Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německá ekonomika se stabilizovala, tvrdí ministerstvo financí. Spotřeba ale zaostává...

Německá ekonomika se stabilizovala, tvrdí ministerstvo financí. Spotřeba ale zaostává...

22.04.2013 11:39, aktualizováno: 22.4. 15:52
Autor: ČTK

Aktualizováno

Německá ekonomika se vzpamatovala s poklesu, který utrpěla koncem loňského roku, a v prvním letošním čtvrtletí už se stabilizovala. Oznámilo to německé ministerstvo financí. Varovalo však, že spotřeba, která měla být letos hlavním pohonem ekonomického růstu, zatím výrazněji neoživila.
 
Největší evropská ekonomika si v prvních dvou letech dluhové krize v eurozóně vedla relativně dobře. V loňském roce však i Německo, na jehož ekonomice je závislá i řada českých firem, začalo cítit dopady slabé poptávky v eurozóně. 

"Po výrazném ekonomickém poklesu na konci loňského roku se celková ekonomická aktivita v Německu v prvním čtvrtletí pravděpodobně stabilizovala," uvádí se v pravidelné měsíční zprávě ministerstva, z které citovala agentura Reuters. 

Německá centrální banka dnes ve své měsíční zprávě uvedla, že tamní ekonomika se v prvním čtvrtletí pravděpodobně vrátila k růstu. Za oživením stál podle Bundesbanky sektor služeb, zatímco průmysl zůstal v útlumu. Německo zveřejní předběžné údaje o vývoji HDP za první čtvrtletí v polovině května. 

Ve čtvrtém čtvrtletí se hrubý domácí produkt snížil o 0,6 procenta, neboť firmy v důsledku krize v eurozóně omezily investice, zatímco klesl zahraniční obchod. Většina ekonomů očekává, že německá ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla a podařilo se jí odolat recesi. Ta nastává, pokud HDP klesne dvě čtvrtletí za sebou. 

"Při pohledu na skutečné ekonomické ukazatele se zdá, že německý průmysl ještě zcela nepřekonal slabou fázi. Ale řada ekonomických dat ukazuje, že ekonomika po zbytek roku bude nabírat rychlost," dodalo ministerstvo. Zvlášť upozornilo na stabilizaci průmyslových zakázek a příznivé ukazatele nálady. 

Vláda odhaduje, že německá ekonomika v letošním roce vzroste o 0,4 procenta, přední německé ekonomické instituty nicméně čekají růst až 0,8 procenta. Loni růst HDP dosáhl 0,7 procenta. 

Institut IW dnes předpověděl, že německá ekonomika letos vzroste o 0,75 procenta, v příštím roce by se mělo tempo růstu podle IW zdvojnásobit na 1,5 procenta. Institut rovněž upozornil, že německé podniky jsou teď podle jeho průzkumu optimističtější než na podzim. 

Ministerstvo však varovalo, že poslední ukazatele nenaznačují výraznější oživení soukromé spotřeby na počátku letošního roku. Příznivý vývoj na pracovním trhu a stabilní ceny by však mohly spotřebě pomoci v dalších měsících. Nezaměstnanost v Německu je 6,9 procenta a je téměř na nejnižší hodnotě od znovusjednocení země před více než 20 lety. 

Většina ekonomů očekává, že domácí poptávka podpořená růstem mezd bude letos hlavním tahounem ekonomického růstu země. Vyrovnat by měla i slabší poptávku po německém zboží v zemích eurozóny.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.05.2026
16:25Hunterbrook si bere CSG opět na paškál, tentokrát kvůli Indonésii. Firma se znovu brání
16:11PODCAST Týdenní výhled: Nvidia otestuje optimismus, zatímco se do hry vrací inflace  
16:06Trump stáhl desetimiliardovou žalobu na finanční úřad za únik daňových přiznání
15:55Novo Nordisk se připravuje s pilulkou Wegovy na globální ofenzivu. Do vybraných zemí vstoupí ještě letos
14:34NextEra Energy koupí Dominion Energy za 66,8 miliardy dolarů
14:25Dluhopisy pod tlakem. Výnosy v USA i Japonsku na víceletých maximech  
12:03Úvod týdne trhům kazí dražší ropa a Japonsko  
11:08Varovný signál z Číny. Dubnová data zklamala napříč sektory, nerovnováha se prohlubuje  
9:12Rozbřesk: Česko vládne evropské nezaměstnanosti. Ale je to opravdu důvod k oslavě?
8:51Ropa nad 110 dolary, futures v rudém. Po summitu USA-Čína se pozornost vrací k Íránu  
5:52AI boom dělá z pamětí nedostatkové zboží. Nůžky mezi výherci a poraženými se rychle rozevírají
17.05.2026
14:56Proč v USA reagují trhy na AI jinak než v Evropě?
9:00Víkendář: Bude to s AI a trhem práce podobné, jako s předchozími technologiemi?
16.05.2026
13:56Retailoví investoři ženou trhy na rekordy. Goldman Sachs odhalila jejich největší favority
9:00Víkendář: Dojde nakonec ke znárodnění umělé inteligence?
15.05.2026
22:02Výběr zisku na Wall Street  
18:08Složitý rytmus čtvrtletních výsledkových tanců
17:13Maďarský comeback. Dluhopisy raketově rostou, CEE region cítí tlak  
15:45Akcie zbrojařů pod tlakem: Citi varuje před předčasným nákupem i přes očekávané zlepšení
15:11Footshop a.s.: Pozvánka na valnou hromadu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - HDP, q/q anualizovaně