Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecký minfin Stournaras potvrdil dohodu s Trojkou na dvou letech navíc pro schodek i reformy. Měkčí zásah do trhu práce

Řecký minfin Stournaras potvrdil dohodu s Trojkou na dvou letech navíc pro schodek i reformy. Měkčí zásah do trhu práce

24.10.2012 14:40, aktualizováno: 24.10. 14:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Řecká vláda dosáhla s trojkou mezinárodních věřitelů dohody ve všech částech potřebných opatření a zajistila si cestu k další finanční pomoci, z níž nejbližší tranši v objemu 32 miliard eur potřebuje co nejdříve to bude možné. Dohodu potvrdil řecký ministr financí Yannis Stournaras.

Obsah dohody podle řeckého ministra financí bude sepsán do dvou samostatných zákonů, které budou poslány do parlamentu do konce tohoto týdne. Cílem podle něj je finální schválení veškeré potřebné legislativy do 12. listopadu. V pátek chce Stournaras v tomto směru informovat Eurogroup, jejíž pracovní skupina se v pátek a pondělí schází v Bruselu. 

Podle řeckých médií je ale důvodem rozdělení hlasování o reformách do dvou bloků to, že v otázce pracovního trhu bude minimálně jeden ze dvou koaličních partnerů vládních konzervativců velmi pravděpodobně hlasovat proti. Jestliže ztráta hlasů poslanců Demokratické levice (DIMAR) ještě vládní většinu v parlamentu neohrozí, osud hlasování bude záviset také na rozpoložení socialistů, kteří dotvářejí trojkoalici.

Řecko dosáhlo dohody na rozvolnění požadovaných reforem místo roku 2014 až do roku 2016. Díky tomu bude moci nyní do parlamentu poslat opatření v celkovém objemu 13,5 miliardy eur, bez této dohody by muselo hledat úspory a zdroje příjmů v celkovém objemu 18,5 miliardy eur. Rozvolnění se týká rovněž cíle pro rozpočtový schodek. Podle ministra věřitelé přistoupili také k ústupkům ohledně pracovní reformy.

Výnosy na řeckých vládních dluhopisech třetím dnem v řadě stoupají. Dluhopis do února 2023 nese výnos 17,64 procenta, o 0,6 % nad včerejší úrovní. Na portugalských dluhopisech roste o 17 bps na 7,94 %.

Jednání Řecka se zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu trvala dlouho kvůli sporům o další snižování platů a propouštění státních zaměstnanců požadovaných věřiteli. Nová opatření mají v příštích třech letech přinést státnímu rozpočtu 12 miliard eur. Dohoda je podmínkou k vyplacení nejbližší tranše finanční pomoci v rozsahu 32 miliard eur. Řecko již dříve uvedlo, že s finančními zdroji vystačí nejdéle do konce listopadu.

Řeckou vládní koalici na protest proti škrtům opustili v totmto týdnu již dva poslanci. Po zástupci konzervativní Nové demokracie (ND) přešel k opozici i zákonodárce nejmenšího koaličního partnera Demokratické levice (DIMAR), která nelibě nese zejména další snižování mezd. Podpora vládní koalice tak klesla v 300členném parlamentu ze 178 na 176, což ale pořád bohatě stačí k prosazení v pořadí již třetího reformního balíčku od počátku krize před několika lety.

Řecko včera revidovalo směrem vzhůru údaje o rozpočtovém deficitu a dluhu za loňský rok. Důvodem je hlubší recese, než se čekalo, a nové údaje. Schodek vládního rozpočtu za loňský rok činil 9,4 procenta hrubého domácího produktu místo 9,1 procenta uvedených v dubnu. Dluh za loňský rok podle nových údajů činil 170,6 procenta HDP místo 165,3 procenta HDP.
 
(Zdroj: Kathimerini, AP, AFP, Bloomberg, ČTK)


 


Čtěte více:

Řecko kvůli síle recese revidovalo schodek a dluh 2011: Nově 9,4 % a 170,6 %. Koalici opouštějí poslanci
23.10.2012 8:16
Řecko revidovalo směrem vzhůru údaje o rozpočtovém deficitu a dluhu za...
Sisyfovské Řecko dohání Velkou depresi
23.10.2012 18:17
Řecko si prožívá „vlastní verzi Velké deprese“, která postihla Spojené...
Řecko prý dostane víc času na schodek, reformy i privatizaci. Vstřícnost i u trhu práce
24.10.2012 9:16
Řecká vláda dostane o dva roky více času na snížení rozpočtového defic...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.09.2025
17:25Britská „krize“
15:52ČNB nechala sazbu rezervy na ochranu úvěrového trhu beze změny na 1,25 pct
15:48Dominik Rusinko: Úrokové sazby ECB beze změny, laťka pro jejich snížení je vysoko
15:05Americká inflace narostla, ale obavy nezvedá
14:26ECB ponechala depozitní sazbu na dvou procentech
13:43Alibaba spouští třímiliardovou emisi dluhopisů na podporu AI a cloudových služeb
12:08Kubíček z ČNB: Další krok ČNB může být zvýšení sazeb, zatím to ale není na obzoru
11:18Agentura IEA zvýšila prognózu těžby ropy i výhled růstu poptávky
11:02Soud EU zrušil povolení státní podpory stavby maďarské elektrárny Paks II
10:44Mírný růst inflace trhy neohrozí, ECB dnes sazby nezmění  
8:53Trhy by měly otevírat mírně do plusu. Wall Street vedl vzhůru Oracle, zdrojem neklidu ruské drony v Polsku i útok Izraele v Kataru. ECB rozhodne o sazbách, ČNB o rezervě  
8:44Rozbřesk: Úrokové sazby v eurozóně se dnes měnit nebudou
8:17Financial Times: Společnost GTCR kupuje výrobce léků Zentiva za 4,1 miliardy eur
6:08Stratégové revidují své prognózy. S&P 500 může ještě letos dosáhnout 7 000 bodů  
10.09.2025
22:02Nižší inflace PPI a snová čísla Oracle poslaly S&P 500 i Nasdaq na nová maxima  
17:46Jedna dobrá, jedna špatná zpráva…
17:17Doosan Škoda Power dodá do Temelína nové generátory za několik miliard korun
16:52Larry Ellison sesadil Elona Muska. Je nejbohatším člověkem na světě
16:20Evropská odpověď na SpaceX: Airbus, Thales a Leonardo připravují společný podnik
15:40Nebius chce dál expandovat, a tak si jde k investorům pro tři miliardy dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.