolu doznal revize z původně oznámené ztráty 936,7 mil. na 5,946 mld. . Výnosy za loňský rok byly potvrzeny na původně oznámené úrovni - vzrostly o 14 procent na 97 miliard korun.

"Jediný dopad vyšších odpisů Unipetrolu je účetně do čistého zisku (žádný vliv na hotovost), proto neočekáváme žádný dopad na hodnotu akcií. Určitou negativní reakci na auditované výsledky přesto očekáváme," uvedl k dnešní zprávě firmy Tomáš Tomčány, analytik Patria Finance. Akcie Unipetrolu po úvodním asi půlhodinovém váhání reagovaly na výrazně vyšší ztráty za 4Q a celý rok 2011 3,1% poklesem na 168,1 Kč.

Majoritní vlastník koncernu, kterým je polský PKN Orlen již v únorovém konferenčním hovoru po svých výsledcích uvedl, že krom restrukturalizace, či uzavření Parama management neplánuje měnit strukturu Unipetrolu. Dodal také, že vzhledem k horší kvalitě svých aktiv a špatné situaci na domácím trhu bude česká dcera s velkou pravděpodobností táhnout výsledky celé skupiny dolů. Management také již tehdy varoval, že ve svých dceřiných společnostech provádí odpisové testy, které by mohly být zahrnuty do loňských celoročních výsledků. Tak významnou revizi výsledků však analytici neočekávali.

(Zdroj: Unipetrol, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba