Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf strategie ČEZ: Podpis dostavby Temelína se zpozdí o rok a půl. S poplatky na OZE je konkurenceschopný

Šéf strategie ČEZ: Podpis dostavby Temelína se zpozdí o rok a půl. S poplatky na OZE je konkurenceschopný

22.07.2013 11:10, aktualizováno: 22.7. 12:27
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Tuzemská energetika ČEZ odloží podpis smlouvy s vítězem tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín až o rok a půl, uvedl pro Euro ředitel divize strategie ČEZ Pavel Cyrani. Nejprve chce jasno o státní energetické koncepci a návratnosti Temelína, tedy státních zárukách.

„Chceme rozhodnout o tak zásadní investici teprve v okamžiku, kdy bude jasné, že bude v souladu s nově schválenou energetickou koncepcí a bude zajištěna návratnost investovaných prostředků," řekl Cyrani pro pondělní Euro. Odhadl, že o cenových garancích by mělo být rozhodnuto během jednoho roku až roku a půl. „Je zřejmé, že finální smlouvu, kde se zavážeme k výstavbě elektrárny, nemůžeme podepsat předtím, než budeme mít od státu potvrzené kompenzační schéma," řekl Cyrani.

"Aktuálně tu probíhají tři procesy. Tendr na dostavbu Temelína, který máme zcela pod kontrolou. Další dva jsou v režii České republiky. Tedy stále probíhající debata o Státní energetické koncepci, která stanoví, kdy a jaké zdroje energií chceme v Česku stavět. Předpokládáme, že konečný výsledek by mohl být znám již na konci roku," řekl Cyrani. "Třetím faktorem je debata o formě zajištění investičního prostředí státem, například fixaci cen elektřiny vyrobené v nově postavených jaderných blocích. Posledně zmíněný proces neběží závratným tempem a doufáme, že přinese nějaký výsledek v horizontu 12 až 18 měsíců," doplnil.

Provozování nových bloků by se podle Cyraniho mělo vyplatit při ceně 70 eur za megawatthodinu. Aktuální ceny ale leží propastně níže, kolem 40 eur. Roční kontrakt na elektřinu 2014 na německé burze obchoduje na ceně 35,6 EUR/MWh, s dodávkou v roce 2015 a 2016 shodně u úrovně 37,00 EUR/MWh. Fixace cen pro elektřinu z Temelína by podle Cyraniho měla být zajištěna minimálně na 30 let provozu elektrárny, přičemž životnost bloků by měla být 60 let. Potvrdil, že za současné tržní ceny elektřiny kolem 40 eur za megawatthodinu se stavět nové bloky nevyplatí. „Pokud ale vezmeme současné ceny silové elektřiny, tedy zhruba 40 eur za megawatthodinu, k tomu přičtete 32 eur, tedy příspěvek, který odběratelé platí za podporu obnovitelných zdrojů, dostáváte se k částce, která přesahuje 70 eur, to je ceně elektřiny, kdy už bude Temelín konkurenceschopný," řekl.

ČEZ chce vybrat vítěze tendru na vybudování dalších dvou bloků ke konci roku. Po vyřazení francouzské Arevy v soutěži zůstávají americký Westinghouse ze skupiny Toshiba a ruský Atomstrojexport v konsorciu se Škodou JS. Finanční objem kontraktu se odhaduje na zhruba 200 až 300 miliard korun.

Zpoždění Temelína zhruba o rok vidí jako reálné také předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Alena Drábová, uvedla v rozhovoru pro ČRo a Insider. "S pravděpodobností hraničící s jistotou se nerozhodne, protože samotný tendr nabral několikaměsíční zpoždění. Zejména kvůli tomu, že investor se zcela legitimně snaží dojednat co nejlepší podmínky. Posun o rok je reálný," uvedla Drábová s tím, že svůj postoj staví na všech odhadech, se kterými měla možnost se seznámit.

Předseda vlády Jiří Rusnok na konci června řekl, že jeho kabinet, považovaný za přechodný, by o dostavbě elektrárny v Temelíně neměl rozhodovat, i kdyby získal důvěru v Poslanecké sněmovně. Nynější dva bloky temelínské elektrárny mají celkový instalovaný výkon 2 gigawatty, dostavba by měla kapacitu zdvojnásobit. ČEZ zatím očekává, že by nové bloky měly být uvedeny do provozu v roce 2025. Cyrani ale pro Euro uvedl, že nedokáže odhadnout, jaký dopad bude mít odložení podpisu smlouvy na celkový harmonogram projektu.

