Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínský průmysl nejslabší za devět měsíců kvůli propadu zakázek

Čínský průmysl nejslabší za devět měsíců kvůli propadu zakázek

01.07.2013 9:02, aktualizováno: 1.7. 9:31

Aktualizováno

Čínský zpracovatelský sektor v červnu oslabil, ukázaly nezávisle na sobě dva ukazatele. Aktivita zpracovatelského průmyslu v Číně klesla dle revidovaných údajů z průzkumu HSBC mezi nákupními manažery druhý měsíc po sobě a sestoupila na nejnižší úroveň za devět měsíců. Zhoršení průmyslové aktivity ukázal i oficiální index nákupních manažerů. Údaje prohloubily obavy z dalšího zpomalení růstu druhé největší ekonomiky světa.

Index HSBC klesl na 48,2 bodu, jeden procentní bod pod květnovou úroveň 49,2 bodu. Dostal se tak hlouběji pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Zároveň byl nejnižší od září loňského roku. Analytici očekávali pokles na 48,3 bodu. Index nákupních manažerů, který sestavuje vládní statistický úřad, rovněž klesl, zůstal ale těsně nad klíčovou hranicí. Hodnota indexu klesla proti květnu o 0,7 bodu na 50,1 bodu, v souladu s očekáváním.

K poklesu průmyslové aktivity dle HSBC přispěl nejvíce propad nových zakázek, který nastal třetí měsíc po sobě i přesto, že výrobci snižovali ceny. Index nových zakázek klesl o 1,1 na 47,6 bodu a zakázky na čínské zboží omezovali hlavně zákazníci z Evropy a USA. Pokles zakázek vedl k růstu zásob a tím k oslabení produkce, jejíž index sestoupil pod 50 bodů poprvé od října. 

Čínskou ekonomiku v současnosti ohrožuje zamrzající tamní mezibankovní trh a tamní akciové trhy v minulém týdnu poslalo níže vyjádření čínské centrální banky. Ta uvedla, že je spokojená se současnou zásobou peněz a naznačila tak možné utažení monetární stimulace. Prudký růst úvěrů přitom dosud výrazně přispíval k rychlé expanzi čínského hospodářství. Podle některých investorů (např. Jim Chanos) ale omezení úvěrové expanze na druhou stranu zmírňuje riziko nafukování úvěrové bubliny v Číně. 

 

Čínský hrubý domácí produkt loni stoupl o 7,8 procenta, nejpomalejším tempem od roku 1999. Letošní vývoj ekonomiky zatím zaostává za očekáváním, což vyvolává obavy, že by Čína nemusela dosáhnout plánovaného hospodářského růstu 7,5 procenta. Bankovní domy Goldman Sachs, Barclays a HSBC v červnu snížily prognózu letošního růstu čínské ekonomiky na 7,4 procenta, tedy desetinu procenta pod oficiální cíl Pekingu.

(Zdroj: Bloomberg, čtk, HSBC)


Čtěte více:

Pokles aktivity čínského průmyslu v červnu zrychlil
20.06.2013 8:35
Aktivita čínského zpracovatelského průmyslu se v červnu kvůli slabé po...
Statistiky po čínsku: 4x větší výstup než ve skutečnosti
20.06.2013 17:52
Jak kdysi uvedl čínský premiér Li Kche-čchiang, data z druhé největší ...
Ústup od stimulace i v Číně? Centrální banka soudí, že banky mají peněz dost. Šanghaj padá na 4,5leté dno
24.06.2013 9:39
Akciové trhy obávající se omezení podpory světové ekonomiky ze strany ...
Mobius a S&P: Nesrovnávejte úvěrovou krizi Číny s pádem Lehman Brothers. Číňani přesto blízko runu na banky
25.06.2013 11:55
Nenechte se vystrašit největším propadem čínských akcií téměř za dva r...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.06.2026
17:14Hodnota akcií SpaceX a konečný cíl jménem Mars
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
13:45Cena Brentu klesla pod 75 dolarů, poprvé od začátku války v Íránu
12:13Dluhopisy SpaceX: sázka na Muska, nikoliv na cash flow
12:08Nově vzniklou ČEZ Energy povede Cyrani
11:47Trhy se otřepávají z dalšího výplachu. Dokáže sentiment podpořit Micron?  
10:20Tvrdá rána pro Rheinmetall: Německo ruší nákup fregat, akcie se potápí až o 15 procent
9:54Česká ekonomika hlásí lepší náladu, tahounem jsou spotřebitelé
9:45Zbrojní gigant KNDS směřuje na burzy ve Frankfurtu a Paříži
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
8:52Rozbřesk: Česká koruna hlásí slábnoucí vazbu na ropu a sílí vůči dolaru
8:50J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:30Trump si stěžuje na ropné společnosti, zlato dál klesá, šéfem dcery ČEZ je Cyrani  
6:03Jestřáb maskovaný jako hrdlička
23.06.2026
17:44„Komoditní“ cyklus umělé inteligence a rýmy s technologickou bublinou
16:16Akcie SpaceX už klesly pod debutovou cenu, tržní hodnota opět pod dvěma biliony dolarů
16:05Po čipech je dalším limitem pro AI elektřina. Novou sázkou mohou být bateriová úložiště
14:48Čipy padají, investoři se obávají vysokých valuací. Micron rozhodne  
13:12Miran: Současné změny sazeb se projeví až za rok a v tu dobu zmizí vyšší inflační tlaky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů