Aktualizováno Prognóza vývoje ekonomiky a cenových tlaků se v dnes ráno zveřejněných datech o inflaci za červen zhruba naplňuje, ujistila dnes Česká národní banka v odpoledním komentáři s tím, že za odchylkou nad prognózu stojí hlavně potraviny.
Spotřebitelské ceny v červnu podle dnešní zprávy ČSÚ vzrostly proti předchozímu měsíci o 0,4 procenta a meziroční růst cen zrychlil z 1,3 procenta na 1,6 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad. Analytici přitom podle průzkumu agentury Bloomberg odhadovali nižší míru inflace, když po 0,2% meziměsíčním poklesu za květen očekávali jen 0,2% růst a meziročně očekávali udržení 1,3% růstu spotřebitelských cen.
U meziměsíčního růstu cen se projevilo zejména výrazné zdražení brambor (+85,8 % m/m) kvůli příchodu raných brambor na trh. Také na meziročním zrychlení cenového růstu se podílely především ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
„Měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní, v červnu rovněž zrychlila, a to na úroveň 0,9 procenta. Nacházela se tak těsně pod dolní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB,“ uvedl dnes Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky ČNB.
Zveřejněná data podle ČNB představují protisměrné riziko nenaplnění stávající prognózy dvou hlavních složek tržních cen, tj. korigované inflace bez cen pohonných hmot a cen potravin. Dopad do výhledu vývoje inflace jako celku však dle centrální banky nemusí být výrazný. „Kvalitativně se obrázek o stavu ekonomiky a cenových tlacích popsaný stávávající prognózou zhruba naplňuje,“ uvedl Holub.
Podle aktuální prognózy ČNB se v současném vývoji inflace odráží zmírnění vlivu daňových změn, zpomalení růstu regulovaných cen a pokračující růst cen potravin. Dovozní ceny působí mírně proinflačně v důsledku oslabení kurzu koruny, vývoj domácí ekonomiky má naopak na cenový růst tlumící vliv. Prognóza ČNB přitom předpovídá, že se celková inflace bude i přes významné dopady daňových změn v letošním roce pohybovat mírně pod 2% cílem ČNB. "Měnověpolitická inflace se v letošním roce bude nacházet poblíž dolní hranice tolerančního pásma, poté se na horizontu měnové politiky bude pozvolna navracet k cíli," zakončil dnešní komentář Tomáš Holub.
Zatímco ráno se koruna v reakci na nová data z české ekonomiky dostala vůči euru na nejsilnější úrovně za poslední dva týdny a obchodovalo se až na 25,738 CZK/EUR a 19,956 CZK/USD, nyní již koruna většinu svých zisků umazala a drží se přibližně tam, kde se obchodovala včera poté, co zápis z posledního měnového zasedání ČNB ukázal, že se 27. června několik ze sedmi členů bankovní rady vyslovilo pro okamžité spuštění intervencí na oslabení koruny. Proti včerejšímu závěru je však korun vůči euru stále o 10 haléřů silnější.
Vývoj kurzu koruny vůči euru za poslední 3 dny (online)
