Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jaký typ investora jste Vy?

Jaký typ investora jste Vy?

9.7.2012 12:11
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Dnešní den otevírá první kapitolu minisérie, jejímž cílem je nabídnout několik obecně přijímaných klasifikací vás - investorů resp. spekulantů. Je téměř jisté, že mnoho z vás se "najde" hned v několika kategoriích najednou a někteří naopak vůbec v žádné. To však na platnosti uvedených kategorií nic nemění. Lidi nelze jednoduše zaškatulkovat, a jak říká jeden můj kamarád - "Život je barevný a pestrý a je zbytečné se tomu bránit".

Tvrdí se, že lidé se dělí na dvě skupiny. Ta první vždy dělí lidi na dvě skupiny a ta druhá ne. První koncept dělení investorů spolehlivě spadá to kategorie "dělí lidi na dvě skupiny" - na investory pasivní a investory aktivní. Jeho autorem je Marilyn MacGruder Barnewall a světlo světa spatřil v roce 1987.

Pasivní investoři jsou jedinci, kteří ke svému bohatství přišli - světe, div se - pasivní cestou. Finanční prostředky zdědili, získali je během své profesionální kariéry nebo tím, že riskovali peníze někoho jiného. Pro tyto investory je bezpečí, v porovnání s výnosem, mnohem významnější veličinou. Je spolehlivě dokázáno, že určité typy profesí v sobě zahrnují mnohem více pasivních investorů - jsou to často lékaři, výkonní pracovníci v korporátní sféře, právníci nebo firemní účetní. Primárním důvodem tohoto stavu je, že lidé v uvedených profesích jen zřídka disponovali většími finančními prostředky hned od počátku jejich kariéry. Velmi často se museli "uskromnit", aby byli schopni zaplatit studentské půjčky resp. financovat další vzdělávání. Ani posun v kariéře a vyšší platové ohodnocení je pak nezbavily jakési podvědomé obavy ze ztráty peněz a proto tento typ investorů zůstává vždy na "bezpečné straně".

Pasivní investoři však na druhé straně představují požehnání pro jakéhokoliv finančního poradce či bankéře. Mají totiž tendenci bezmezně věřit takovému profesionálovi a přenechávají v jeho rukou nemalou část svých finančních záležitostí. Vzhledem k jejich vysoké averzi k riziku preferují diverzifikovaná portfolia, složená z investic do reputabilních společností a kvalitních finančních produktů.

Negativem budiž, že se často mohou paradoxně připravit o potenciálně výnosné investice - pokud si vštípí, že daná možnost je rizikovější, než ve skutečnosti doopravdy je. Takový typ investora nadměrně spoléhá na dobrozdání přátel a známých, jen málokdy učiní první krok a slovo kontrarián je pro něho zcela neznámé. Ve svém investičním rozhodování má tendenci následovat stádo a jít "s trendem".

Aktivní investoři jsou naopak jedinci, kteří ke svému majetku přišli díky aktivní participaci své vlastní osoby a svých schopností. Jejich předchozí životní zkušenosti a míra vlastní angažovanosti jim umožňují brát na sebe mnohem větší riziko také v oblasti investic. Jejich tolerance k investičnímu riziku je nastavena poměrně vysoko, naopak potřeba bezpečí leží obecně velmi nízko. Jejich přirozená touha "být u věci" je vede k tendenci aktivně zasahovat do investičního procesu, analyzovat jednotlivé investiční příležitosti, často na velmi podrobné úrovně. Jejich potřeba kontroly a "zapojení do procesu" je výsledkem vysoké víry v sebe sama a v jejich vlastní schopnosti. Jakmile však dojdou k názoru, že jim kontrola uniká mezi prsty, dojde k náhlému propadu tolerance k riziku. Takový typ investora totiž věří, že jeho vlastní aktivní participace ve skutečnosti snižuje míru podstupovaného nebezpečí.

