Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trader z Goldman Sachs a UBS: High-Frequency Trading je prostě „podvádění“, které nelze překonat

Trader z Goldman Sachs a UBS: High-Frequency Trading je prostě „podvádění“, které nelze překonat

21.09.2012 13:21, aktualizováno: 21.9. 17:12

Aktualizováno

„Cítil jsem se jako hráč pokeru, který půl roku hraje se stejnou partičkou a pořád prohrává, než mu řeknou: Ty jsi nevěděl, že podvádíme? Všichni to přece vědí.“ Takto přiblížil své rozhořčení z tolerování některých praktik vysokofrekvenčního obchodování (High-Frequency Trading) jako je „předbíhání ve frontě“ zkušený obchodník Haim Bodek. Kvůli počínání některých obchodníků podal podnět k americké komisi pro cenné papíry SEC.

„Nemyslím, si že se tomu může někdo vyrovnat,“ říká Bodek s tím, že praktiky HFT jdou zcela za rámec možností běžného obchodování. „To je také důvod, proč mají na americkém trhu 50 až 70% podíl a postarali se v podstatě o zničení různorodosti algoritmického obchodování," dodal při svém vystoupení na CNBC (viz video níže). 

Zatímco u klasického obchodování zadává příkazy na nákup nebo prodej do platformy trader z masa a kostí, při HFT tradingu je generuje počítač sám na základě předem naprogramovaného algoritmu, a to za nesrovnatelně kratší dobu. Na tom by ještě nebylo nic špatného, podle Haima Bodeka ale existuje strategie zvaná „předbíhání ve frontě“, která umožňuje sofistikovaným obchodníkům dostat se při pohybu cen před ostatní účastníky trhu – především velké institucionální hráče, kteří podali své objednávky dříve.

„Tvrdím, že na burzách existují korupční praktiky v oblasti udělování cenové a časové preference,“ uvedl Bodek, který do fungování trhu pronikl několikaletou praxí, když pracoval jako trader pro vlivné investiční banky Goldman Sachs a UBS. „Dokola jsem si rozbíjel hlavu o tuto specifickou obchodní strategii od roku 2009,“ popisuje dnes trader své trpce nabyté zkušenosti.

Nakonec se rozhodl jednat a podal kvůli „předbíhání ve frontě“ oficiální podnět k prověření americkou komisí pro cenné papíry SEC. „Tato část vysokofrekvenčních obchodů je bezohledná a destruktivní pro trhy, a hlavně beze změn v regulaci zůstává neporazitelná,“ popisuje důvody svého započetí boje s tvůrci pravidel pro obchodování.

O škodlivých vlive HFT již delší dobu hovoří i píše Larry Tabb - zakladatel výzkumné společnosti The Tabb Group, která praktiky vysokofrekvenčních obchodníků analyzuje. Za několik let výzkumu shrnuje negativní vlivy HFT do následujících bodů:

- naprosté znevýhodnění krátkodobých (intradenních) obchodníků,

- ovlivňování ceny obchodů většiny velkých investorů díky vysokorychlostním operacím,

- změna prostředí na trhu do takové nepřehlednosti, že již regulátor neumí zasáhnout,

- mnohem obtížnější obchodování méně volatilních titulů,

- přispívají ke snížení počtu veřejně obchodovaných společností. 

Nacházejí se však i hlasy hovořící pro zachování a další rozvoj HFT. Nepřekvapí, že jedním z nich je Thomas Peterffy považovaný za zakladatele této větve trhu. „Není možné dopočítat se velikosti benefitů, které získali jak jednotlivci tak institucionální investoři z automatizace obchodování,“ řekl na obranu svého dítka tento týden Peterffy, který dnes stojí v čele Interactive Brokers.

Veřejnost proti, ale regulace vázne 
 
Haim Bodek a Larry Tabb ale rozhodně nejsou jedinými kritiky vysokofrekvenčního obchodování. Podle zářijového průzkumu agentury Bloomberg mezi 850 investory a analytiky soudí 55 procent dotázaných, že tato strategie, která aktuálně obstarává už více jak polovinu všech objemů na akciových trzích, je pro trhy jako takové spíše negativním faktorem.

Více než třetina respondentů průzkumu (36 %) si o HFT myslí, že trhů prospívají, neboť zvyšují likviditu, ale ještě o trochu více (37 %) se domnívá, že převažuje negativní vliv skrze uměle zvyšovanou volatilitu trhu. 18 procent investorů potom vyslovilo názor, že vysokofrekvenční obchodování je pro celý trh potenciálně nebezpečné kvůli možnosti strojové či softwarové chyby.

Téma možné škodlivosti počítači řízeného obchodování se dostalo do popředí před dvěma roky, když dne 6. května na parketu newyorské burzy propadl index DJIA o 10 procent během pouhé půl hodiny. Právě HFT se tehdy hojně přisuzovala vina, ačkoliv vyšetřovací komise žádnou z těchto domněnek nepotvrdila. Američtí regulátoři přesto připravují změnu regulace HFT, jejíž přesná podoba ještě není známa.

Reputaci americké komise pro cenné papíry dnes neprospěla ani stížnost od nebankovní společnosti EMM Holdings dnes podala stížnost na SEC s tím, že zadržuje informace o "významné zpronevěře" v rámci sektoru high-frequency trading, aby tak zakryla svou neschopnost. Podle zprávy Courthouse News tato wisconsinská společnost požádala americkou komisi pro cenné papíry o poskytnutí celé řady informací, které prý „vrhnou světlo na kompetenci“ SEC.(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Tabb Group, MNI News, Courthouse News)


Čtěte více:

Hřiště robotů?
17.03.2011 11:33
Kapitálové trhy obecně a akciové trhy konkrétně v posledních několika ...
HFT – ve spárech manipulace?
18.05.2011 18:17
Velké finanční instituce umí hru „bez nás ani ránu“ hrát velmi dobře. ...
Ferrari není pro každého. HFT strategie začínají být, ztrácejí úspěch
20.07.2011 12:54
Přinášet dočasnou konkurenční výhodu na finančních trzích dokáže vedle...
Křik zhrzeného analytika
23.08.2012 10:49
V posledních dnech se v médiích zaměřených na finanční trhy objevil ji...

Váš názor
 • potrefena husa
  21.09.2012 15:51

  se ozývá první - GS + UBS by měly mlčet a šoupat nohama - jejich styl podvádění ba přímo okrádání svých vlastních zákazníků (těch menších samozřejmě) + vydávání naprosto cíleně mylných "tržních" odhadů je legendární a snad tedy dost známý. Ale média budou pořád opakovat jejich písničku.
  real
  • Re: potrefena husa
   05.12.2012 16:17

   Viděl bych bych to asi takhle .Jedni podvodníci si stěžují na druhé podvodníky , kteří přišli s mnohem sofistikovanějšími nástroji jako ,,HF AOS,, díky nímž ti první přišli o velikou část svých zisků. Oni ty zisky vytvářeli obchodováním (podváděním) menších a drobných obchodníků po celém světě , a to po celou dobu , kdy bylo toto obchodování na finančních trzích , díky počítačům a internetu , zpřístupněno všem ... Podvádí se na všech stupních , jedněm k tomu slouží HF AOS , těm druhým k tomu zase pomáhají jejich ,,Obchodní platformy ,, o kterých jsem si nikdy nedělal iluze že v podstatě pracují na stejném principu jako AOS , čili jsou naprogramovány tak aby dokázaly vyhrát každou lokální válku s každým drobným investorem, který se snaží častěji obchodovat , a kterému bylo předtím doporučeno , používat k ochraně svých investic ,,stoplos ,, ... Ti co si tady na Patrii i jinde , hrají na obchodníky a chytračí tady v diskuzích , bud pracují sami pro tyto firmy , nebo toho nejspíše prodělali tolik , že už jim nezbývá , než tu hru na obchodníky hrát dále , dokud jim to jejich uspory , neustálé navyšování ,, bankrolu z jiné činnosti , nebo tiskárny na peníze , dovolí . Jedině tak mohou být neustále součástí této mašinérie a pomalu ale jistě prodělávat dále , a hrát si u toho na ,, tradery , obchodníky akciemi , opcemi , futures , komoditami nebo dokonce Forexovými obchodníky ,,( se smíchy popadám za břicho) ... Pouze jejich zrcadlo pravdy však ví jak to doopravdy všechno je . Myslím si , že 98 % z nich by si po ránu před zrcadlem pravdy , nejraději nafackovali za to , že oblbují nejen druhé , ale i sami sebe ... ..Nakonec jim nezbude než taky napsat nějakou tu knížku , nebo si založit IS ,kde za provizi zavedou do tunelu další neznalé , od kterých si předtím vemou provizi za každý uskutečněný příkaz ..
   .
Aktuální komentáře
08.08.2022
5:40Akcie krátkodobě nic moc, opak platí u dlouhodobého výhledu, domnívá se stratég z UBS
07.08.2022
13:51Šíření elektromobility: Co s těmi dojezdy a sítí dobíjecích stanic?
7:28Víkendář: Všechno, co Powell udělá, je monetární politika. Samotná diskuse o sazbách nemá smysl
06.08.2022
14:19Hladina řeky Rýn klesá. Lodní přeprava klíčových komodit se komplikuje
8:21Víkendář: Zvýšit nyní inflační cíl?
05.08.2022
22:02Dobré zprávy z trhu práce poslaly trhy do záporu  
17:44Dluhopisy padají, ránu dnes dostal i akciový optimismus  
17:35Japonská záhada vyřešena?
16:52Technická analýza S&P 500: Definitivní obrat trendu? Ještě je brzy  
16:26Silná data z trhu práce akcie oslabily, ztráty ale sbírají zpět. Po výsledcích se daří Lyft nebo Beyond Meat  
16:12Lockhart: Je třeba celé série lepších inflačních čísel
15:22Fed neotočí, naopak. Bude muset přitvrdit. Trh práce se v červenci výrazně utáhl  
13:30Finský Yle: Rusko už několik týdnů spaluje nedodaný plyn v kompresorové stanici Nord Streamu
12:03Poklidné páteční obchodování čeří povýsledková Allianz  
11:51Perly týdne: Jak vůbec může klesat produkt a anatomie současné rally na akciích
11:31Taiwan a daně ve stínu trhu práce. Očekávání otočky Fedu projde dalším testem  
11:29FAO: Světové ceny potravin v červenci opět klesly, výrazněji než v červnu
10:39Recese americké ekonomiky? Šance zhruba třetinová. Fed v září přidá 50 bps, říká hlavní ekonom Goldman Sachs
10:27Průmyslová výroba v Německu se v červnu překvapivě zvýšila o 0,4 procenta
10:17ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BioNTech SE (06/22 Q2, Bef-mkt)
Dominion Energy Inc (06/22 Q2, Bef-mkt)
Novavax Inc (06/22 Q2, Aft-mkt)
Palantir Technologies Inc (06/22 Q2, Bef-mkt)
Porsche Automobil Holding SE (06/22 Q2)
Siemens Energy AG (06/22 Q3, Bef-mkt)
Take-Two Interactive Software Inc (06/22 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (06/22 Q3, Bef-mkt)
7:00PostNL NV (06/22 Q2)
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y