Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf strategie ČEZ: Záruky pro elektřinu z Temelína jsou přednější, než termín dostavby

Šéf strategie ČEZ: Záruky pro elektřinu z Temelína jsou přednější, než termín dostavby

14.05.2013 16:40, aktualizováno: 14.5. 17:29
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

ČEZ je připraven dostát časovému harmonogramu dostavby jaderné elektrárny Temelín, ale za důležitější a přednější považuje zajištění záruk pro ceny elektřiny z ní. Uvedl to šéf strategie ČEZ Pavel Cyrani.

„Jsme připraveni dostát časovému harmonogramu, ale chceme mít schéma kompenzací a kvalitní kontrakt,“ uvedl Cyrani s tím, že dohoda o vládních kompenzacích pro ceny elektřiny, produkované z nových reaktorů Temelína je důležitější, než časový harmonogram dostavby.

ČEZ je nyní ve fázi výběru dodavatele na výstavbu dvou dalších reaktorů v Temelíně s kapacitou nejméně 2 tisíce MW. Ve hře po vyloučení Arevy zůstal Westinghouse a česko-ruské konsorcium, vedené Rosatomem. ČEZ uvedl, že v případě úspěšného vyhovění požadavkům by chtěl kontakt podepsat do konce roku 2013.

Vládní garance pro ceny elektřiny z Temelína by chtěl ČEZ dojednat tak, aby zajistily ziskovost temelínské elektrárny. Jak ČEZ tak česká vláda již dříve uvedly, že inspiraci hledají ve Velké Británii, kde taková jednání mezi energetikami a vládou probíhají.

Již v únoru letošního roku Cyrani prohlásil, že Temelín bez záruk cen elektřiny budovat nelze a stát přitom v energetické koncepci řekl, že chce mít zhruba polovinu elektřiny vyráběnou z jádra. „Jenže dnešní nestabilní cenové prostředí elektřiny může odrazovat od takové investice. Stavět jadernou elektrárnu a spoléhat se přitom jen na cenu z trhu je v podstatě nemožné. Proto je pro nás stabilizační prvek důležitý,“ uvedl již v únoru Cyrani.
 
Změkčení ohledně termínu dostavby Temelína přišlo na sklonku dubna poprvé také z vlády. Elektřina z nových bloků jaderné elektrárny Temelín může být třeba až kolem roku 2030, tedy zhruba o pět let později, než předpokládá současný plán, uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba na konci dubna. Bylo to poprvé, kdy některý z nejvyšších státních představitelů připustil zdržení projektu v období, kdy nízké ceny elektřiny a překotný růst výroby z dotovaných obnovitelných zdrojů zpochybňují jeho ekonomickou návratnost.

Analytici UniCredit, kteří v dnešní analýze snížili cílovou cenu pro ČEZ na 618 ze 792 při ponechaném doporučení „koupit“, se věnovali také otázce dostavby Temelína. Podle jejich odhadů potřebuje dostavěný Temelín cenu elektřiny na úrovni 60-65 EUR/MWh, aby byl ziskový. Současná cena se pohybuje kolem 39 EUR/MWh. „Někteří zástupci managementu ČEZ či vlády hovoří dokonce o potřebě srovnatelnosti s koncovými cenami elektřiny, které jsou kolem 77 EUR/MWh,“ dodali analytici. O relevanci takového propočtu ale nejsou zcela přesvědčeni. „Klesnou-li velkoobchodní ceny elektřiny, vůbec to nemusí znamenat pokles cen koncových pro zákazníky. ČEZ nadto významnou, zhruba pětinovou, část produkce prodává na zahraničních velkoobchodních trzích,“ dodali.

UniCredit propočetla, že pokud se ČEZ rozhodne odložit dostavbu Temelína, mohl by vyplatit dividendu 47 korun na akcii příští rok, 40 Kč/akcie v roce 2015 a 56 Kč/akcie v roce 2016. Dividendový výnos by firma dle analytiků měla být schopna udržet v takovém případě na 7 %, při úvaze rozdělení celkového volného cash flow v podobě dividendy. „Rozhodnutí o odkladu dostavby Temelína je politické a odsouhlasit jej musí česká vláda. Přesto se domníváme, že ČEZ nemůže ignorovat současné makroekonomické prostředí a klesající ceny elektřiny,“ uvedla UniCredit s tím, že je přesvědčena, že management ČEZ nakonec rozhodne o odkladu dostavby temelínského projektu, který by znamenal generování narůstající ztráty. Takové rozhodnutí ale nečekají analytici před 4Q13.

UniCredit se domnívá, že ceny elektřiny jsou u svého dna, ale impuls k růstu jim chybí. Hranici 38-40 EUR/MWh označuje za neudržitelnou pro naprostou většinu uhelných zdrojů v Evropě. Vývoj kontraktů na německé a dalších burzách dle analytiků dokazuje, že investoři započetli očekávání pokračujícího útlumu ekonomiky napříč roky 2014 až 2016 a oživení až kolem roku 2018.

Za nejvýraznější obavy pro ČEZ celkově UniCredit označila podnikání v Bulharsku a Rumunsku. „Albánský problém se jeví po loňské ztrátě 5,8 miliardy korun být vyřešen, ale nejisté je odnětí licence v Bulharsku. Přesto na trhu neočekáváme nejméně letos ztráty. V Rumunsku větrné farmy loni přispěly k EBITDA v rozsahu 2,6 miliardy korun a letos čekáme 4,5 miliardy korun. Pokles dotací ale sníží zisky ČEZ v příštím roce,“ uvedla UniCredit.