Zatímco pasivní investoři jsou pro svého finančního poradce požehnáním, u aktivních klientů je to přesně naopak. Takový klient svého bankéře téměř nenechá pracovat a neustále jej "vyrušuje" svými dotazy a připomínkami.

Říkali jsme, že existují typické profese, kde obvykle najdete více investorů jednoho nebo druhého typu. V případě aktivních investorů je hledejte zejména mezi vlastníky menších nebo středních firem, kteří svůj byznys postavili od píky a nezískali finanční prostředky například z dědictví. Dále je najdete mezi chirurgy, nezávislými právníky a účetními poradci či mezi podnikateli "na volné noze".

Aktivní investoři se budou velmi pravděpodobně osobně zapojovat do řízení jejich finančních záležitostí a často budou názoru, že o této oblasti vědí více, než jejich finanční poradce. Jen neradi delegují pravomoc řídit nebo alespoň ovlivňovat tu část jejich portfolia, o které toho podle jejich vlastního názoru vědí dost, resp. kde v minulosti zaznamenali nějaké úspěchy. Na druhou stranu se oproti pasivním investorům často chovají jako kontrariáni a nemají potřebu široké diverzifikace. S přibývajícím věkem se jejich potřeba konstantního dohledu nad portfoliem snižuje, roste naopak jejich důvěra ve své finanční poradce a nezřídka se postupně přesouvají do kolonky "pasivní investor".


Hezký týden přeje Petr Žabža


P.S. Někteří z Vás se možná podivili nad tím, že pod mými texty zmizela možnost diskuse. Důvodem je dramatický nárůst zcela zbytečné verbální agresivity a hrubosti, který se pod články zveřejňovanými na serveru www.patria.cz v poslední době objevil. Přesto i nadále věřím, že existuje dost čtenářů, kteří by rádi o popsaných tématech diskutovali věcně a pragmaticky - pro ně je zde kdykoliv k dispozici můj osobní email zabza@patria.cz.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.6.2017
22:02Hlavní indexy na Wall Street jen mírně zpevnily; VIX opět pod 10
18:28Ropa, akcie a výhled příliš hezký na to, aby byl pravdivý
17:46Akciová Praha uzavřela ztrátový týden. Index PX ztratil procento a vzdaluje se hranici 1 000 bodů
17:22Forbes: Nový žebříček 50 nejbohatších Američanů. Každý průměrně vlastní 14,4 miliardy dolarů
17:20Lukáš: Věřím ve stabilizaci ropy, Shell by mohl být dobrou příležitostí (video)
17:14Týden technicky: Euru se tento týden podařilo ubránit pozice na páru s dolarem i korunou
16:46Auditor: 18 z 20 klíčových čínských státních firem nadhodnocovalo tržby
16:41Euro končí týden růstem, koruna stagnací  
16:28Týden na měnách: Nejednotná BoE mává s librou  
15:14Co s boomem v bydlení? Rizika nevidí jen v Česku
13:22Londýnské banky dál přesunují lidi do Evropy, ECB nově chce víc dohledu nad clearingem
12:14Maloja Investment SICAV a.s.: Zveřejňuje Výroční zprávu za období od 1. 8. 2016 – 31. 10. 2016
12:14Proč je cena ropy nejníž od listopadu 2016  
11:17Evropa i na konci týdne mírně v záporu, komoditním titulům se ale daří
11:09Evropa není supermarket, vzkazuje Macron i do Česka
10:52Euro potěšila data, libru další jestřábí komentář  
10:44Růst v eurozóně se po šesti letech dostává na 2 %
9:12Rozbřesk: Boj za vyšší mzdy je v plném proudu
8:48ČEZ dnes obchoduje naposledy s nárokem na dividendu, futures naznačují pokles trhů  
8:21Fed: Americké banky neohrozí ani mimořádně silná recese ekonomiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
2:30JP - PMI v průmyslu
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
16:00USA - Prodeje nových domů