Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína v pasti. Lze z ní ven?

Čína v pasti. Lze z ní ven?

31.12.2012 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

V poválečném období se mnoha zemím podařilo posunout se do oblasti středních příjmů, jen málo z nich se ale dostalo až k příjmům vysokým. Spíše docházelo k tomu, že po první fázi rychlého růstu přišlo prudké zpomalení a země spadly do takzvané „pasti středních příjmů“. Podle Světové banky se mezi lety 1960 – 2008 ze 101 zemí se středními příjmy posunulo jen 13 zemí k vysokým příjmům. Šlo o Rovníkovou Guineu, Řecko, Hong Kong, Irsko, Izrael, Japonsko, Mauricius, Portugalsko, Portoriko, Jižní Koreu, Singapur, Španělsko a Tchaj-wan.

Celkový vývoj shrnuje graf, ve kterém na ose X leží úroveň příjmů v roce 1960 a na ose Y jejich úroveň v roce 2008 (relativně k USA). Uprostřed vyznačené pole představuje past středních příjmů, protože země, které v něm figurují, se nedokázaly posunout od středních do vyšších příjmů. Dokázaly to jen modře vyznačené země, Čína se doposud drží v pasti:

past

Eichengreen, Park a Shin ve své studii z roku 2011 ukazují, že zpomalení růstu při dosažení střední výše příjmů způsobuje hlavně pokles růstu produktivity, vliv menší akumulace kapitálu hraje podružnou roli. Přechod pracovníků ze sektorů s nízkou produktivitou (například ze zemědělství) do sektorů se vyšší produktivitou (průmysl a moderní služby) totiž generuje jen přechodný růst produktivity. Podobně přechodný je vliv dovozu technologií, po čase jsou vyčerpány i zdroje práce z méně vyspělých oblastí. Následně tempo růstu produktivity klesá, zatímco mzdy rostou.

Vyhnout se pasti středních příjmů lze správnou ekonomickou politikou. Ta zahrnuje například budování moderní infrastruktury a vysokorychlostních komunikačních sítí, upevňování právního systému a zejména majetkových práv či reformy trhu práce. Cílem je zvýšení produktivity v době, kdy se již vyčerpaly popsané faktory, a zvýšení kapacity pro inovace. Pohled na země východní Asie, které popsané pasti unikly, ukazuje následující: Všechny tyto ekonomiky vybudovaly moderní infrastrukturu a tento krok šel často ruku v ruce s liberalizací telekomunikačního trhu. Tyto země přestaly být technologickými imitátory a začaly s vlastními inovacemi v oblasti technologií. K tomu jim pomohly právě reformy v oblasti majetkových práv. Flexibilní trh práce jim pak umožnil přesun pracovníků do úspěšných exportních sektorů a firem.

Uvedené je výtahem z „Avoiding middle-income growth traps“, autory jsou Pierre-Richard Agénor, Otaviano Canuto, Michael Jelenic.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Tesco PLC (02/20 Q4)
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Nezaměstnanost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC