Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Růst v čínském průmyslu nejrychlejší za rok a půl, akcie poprvé po třech letech letos zpevnily

    Růst v čínském průmyslu nejrychlejší za rok a půl, akcie poprvé po třech letech letos zpevnily

    31.12.2012 8:31, aktualizováno: 31.12. 11:42
    Autor: Josef Němeček, Patria Finance

    Aktualizováno

    Tempo růstu čínského zpracovatelského sektoru v prosinci vystoupilo na nejvyšší úroveň za více než rok a půl a vývoj nových zakázek naznačil v novém roce další zlepšování. Ukázaly to dnešní konečné výsledky průzkumu společnosti HSBC mezi nákupními manažery čínských průmyslových podniků. 

    Index aktivity zpracovatelského sektoru vzrostl na 51,5 bodu, nejvýše od května 2011. To bylo výrazně nad předběžnou úrovní 50,9 bodu a listopadovou hodnotou 50,5 bodu. Pokud se index nachází nad hranicí 50 bodů, ukazuje to na růst aktivity. Index HSBC se nad tuto hranici dostal v listopadu poprvé za více než rok. "Finální stabilizaci očekáváme v nadcházejících měsících, kdy se naplný výkon rozběhne stavebnictví a zlepší se nemovitostní trh," uvedl Qu Hongbin, hlavní ekonom pro Čínu v HSBC v Hongkongu.

    Index nových zakázek, který naznačuje budoucí vývoj v sektoru, vzrostl na 52,9 bodu, maximum od ledna 2011. Index produkce dosáhl maxima od loňského května. 

    Své údaje z průzkumu mezi čínskými nákupními manažery za prosinec v úterý zveřejní čínský statistický úřad. Ekonomové podle agentury Reuters čekají růst na 51 bodů z listopadových 50,6 bodu. což by bylo maximum za osm měsíců. 

    Dnešní údaje jsou novou známkou oživování růstu druhé největší ekonomiky světa z letošního útlumu. V letošním třetím čtvrtletí čínský hrubý domácí produkt stoupl o 7,4 procenta, nejpomalejším tempem od roku 2009. Za celý rok se odhaduje růst na 7,7 procenta, což je výrazně pod desetiprocentním tempem, které čínská ekonomika vykazovala po většinu posledních 30 let.

    Akciové trhy Číny v letošním roce oživily a zaznamenaly první nárůst za tři roky. Jejich indexy končí rok 2012 na nejvyšších úrovních za půl roku. Index CSI300, který zahrnuje největší akciové tituly burz v Šanghaji a Šen-čenu, letos posílil o 7,6 procenta. Souhrnný ukazatel šanghajské burzy Shanghai Composite Index stoupl o 3,2 procenta. V roce 2011 se oba indexy propadly o více než 20 procent. 

    Dnes CSI300 stoupl o 1,5 procenta na 2523 bodů a stejným tempem posílil souhrnný index v Šanghaji. Oba indexy uzavřely nejvýše od 20. června, zasloužil se o to silný vzestup v posledním měsíci roku. CSI300 získal v prosinci 17,9 procenta a šanghajský index 14,6 procenta, což byl jejich nejvyšší růst od června 2009. 

    V posledních týdnech táhly vzestup čínského trhu akcie pojišťoven a makléřských společností. Ty reagovaly na to, že Peking plánuje další kroky v liberalizaci finančního sektoru, zejména na poli investičních fondů.
     
    Ještě výrazněji, než čínským indexům, se letos vedlo Kongkongu. Index hongkonské burzy Hang Seng dnes skončil beze změny v blízkosti maxima za 18 měsíců a za celý rok vyskočil o 23 procent. Ukazatel China Enterprise Index, který zahrnuje největší čínské emise v Hongkongu, za rok posílil o 15 procent a měl první zisk za tři roky.


    (Zdroj: HSBC, čtk, Bloomberg)


    Čtěte více:

    Čínský jüan nahrazuje japonský jen na pozici klíčové měny Asie
    28.12.2012 18:42
    Asijské centrální banky přestávají střežit kurz svých měn vůči oslabov...
    Čína v pasti. Lze z ní ven?
    31.12.2012 7:59
    V poválečném období se mnoha zemím podařilo posunout se do oblasti stř...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    29.08.2026
    8:36Víkendář: Německo čelí velkým výzvám, ale není to poprvé
    28.08.2026
    22:03Wall Street ustála jestřábí tón Fedu, a tak investoři i nadále věří v sílu amerických akcií  
    18:07Je plánem čínský globální monopol?
    17:03Warsh jestřábím projevem zvýšil sázky na růst sazeb a potěšil trhy  
    16:50Bloomberg: Venezuela zvažuje odchod z ropného kartelu OPEC, který spoluzaložila
    16:06Rohlik.cz Finance II a.s. : Výroční zpráva společnosti
    16:04Bernstein: Ve světě je nový zdroj poptávky po kapitálu, probíhat bude postupný úpadek důvěryhodnosti amerických dluhopisů
    14:20Od května jsou akcie Alphabetu na ústupu. Skepsi vyvolaly odchody talentů, zpoždění nových modelů či rostoucí náklady
    12:21Braňo Soták: Po výtečné Nvidii nejsou čísla od Marvellu dost dobrá, akcie v premarketu padají o 8 %  
    12:16Advent a Stripe vzdaly snahu převzít za 53 miliard dolarů PayPal
    11:04Pozice akcií se před víkendem zhoršuje, Evropa jde ale vlastní cestou  
    10:47Perly týdne: Začátek konce Mag7?
    10:15Česká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 1,9 procenta, ČSÚ snížil původní odhad
    9:57Nejbohatším Čechem je Strnad před Křetínským, oba výrazně zbohatli
    8:53Rozbřesk: Co bychom chtěli slyšet od šéfa Fedu v Jackson Hole a možná neuslyšíme
    8:27Venezuela možná opustí OPEC, Warsh vystoupí v Jackson Hole  
    6:05Evropa nemá plné zásobníky, s Asií se bude přetahovat o plyn. Cena se může vrátit nad 100 eur za MWh
    27.08.2026
    22:01Extrémně pozitivní den pro technologické tituly  
    17:04Co udělá s kurzem koruny a dalších měn umělá inteligence?
    15:15Umělá inteligence nemusí Salesforce zničit. Naopak, může nastartovat jeho další růstovou fázi  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data