Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká bankovní asociace opět zhoršuje výhled pro domácí ekonomiku, ale věří v sílu exportu

Česká bankovní asociace opět zhoršuje výhled pro domácí ekonomiku, ale věří v sílu exportu

11.07.2013 9:41
Autor: ČTK

Neočekávaně velký propad HDP o 2,4 procenta v prvním čtvrtletí zhoršil ekonomické prognózy pro celý rok 2013. Za letošní rok by tak měla česká ekonomika klesnout o 0,8 procenta. Vyplývá to z prognózy, kterou dnes zveřejnila Česká bankovní asociace (ČBA). Po propadu v prvním čtvrtletí by mělo ve zbytku roku přijít oživení. Příští rok by měla ekonomika růst o 1,7 procenta, odhadla ČBA.

ČBA v dubnu ve své prognóze očekávala letos pokles ekonomiky o 0,2 procenta, zatímco v lednu předpovídala stagnaci.

"Meziroční propad HDP za první čtvrtletí se dostal ke 2,4 procenta, což je jeden z nejhorších výsledků v EU. Ve zbytku roku však očekáváme mezičtvrtletní růst, daný snížením propadu soukromé spotřeby a oživením exportu. Nejistotu do dalšího ekonomického vývoje ovšem vnáší nestabilní politická situace," uvedl jeden z autorů prognózy hlavní ekonom UniCredit (3,68 EUR, 1,55%) Bank Pavel Sobíšek.

 
 
Navzdory dosavadnímu letošnímu propadu je stále reálné, aby se česká ekonomika přiblížila prognózované hodnotě poklesu HDP o 0,8 procenta. Hloubku propadu v prvním kvartálu totiž významně ovlivnil pokles zásob, který by měl být ale v dalším období korigován.

Některé ekonomické ukazatele se během prvního čtvrtletí chovaly pozitivně. O něco lépe, než se předpokládalo, se vyvíjela například spotřeba domácností. V následujících měsících by pozitivní roli mohl hrát i export, který se stane nejspíše hlavním motorem růstu české ekonomiky v nadcházejícím období. Přestože prognóza týkající se eurozóny jako celku byla revidována směrem dolů, vývoj v Německu, které je největším exportním partnerem, by měl být výrazně lepší.

"Kladnou roli může hrát i nižší než původně očekávaný vývoj inflace, který by mohl zlepšit reálné příjmy domácností. Na druhé straně ale nelze očekávat výraznější oživení spotřeby, a to z důvodu mírného růstu nezaměstnanosti," dodala hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, další autorka prognózy.


Čtěte více:

ČNB ponechala sazby na technické nule. Roste možnost intervencí
27.06.2013 13:05
Bankovní rada České národní banky dnes rozhodla o ponechání klíčové 2t...
ČNB se silnějšího vzedmutí inflace nebojí. Čísla prý zhruba naplňují prognózu
09.07.2013 13:26
Prognóza vývoje ekonomiky a cenových tlaků se v dnes ráno zveřejněných...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.01.2026
15:23Únava z AI: Magnificent Seven ztrácí dech, investoři hledají nové lídry
14:57Warner Bros znovu odmítl Paramount a dál upřednostňuje Netflix
14:09Rally Samsungu nekončí. Nedostatek paměťových čipů ho požene dál, míní analytici
12:33Tesla se nekupuje kvůli elektromobilům…
12:24ČNB loni nakoupila 20,4 tuny zlata, v rezervách ho má rekordních 71,6 tuny
11:51Růst akcií se krátkodobě vyčerpal, geopolitika trhy příliš netíží  
11:39Míra inflace v eurozóně v prosinci klesla na dvě procenta
11:30Goldman Sachs: pět titulů, kde banka vidí potenciál růstu o více než 70 procent
10:10Berkshire zvýší Abelovi roční mzdu na 25 milionů dolarů. Buffett bral 100 tisíc
10:05Trump a Grónsko: Proč se americký prezident zaměřil na arktický ostrov?
9:30Česká inflace pod odhadem, v lednu můžeme propadnout hlouběji pod 2 procenta
9:08Rozbřesk: Vykáže americký trh práce zlepšení a pošle EUR/USD pod 1,17?
8:53Evropa zahájí smíšeně, Strnad zvažuje IPO a Venezuela předá USA ropu  
8:44Reuters: Strnadova CSG zvažuje, že uvede 15 procent akcií na burzu
6:01Supercyklus paměťových čipů? Analytici věří v dlouhodobý růst díky AI
06.01.2026
22:01Wall Street solidně rostla druhým dnem v řadě  
17:11Vyřeší trhy to, co zase tak nejde centrální bance?
15:59Jefferies: Sazby dolů, valuace akcií ještě výš
14:40Inflace v Německu v prosinci klesla na 1,8 procenta, loni činila 2,2 procenta
14:20Nová cílová cena a doporučení k Erste: Solidní výkonnost trh již zacenil, potenciál dalšího růstu akcií je omezený  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Digital Corp (11/25 Q2, Aft-mkt)
Constellation Brands Inc (11/25 Q3, Aft-mkt)
Exxon Mobil Corp (12/25 Q4)
Jefferies Financial Group Inc (11/25 Q4, Aft-mkt)
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m