Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ČNB: Snížení sazeb prošlo poměrem 4:3. Pravděpodobnější je alternativní scénář nižšího růstu a vyšší inflace

    ČNB: Snížení sazeb prošlo poměrem 4:3. Pravděpodobnější je alternativní scénář nižšího růstu a vyšší inflace

    09.07.2012 10:23
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Pro snížení úrokových sazeb na rekordní minimum 0,5 procenta hlasovali čtyři členové bankovní rady – kromě guvernéra ČNB Miroslava Singera také oba viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík a člen bankovní rady Lubomír Lízal. Vyplývá to ze záznamu ČNB. Podle něj se členové bankovní rady shodli, že stávající poptávkové tlaky z domácí ekonomiky jsou výrazně utlumené a že budou i nadále působit proti růstu inflace.

    Zároveň se členové bankovní rady shodli na tom, že vzhledem k pokračujícím úsporným opatřením a pravděpodobnému nárůstu nepřímých daní je v současnosti oproti základnímu scénáři pravděpodobnější vývoj podle alternativního scénáře ekonomického vývoje ČNB.

    Zatímco základní scénář prognózy ČNB počítá příští rok s růstem ekonomiky o 1,9 procenta, alternativní scénář pak s růstem 1,1 procenta. Naopak inflace by podle alternativy měla být vyšší. V souvislosti s vývojem rozpočtu centrální bankéři rovněž zmínili i nižší než očekávaný výběr DPH. "Projevil se zde zřejmě jednak efekt předzásobení, jednak výrazný pokles soukromé spotřeby domácností v rámci užití HDP, který je nejhlubší od krize z let 1996/1997," uvádí záznam.

    Mírně protiinflační vliv zahraničních sazeb a cen průmyslových výrobců spolu s domácími podmínkami (zejména nižší spotřebou domácností) a inflací je přitom zhruba kompenzován slabším kurzem koruny v dosavadním průběhu druhého čtvrtletí, uvedla ČNB. Výrazná nejistota ohledně vývoje v eurozóně nadále přetrvává a slabší kurz koruny reflektuje spíše vnější vlivy, shodla se dle zprávy většina členů bankovní rady.

    Celková inflace se bude ve zbytku roku pohybovat poblíž současných zvýšených hodnot – v důsledku zvýšení DPH – a měnověpolitická inflace bude vlivem uvedené daňové změny znatelně nižší. V příštím roce by pak měla celková i měnověpolitická inflace klesnout mírně pod cíl. S prognózou je konzistentní pokles tržních úrokových sazeb ve zbývající části letošního roku a jejich následný nárůst od druhé poloviny roku 2013.
     
    Bankovní rada snížila 28. června úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, základní úroková sazba je tak na rekordním minimu 0,5 procenta. Pro zachování úrokových sazeb beze změny na jednání bankovní rady hlasovali členové bankovní rady Kamil Janáček, Pavel Řežábek a Eva Zamrazilová.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    23.07.2026
    12:46Tesla sice prodala více aut, ale poprvé za dva roky spálila víc peněz, než sama vydělala  
    11:58Na akcie doléhá příliš drahá AI, rostoucí výnosy dluhopisů i výsledky  
    11:00Alphabet poprvé od svého IPO vykazuje záporný cash flow. Akcie i přes famózní výsledky klesají  
    10:38UniCredit ve druhém čtvrtletí klesl zisk o 13 procent
    9:21Rozbřesk: Jak Detroit prohrál s Japonskem a proč by Evropa měla zbystřit
    8:36Výsledky dodaly Alphabet a Tesla, Evropa zahájí spíše negativně  
    8:26Prodej aut v EU v červnu stoupl o 13,6 procenta, dál posílili čínští výrobci
    8:19Muskova automobilka Tesla zvýšila tržby o čtvrtinu, ale zisk jí klesl
    22.07.2026
    22:39Alphabet překonal odhady. Poptávka po AI je enormní, cloud vykázal více než 80procentní růst
    22:01Akcie před výsledky technologických gigantů kolísaly, růst ropy zvýšil obavy z inflace  
    18:10Stát by mohl dát na burzu až 40 procent akcií pražského letiště v roce 2028, řekl Babiš
    18:05A komu tím prospějete?
    16:59Šéf Equinoru: EU zřejmě nesplní cíl pro naplnění zásobníků plynu před zimou
    16:40Prezident Pavel vetoval spornou novelu rozpočtových zákonů
    16:28Alphabet čeká klíčová zkouška. Investoři chtějí vidět návratnost investic do AI  
    16:27AMD investuje do firmy Anthropic až pět miliard dolarů, Antropic od AMD koupí čipy
    15:01Moneta by měla pokračovat v růstu. Klíčovým tématem bude kapitál a výplata akcionářům  
    13:29Autonomní agent AI se při bezpečnostním testu vymkl kontrole, uvedla OpenAI
    13:15Za Starmera vedl obranu, nyní bude Healey šéfem britské státní kasy. Investoři tak sází na vyšší výdaje na obranu
    11:40Goldman Sachs hledá příležitosti mimo AI. Sází na spotřebu, finance i cestování

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    American Airlines Group Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Blackstone Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    BT Group PLC (06/26 Q1)
    Cleveland-Cliffs Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Dassault Systemes SE (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Dow Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Edenred SE (06/26 Q2)
    Freeport-McMoRan Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Honeywell International Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Intel Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Lockheed Martin Corp (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Nestle SA (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Newmont Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Repsol SA (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Roche Holding AG (06/26 Q2, Bef-mkt)
    RTX Corp (06/26 Q2, Bef-mkt)
    STMicroelectronics NV (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Thermo Fisher Scientific Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    TotalEnergies SE (06/26 Q2, Bef-mkt)
    UniCredit SpA (06/26 Q2, Bef-mkt)
    7:00BE Semiconductor Industries NV (06/26 Q2)
    7:00BNP Paribas SA (06/26 Q2)
    7:00Givaudan SA (06/26 Q2)
    7:00Nokia Oyj (06/26 Q2)
    7:00Thales SA (06/26 Q2)
    8:30UPM-Kymmene Oyj (06/26 Q2)
    12:30T-Mobile US Inc (06/26 Q2)
    13:00Nasdaq Inc (06/26 Q2)
    22:05SAP SE (06/26 Q2)