Prezident Miloš Zeman v neděli na schůzce ujišťoval předsedkyni poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřinu Klasnovou, že Rusnokova vláda nebude rozhodovat o tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, napsalo dnes Aktuálně. Postoje ministrů k dostavbě Temelína jsou nicméně vesměs kladné a to i u ministrů životního prostředí či zdravotnictví. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala se již v tomto týdnu chce sejít se zástupci ČEZ a informovat se o termínech a aktuální situaci kolem projektu. „Pokud by byla lepší energie, tak sem s ní, ale zatím nic lepšího nemáme - podívejte se, jak to u nás s obnovitelnými zdroji energie dopadlo," cituje jej Aktuálně. Temelín má podporu také u ministra dopravy v Rusnokově vládě Zdeňka Žáka.“Hlavním důvodem pro mě je to, že energetika bude v budoucnosti rozhodovat o místech prosperity a neprosperity - a my bychom měli chtít být právě v ostrůvku prosperity," uvedl.

Proti dostavbě není ministr životního prostředí Tomáš Podivínský. Exkurzi v Temelíně podnikl první den ve své nové funkci. "Jaderná energetika jako bezemisní základní prvek stabilní energetické páteře naší země a k tomu racionální podpora obnovitelných zdrojů. Solární panely podle mého patří na střechy domů a ne na pole, kde má růst kukuřice, obilí nebo cukrovka. Stejně tak větrné elektrárny jsou výborným zdrojem elektrické energie všude tam, kde ale nehyzdí krajinu a přírodu, nebo neznepříjemňují životní podmínky místních obyvatel. Podpora obnovitelných zdrojů a technologií určitě ano, ale se selským rozumem, ne lumpárnou, jako v případě fotovoltaiky, na kterou všichni doplácíme," uvedl mimo jiné Podivínský v nedávném rozhovoru pro HN.(Zdroj: Reuters, Euro, ČEZ, čtk, Aktuálně, HN)


Čtěte více:

Šéf strategie ČEZ: Temelín dostavíme jen se zárukou cen elektřiny. Dohoda o uhlí je blízko
11.02.2013 10:47
Záruky cen elektřiny od státu bude požadovat tuzemská energetika ČEZ p...
Šéf strategie ČEZ: Záruky pro elektřinu z Temelína jsou přednější, než termín dostavby
14.05.2013 16:40
ČEZ je připraven dostát časovému harmonogramu dostavby jaderné elektrá...
Novák (ČEZ): Cenové garance jsou pro Temelín životně důležité. Lepší celoroční prognózu nyní nemáme
18.06.2013 16:05
Od příchodu globální ekonomické krize a bitev s regulátory v Albánii a...
Plány Rusnoka: Odklad rozhodnutí o Temelínu, schodek rozpočtu není mantrou, růst minimální mzdy
01.07.2013 8:30
Zásadní rozhodnutí o dostavbě elektrárny Temelín by se měla odložit. V...
Temelín, nebo zpětný odkup akcií ČEZ? Goldman Sachs po náčrtu scénářů radí akcie koupit
16.07.2013 12:53
Trh je vůči akciím ČEZ nespravedlivým pesimistou a cena na 8letém dnu ...

Váš názor
 • imbecilidita EU
  22.07.2013 16:23

  Dejte i odběratelům elektřiny příplatek 32 eur na MWh a ti budou taky konkurenceschopní:-)) V opačném případě by měli autoři idiotské konstrukce OZE viset !!
  Jesse
 •  
  22.07.2013 16:08

  citace: .....„Pokud ale vezmeme současné ceny silové elektřiny, tedy zhruba 40 eur za megawatthodinu, k tomu přičtete 32 eur, tedy příspěvek, který odběratelé platí za podporu obnovitelných zdrojů, dostáváte se k částce, která přesahuje 70 eur, to je ceně elektřiny, kdy už bude Temelín konkurenceschopný," ................... Jinými slovy: budete stejně solit za Temelínskou energii, akorát nebude zelená, ALE tunel to bude stejný ...
  MTRuhlik
 •  
  22.07.2013 15:20

  cetli jste rano kolik si vyplatili clenove uspesnych ministerstev na odchodu za skvele vladnuti ne ????ty ku*vy patri umucit k smrti...nadruhe strane jeste bych tem ceskym debilnim ovcim utahl remen kolem krku vic...a jeste malinko vic...aby konecne zvedli hlavy a mrkli se na problemy s holemi v ruce...pred domy clenu vlady...do te doby treba zase 40ceti let ji preji prijemne skromne ziti za minimalni mzdu...ovcim zdar a platicum obzvlast...uraaaaaaaaa
  OPTIMISTA
  • Kdo tam ty ku*vy zvolil ??
   22.07.2013 16:02

   A myslis ze by to bylo jine kdyby tam byli komousi nebo socani? Jsou to vsechno Cesi a o tech je znamo v celem svete ze kradou, vcetne prezidentu. Jak rika basnik - lepsi uz to bylo.
   Zednicek
   • Re: Kdo tam ty ku*vy zvolil ??
    22.07.2013 16:07

    hur ku?va Halik..ku?va jeste podstatne hur bude.. sak sa dockame
    OPTIMISTA
 • Logika ale nasvědčuje o opaku
  22.07.2013 15:12

  Náš milovaný Zemák se to ale bude snažit urychlit, dokud stále rozhoduje a smlouvy podepisuje jeho parta. Až vice lidi pozná kam nás vedou tak to bude stále těžší to přihrát za nějaký ten bachšiš Putinovi. Stejně jako to urychluje Livii. Tohle je jediný kde socan věří že dluhy se musí platit. Nakonec to není z jeho kapsy. Za ten bachšiš si bude moct koupit celou karlovarskou Becherovku a je vysmátej.
  Lien Ho sung
 • goodnight Europe
  22.07.2013 12:52

  současné ceny silové elektřiny: zhruba 40 eur za megawatthodinu, +32 eur příspěvek, který odběratelé platí za podporu obnovitelných zdrojů.. <-- za tohle by mel nekdo viset :/ s touhle ideologii EU uz nikdy konkurenceschopna nebude. na lepsi casy se neblyska, spis to vypada na dalsi akceleraci upadku
  Olgoj Chorchoj
Aktuální komentáře
14.07.2024
16:01Fidelity International: Dluh bude po volebním překvapení pro Francii problémem
9:03Víkendář: Yardeni míní, že trhy se přestávají obávat ekonomického zpomalení a potenciál umělé inteligence je reálný
13.07.2024
16:28Komentář Invesco: Zlato a jeho červnová výkonost
9:57Víkendář: Tisíce umělých inteligencí místo jedné velké
12.07.2024
22:01Hlavní americké indexy obrátili po poklesu a uzavřely týden ziskem.  
17:59Světová ekonomika v příštím roce
17:48FT: Unilever plánuje zrušit třetinu pracovních míst v kancelářích v Evropě
17:46Americké banky zahájily výsledkovou sezónu, trhy umazávají včerejší ztráty  
17:15Braňo Soták: Update investičních tezí  
16:49Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2024
16:35Lufthansa podruhé zhoršila letošní výhled, zisk za druhé čtvrtletí klesl
15:26Jakub Blaha: JP Morgan zaznamenala výrazné oživení divize investičního bankovnictví  
14:56Citi hlásí růst tržeb všech hlavních divizí, varuje ale pře vyššími náklady
14:07Čistý úrokový výnos Wells Fargo za 2Q zaostal za odhady
11:18Banky poskytly v červnu hypotéky za 24,2 mld. Kč, nejvíce od března 2022
11:04Perly týdne: Kdy přijde čas na hodnotové akcie a proč je NVIDIA titulem s největším množstvím krátkých pozic
9:06Rozbřesk: Další propad americké inflace otvírá Fedu dveře k předvolební redukci sazeb, E. Zamrazilová: nižší inflace neznamená strmý pád sazeb
8:57Dodávky letounů 737 MAX se možná opozdí až o půl roku, sdělil Boeing zákazníkům
8:07Čína v červnu dosáhla rekordního přebytku obchodní bilance. Většina evropských trhů zelená, výjimkou je Amsterdam  
11.07.2024
17:10Je možné predikovat černé labutě?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data