Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
A jdeme dál...

A jdeme dál...

18.7.2012 17:29
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Po dobrodruzích, celebritách a strážcích se dostáváme ke klasifikaci investorů, připravené Kathleen Gurney ze společnosti Financial Psychology Corporation. Ta klade důraz na způsob, jak dané individuum emočně reaguje na rozhodnutí, týkající se peněz. Níže popsaných devět skupin reprezentuje výsledky jejího vlastního výzkumu, který se zaměřil na důvody pro vydělávání peněz, utrácení peněz, spoření peněz a v konečné fázi pak také investování peněz.

- Bezpeční hráči: jdou cestou nejmenšího odporu. U svých investic hledají zejména bezpečí a jistotu. Investují do produktů nebo aktiv, které zmíněné kvality prokázaly již v minulosti.

- Podnikatelé: segment dominovaný zejména muži, tažený vášní pro výkon a dosahování skvělých výsledků. O peníze v konečném důsledku zase tolik nejde. Finanční úspěch je ekvivalentem výsledkové listiny a povedená investice na akciovém trhu je jen jednou z cest, jak demonstrovat své úspěchy.

- Optimisté: nejsou orientováni na riziko, velmi často blízko důchodovému věku, hledají "klid duše". Jde o investory, kteří jsou jen neradi zatahováni do řízení svých finančních záležitostí, protože tato oblast pro ně představuje stresové prostředí, potenciálně snižující jejich radost ze života.

- Lovci: velmi často jde o dobře vzdělané ženy s nadprůměrným příjmem, žijící "tady a teď". Mají extrémně striktní pracovní nároky na sebe a na své podřízené (svým způsobem připomínají kategorii "Podnikatelé"), jen nedisponují tak vysokou sebedůvěrou. Často připisují své úspěchy štěstí, spíše než schopnostem.

- Úspěšný člověk: konzervativní, s averzí k riziku, rádi cítí kontrolu nad svými finančními záležitostmi. Bezpečnost a ochrana jeho investic je primárním motivem. Často jde o ženaté/vdané a dobře vzdělané jedince s vysokým příjmem. Věří, že pečlivost a tvrdá práce přinesou v úhrnu lepší finanční výsledky, než investování.

- Perfekcionisté: tak moc se bojí udělat ve finanční oblasti chybu, že se investic doslova štítí. Chybí jim sebedůvěra a hrdost, v řízení svých finančních záležitostí nenachází žádné zvláštní potěšení. Hledají jakoukoliv výmluvu, aby nemuseli nic dělat. Pro tento typ člověka neexistuje investiční možnost, na které by nenašel nějakou chybu.

- Výkonní jedinci: zaměření na úspěch ve své práci, v oblasti řízení vlastních finančních záležitostí jim však schází sebedůvěra. Jejich nízká finanční erudice je omezuje v tom, kolik peněz mají resp. mohou vyčlenit na investice. Nejsou schopni účelně a pragmaticky hodnotit riziko.

- Skuteční hráči: hledají vzrušení, jsou kreativní a extrovertní, hodně a tvrdě pracují. Téměř vždy jsou "zapleteni" do vysoce rizikových investičních instrumentů s velkou částí jejich volných aktiv. Bezpečí a jistota ve finanční oblasti je nudí - navzdory faktu, že jejich eskapády na ně mohou mít potenciálně zničující dopad.

- Šampioni: obvykle mají realistický a vyrovnaný pohled na finanční stránku svého života. Velmi často se aktivně zapojují do řízení svých osobních financí, jsou však schopni akceptovat profesionální a dobře argumentovaný protinázor finančního poradce či bankéře. Jde o velmi cílevědomé jedince, které není snadné "vyhodit z konceptu". Jen málokdy nechávají věci náhodě.

 

Hezký zbytek týdne přeji!

Petr Žabža (zabza@patria.cz)


Čtěte více:

Jaký typ investora jste Vy?
9.7.2012 12:11
Dnešní den otevírá první kapitolu minisérie, jejímž cílem je nabídnout...
Dobrodruzi, celebrity a strážci…
13.7.2012 18:02
S blížícím se víkendem si vám dovoluji nabídnout druhou kapitolu minis...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    ČasUdálost
    14:00HU - Jednání MNB, základní sazba