Podtrženo a sečteno očekává UniCredit na ročním horizontu 10% růstový potenciál titulu a 7,1% dividendový výnos. Základní scénář počítá s tržbami letos 213,7 mld. , v dalších dvou letech 208 a 205,3 mld. . Na EBITDA úrovni je počítáno s poklesem od 80,7 mld. přes 76,6 mld. k 73,7 mld. . Čistý zisk má klesat z letošních 37,5 mld. přes 34,6 mld. k 31,4 mld. .

(Zdroj: ČEZ, Bloomberg, UniCredit)


Čtěte více:

Šéf strategie ČEZ: Temelín dostavíme jen se zárukou cen elektřiny. Dohoda o uhlí je blízko
11.02.2013 10:47
Záruky cen elektřiny od státu bude požadovat tuzemská energetika ČEZ p...
ČEZ zahájil další fázi jednání o dostavbě Temelína
23.04.2013 11:13
Energetická společnost ČEZ (562,6 CZK, -0,69%) zahájila další fázi jed...
Ministr Kuba poprvé: Elektřina z Temelína bude potřeba až kolem roku 2030
30.04.2013 9:50
Elektřina z nových bloků jaderné elektrárny Temelín může být třeba až ...

Váš názor
  • Neni třeba energ.koncepci přepracovat?
    15.05.2013 15:39

    P.Cyrani se odvolává na energetickou koncepci, která vznikla před revolucí v těžbě břidličných plynů. Vstupní údaje koncepce pravděpodobně už neplatí. Koncepce by se měla přepracovat a sní by se měla zastavit i dostavba Temelína. Ceny jsou nestabilní, tak to zacvaká stát, aby se vyhovělo koncepci. Ťeď to skoro vypadá, že ona energetická koncepce se vypracovala jen kvůli Temelínu. A samozřejmě tady budou asi nějaký další zájmy. Jako třeba, že někdo vydělá (ukradne) na Temelínu 1M a stát tak proivestuje zbytečně 200M. http://byznys.ihned.cz/c1-59272030-stat-prosetri-za-jakych-okolnosti-prodal-cez-duleziteho-dodavatele-i-c-energo
    martintruhlik
  • Záruky
    14.05.2013 16:48

    A jaké záruky máme my spotřebitelé? Odpovím si sám, žádné. Cenu prý určuje trh. Takže oškubat koncové spotřebitele je v pořádku, protože je tady monopol či oligopol a i když se ví, že cena silové elektřiny bude asi dále klesat, napakují se stejně. Vždyť máme možná nejdraží "dopravu" elektřiny v Evropě. ERÚ - probuď se, prosím.
    oh171
    • Re: Záruky
      14.05.2013 17:36

      Tady je zase někdo moc chytrej! Problem v koncových cenách není ani tak v distribuci, jako v povinném dotování nekonkurenceschopných OZE.
      aa
      •  
        15.05.2013 11:00

        Myslím že to až tak v OZE nebude, dnes jsem podepsal smlouvu na odběr elektřiny (v ČEZ), dalších 10% v ceně silovky dolů, distribuce bez OZE jde pravidelně 5-7% nahoru, když srovnám za 5 let silovku včetně OZE tak je to šul nul - jedno klesá druhé stoupá - ale účet je vyšší a o zdražení různých paušálů a dopravy v médiích ani muk. Do toho ještě ty mystifikace o obnovitelných zdrojích když velkou část OZE žerou uhelné elektrárny a spalovny díky KVET - celkem slušně je to zrekapitulované v pořadu který bohužel dávali jen na CT 2: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095913550-nedej-se/213562248420007-hra-bilionu/ Zkrátka jaderná lobby se z nás ze všech snaží dělat idioty a po nesmyslných zákonech ohledně FVE chce 40 letou záruku zisku z ještě většího jaderného tunelu...
        Jirka
Aktuální komentáře
21.05.2025
22:02Z růstu do propadu: Technologické hvězdy Wall Street nestačily na tlak z výnosů  
17:45Ziskové žně a chybějící investiční boom
17:14Merz: Německo bude dávat na armádu 3,5 procenta HDP a na infrastrukturu 1,5 procenta
16:47Moody's zlepšila výhled ratingu společnosti ČEZ z negativního na pozitivní
16:23Americké akcie pokračují v pozvolném poklesu  
15:10Morgan Stanley mění pohled na evropské banky, mají potenciál porazit trh
14:47Cena plynu pro evropský trh vystoupila na šestitýdenní maximum
12:53DoubleLine Capital: Pokles sazeb není namístě
11:42Akcie i dluhopisy pod tlakem, ropa stoupá. Izrael údajně zvažuje úder na Írán  
9:08Rozbřesk: Nižší ceny průmyslových výrobců versus vyšší zemědělské ceny = stabilita sazeb
9:06Korejská KHNP podala kasační stížnost na opatření k Dukovanům
8:51Nová cílovka pro Erste od Morgan Stanley, Evropa zahájí poklesem  
20.05.2025
22:09Začíná korekce na akciích v USA?  
17:21Jak akcie reagují na výsledková překvapení…
16:43Pavel: Šéfka EK bude urychleně a transparentně řešit situaci ohledně Dukovan
16:41Stavba větrných elektráren u New Yorku může pokračovat. Akcie firmy Orsted rostou o 14 procent
15:58Nejvlivnější bankéř světa varuje investory. Nálada na trhu neodráží rizika.
13:55Němečtí ekonomové se neshodnou na hodnocení programu nové vlády
13:37Jižní Korea se stává důležitým hráčem v jaderné energetice, píše Bloomberg
13:11EU schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů