Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Rakousko tančí kolem Hypo Alpe Adria: Více pomoci, méně prodejů, o bankovní dani ani muk

    Rakousko tančí kolem Hypo Alpe Adria: Více pomoci, méně prodejů, o bankovní dani ani muk

    01.07.2013 14:46
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Nový návrh Evropské komisi, který má ospravedlnit poskytnutí státní pomoci zestátněné rakouské bance Hypo Alpe Adria, dnes podalo Rakousko. Vyplývá z něj ale menší ochota k prodejům aktiv a další finanční pomoc až kolem dvou miliard eur. Dobře pro Erste v něm není nic o zvyšování bankovní daně v Rakousku.

    Rakousko předložilo plán, podle kterého banka bude potřebovat další finanční pomoc. Rakousko problémovou banku znárodnilo v roce 2009, aby zabránilo jejímu krachu. Letos v rozpočtu pro další pomoc bance vyhradilo 700 milionů eur, celkově má dosáhnout dle zdrojů kolem dvou miliard eur.

    Hypo Alpe se výrazně angažovala a stále angažuje na trzích bývalé Jugoslávie. Evropská komise tlačí na rozpad banky a rozprodej jejích jednotlivých částí. Tempo restrukturalizace, které Brusel navrhuje, je ale podle vedení banky i rakouské vlády příliš rychlé a bude znamenat „zbytečné“ ztráty z nucených prodejů aktiv.

    Rakouské ministerstvo financí uvedlo, že Evropské komisi byl o víkendu předložen plán, který Hypo Alpe dává víc času na prodej jejích aktivit na Balkáně. Plán prý počítá s prodejem tamní sítě do poloviny roku 2015. Jakékoli podmínky, které Brusel uloží, by ale prý mohly banku výrazně zasáhnout. V původním plánu byl prodej sítě v Chorvatsku, Srbsku, Slovinsku, Černé hoře a Bosně a Hercegovině do roku 2016. Nadto má Hypo Alpe skončit s působením na italském trhu.

    "Mohly by mít dopad na zhodnocení akcií a úvěrů na konci prvního pololetí," uvedla banka. Rozsah těchto podmínek a možná kapitálová opatření se podle ní nyní vyhodnocují. Ministryně financí Maria Fekterová doufá, že Vídni se na tempu restrukturalizace banky povede se s Bruselem dohodnout.

    Mezinárodní měnový fond mezitím uvedl, že problémy s Hypo finanční stabilitu Rakouska neohrožují. Vídeň by ale prý měla při omezování činnosti banky vystupovat aktivněji, uvedla ratingová agentura.

    Pro skupinu Erste a další rakouské banky je důležité, že se nehovoří o financování skrze zvýšení bankovní daně v Rakousku, což dříve vyslovil rakouský kancléř Werner Faymann. Ostře proti se postavili jak šéf Erste Andreas Treichl, tak šéf rakouské UniCredit a rakouské bankovní asociace v jedné osobě Cernko.


    (Zdroj: Bloomberg, čtk)


    Čtěte více:

    S&P: Rakouské banky může zlepšení kapitálu donutit k emisím akcií i prodejům aktiv
    18.04.2013 12:27
    Ziskovost rakouských bank je slabá nato, aby vlastními zdroji zlepšily...
    Treichl (Erste): Splacení státní pomoci nepůjde na úkor dividendy. Akviziční chuť brzdí ceny
    16.05.2013 15:27
    Skupina Erste je připravena kdykoli splatit státní finanční pomoc a kr...
    Rakouské banky ostře odmítly růst bankovní daně: Kasino nikomu financovat nebudeme
    27.05.2013 10:53
    S ostrou reakcí rakouských bank se setkala víkendová slova rakouského ...
    Maďarsko opět uvalí vyšší daně na banky i telekomunikace. Je to návykové…
    18.06.2013 18:12
    Maďarská vláda před parlamentními volbami v příštím roce řeší, jak zap...
    Rakousko straší nálepka vratkých bank. Erste a další nechtějí řešit pád Hypo Alpe Adria
    19.06.2013 10:02
    V Rakousku stoupá napětí kolem způsobu řešení padlé banky Hypo Alpe Ad...

    Váš názor
    •  
      01.07.2013 15:03

      Stačí přinutit Erste aby emitovala nové akcie a ze získaných peněz předčasně zplatila dluh státu. No a ten bude sanovat krachující firmy.
      Juniper
      • ...přinutit Erste....
        01.07.2013 15:07

        hm, a jak toho hodláš docílit , aby neutrpěla na svém ratingu ??? :-)))
        AMN
    Aktuální komentáře
    12.08.2026
    17:11Jak to dnes vypadá s americkou výjimečností?
    16:00Braňo Soták: AI implikace z oznámených výsledků CoreWeave  
    14:50Akcie Nebiusu letí nahoru o 16 procent. Firma překonala odhady, poptávka po AI infrastruktuře dál zrychluje
    14:08Co dělají Spojené státy lépe než kdokoliv jiný
    12:18Vestas znovu získává vítr do plachet. Akcie po výsledcích přidávají 19 procent
    11:45UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu rozdělení společnosti formou odštěpení se vznikem nové společnosti
    11:42IEA varuje před hlubším deficitem ropy. Konflikt v Hormuzském průlivu dál omezuje dodávky
    11:39Foxconn těží z AI boomu. Zisk i tržby výrazně překonaly očekávání trhu
    10:04CoreWeave znovu potvrdil sílu AI boomu. Rekordní zakázky poslaly akcie prudce vzhůru
    9:16Rozbřesk: Koruna zpět v prázdninové letargii, ropa i výnosy před americkou inflací rostou
    8:57ČEZ uklidnil obavy z windfall tax, trhy sledují ropu i AI. Večer budeme pozorovat zatmění Slunce  
    5:59Pokles cen elektřiny tady je, přiznává Martin Novák z ČEZ. Ovoce ale začíná přinášet Gas Distribution
    11.08.2026
    21:59Wall Street pokračovala v konsolidaci; probuzení může přinést aktuální CPI  
    17:14Mimořádná levnost i drahost amerických akcií. Vše vysvětluje jedna skrytá proměnná
    15:50Eli Lilly stíhá Novo Nordisk. V Británii získala první povolení pro pilulku na hubnutí mimo USA
    14:31Provozovatel datových center DayOne se chystá na svůj první den na burze v USA
    14:31Umělá inteligence jako budování železnic, období bankrotů i slávy
    14:07Od valuace 98 miliard k až 30 miliardám dolarů. Shein se připravuje na vstup na burzu
    14:02Návrat Intelu nabírá obrátky. Firma si zajistila 20 miliard dolarů na expanzi
    13:08Rocket Lab roste raketovým tempem, ziskovost však stále zůstává na oběžné dráze  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - CPI, y/y