Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jaký typ investora jste Vy?

Jaký typ investora jste Vy?

9.7.2012 12:11
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Dnešní den otevírá první kapitolu minisérie, jejímž cílem je nabídnout několik obecně přijímaných klasifikací vás - investorů resp. spekulantů. Je téměř jisté, že mnoho z vás se "najde" hned v několika kategoriích najednou a někteří naopak vůbec v žádné. To však na platnosti uvedených kategorií nic nemění. Lidi nelze jednoduše zaškatulkovat, a jak říká jeden můj kamarád - "Život je barevný a pestrý a je zbytečné se tomu bránit".

Tvrdí se, že lidé se dělí na dvě skupiny. Ta první vždy dělí lidi na dvě skupiny a ta druhá ne. První koncept dělení investorů spolehlivě spadá to kategorie "dělí lidi na dvě skupiny" - na investory pasivní a investory aktivní. Jeho autorem je Marilyn MacGruder Barnewall a světlo světa spatřil v roce 1987.

Pasivní investoři jsou jedinci, kteří ke svému bohatství přišli - světe, div se - pasivní cestou. Finanční prostředky zdědili, získali je během své profesionální kariéry nebo tím, že riskovali peníze někoho jiného. Pro tyto investory je bezpečí, v porovnání s výnosem, mnohem významnější veličinou. Je spolehlivě dokázáno, že určité typy profesí v sobě zahrnují mnohem více pasivních investorů - jsou to často lékaři, výkonní pracovníci v korporátní sféře, právníci nebo firemní účetní. Primárním důvodem tohoto stavu je, že lidé v uvedených profesích jen zřídka disponovali většími finančními prostředky hned od počátku jejich kariéry. Velmi často se museli "uskromnit", aby byli schopni zaplatit studentské půjčky resp. financovat další vzdělávání. Ani posun v kariéře a vyšší platové ohodnocení je pak nezbavily jakési podvědomé obavy ze ztráty peněz a proto tento typ investorů zůstává vždy na "bezpečné straně".

Pasivní investoři však na druhé straně představují požehnání pro jakéhokoliv finančního poradce či bankéře. Mají totiž tendenci bezmezně věřit takovému profesionálovi a přenechávají v jeho rukou nemalou část svých finančních záležitostí. Vzhledem k jejich vysoké averzi k riziku preferují diverzifikovaná portfolia, složená z investic do reputabilních společností a kvalitních finančních produktů.

Negativem budiž, že se často mohou paradoxně připravit o potenciálně výnosné investice - pokud si vštípí, že daná možnost je rizikovější, než ve skutečnosti doopravdy je. Takový typ investora nadměrně spoléhá na dobrozdání přátel a známých, jen málokdy učiní první krok a slovo kontrarián je pro něho zcela neznámé. Ve svém investičním rozhodování má tendenci následovat stádo a jít "s trendem".

Aktivní investoři jsou naopak jedinci, kteří ke svému majetku přišli díky aktivní participaci své vlastní osoby a svých schopností. Jejich předchozí životní zkušenosti a míra vlastní angažovanosti jim umožňují brát na sebe mnohem větší riziko také v oblasti investic. Jejich tolerance k investičnímu riziku je nastavena poměrně vysoko, naopak potřeba bezpečí leží obecně velmi nízko. Jejich přirozená touha "být u věci" je vede k tendenci aktivně zasahovat do investičního procesu, analyzovat jednotlivé investiční příležitosti, často na velmi podrobné úrovně. Jejich potřeba kontroly a "zapojení do procesu" je výsledkem vysoké víry v sebe sama a v jejich vlastní schopnosti. Jakmile však dojdou k názoru, že jim kontrola uniká mezi prsty, dojde k náhlému propadu tolerance k riziku. Takový typ investora totiž věří, že jeho vlastní aktivní participace ve skutečnosti snižuje míru podstupovaného nebezpečí.

Zatímco pasivní investoři jsou pro svého finančního poradce požehnáním, u aktivních klientů je to přesně naopak. Takový klient svého bankéře téměř nenechá pracovat a neustále jej "vyrušuje" svými dotazy a připomínkami.

Říkali jsme, že existují typické profese, kde obvykle najdete více investorů jednoho nebo druhého typu. V případě aktivních investorů je hledejte zejména mezi vlastníky menších nebo středních firem, kteří svůj byznys postavili od píky a nezískali finanční prostředky například z dědictví. Dále je najdete mezi chirurgy, nezávislými právníky a účetními poradci či mezi podnikateli "na volné noze".

Aktivní investoři se budou velmi pravděpodobně osobně zapojovat do řízení jejich finančních záležitostí a často budou názoru, že o této oblasti vědí více, než jejich finanční poradce. Jen neradi delegují pravomoc řídit nebo alespoň ovlivňovat tu část jejich portfolia, o které toho podle jejich vlastního názoru vědí dost, resp. kde v minulosti zaznamenali nějaké úspěchy. Na druhou stranu se oproti pasivním investorům často chovají jako kontrariáni a nemají potřebu široké diverzifikace. S přibývajícím věkem se jejich potřeba konstantního dohledu nad portfoliem snižuje, roste naopak jejich důvěra ve své finanční poradce a nezřídka se postupně přesouvají do kolonky "pasivní investor".


Hezký týden přeje Petr Žabža


P.S. Někteří z Vás se možná podivili nad tím, že pod mými texty zmizela možnost diskuse. Důvodem je dramatický nárůst zcela zbytečné verbální agresivity a hrubosti, který se pod články zveřejňovanými na serveru www.patria.cz v poslední době objevil. Přesto i nadále věřím, že existuje dost čtenářů, kteří by rádi o popsaných tématech diskutovali věcně a pragmaticky - pro ně je zde kdykoliv k dispozici můj osobní email zabza@patria.cz.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.10.2017
18:34Putin začal fandit bitcoinu a to jej může zničit
17:45Summary: IBM hledá pevnou půdu pod nohama, ASML pomáhají účetní kouzla
17:31Koruna drží směr. Dnes nahlédla pod 25,70 za euro  
17:28Černí koně očima analytiků Patrie dnes bránili propadu pražské burzy
15:30Plyn jako zachránce energetických gigantů? Možná jen plané naděje
14:40ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
14:29Česká zbrojovka a.s.: Zveřejnění konsolidované účetní závěrky za rok 2016
13:243Q výsledky Unipetrolu: Další silný kvartál, podpořený maržemi (výhled analytika)  
12:43IBM zpomalila pokles tržeb, pomohl ale růst v cyklických divizích (komentář analytika)  
11:44Ekonomice povládnou tržní síly, otevřeme se investorům, prohlásil čínský prezident na úvod sjezdu komunistů
11:28Investice a nejhodnotnější značky roku 2017
10:55Eurodolar vybírá oddechový čas. Pozornost míří k ECB a čínským reformním plánům  
10:52ČEZu k ročním maximům pomáhá cena elektřiny, pražské burze výš také Unipetrol
9:12Rozbřesk: Startuje 19. sjezd čínských komunistů. Dow Jones zdraví z 23.000 bodů
8:55Ke slovu přicházejí výsledky, burzy v Evropě by měly zamířit vzhůru  
8:27Průměrná sazba hypoték v září stoupla na 2,04 procenta. Málo kvalitních nemovitostí i ČNB?
6:48Co by spustilo dluhovou krizi vyspělých zemí? Nejspíše ropa
17.10.2017
22:13Dow Jones se podíval nad 23.000 bodů a eurodolar pod 1,18. Výsledky dohnaly Netflix
20:10Pokud mají obnovitelné zdroje tak zářnou budoucnost, proč valuace solárních akcií padají?
18:15Růst pražské burzy v úterý vedly Erste či ČEZ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb