Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf strategie ČEZ: Záruky pro elektřinu z Temelína jsou přednější, než termín dostavby

Šéf strategie ČEZ: Záruky pro elektřinu z Temelína jsou přednější, než termín dostavby

14.05.2013 16:40, aktualizováno: 14.5. 17:29
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

ČEZ je připraven dostát časovému harmonogramu dostavby jaderné elektrárny Temelín, ale za důležitější a přednější považuje zajištění záruk pro ceny elektřiny z ní. Uvedl to šéf strategie ČEZ Pavel Cyrani.

„Jsme připraveni dostát časovému harmonogramu, ale chceme mít schéma kompenzací a kvalitní kontrakt,“ uvedl Cyrani s tím, že dohoda o vládních kompenzacích pro ceny elektřiny, produkované z nových reaktorů Temelína je důležitější, než časový harmonogram dostavby.

ČEZ je nyní ve fázi výběru dodavatele na výstavbu dvou dalších reaktorů v Temelíně s kapacitou nejméně 2 tisíce MW. Ve hře po vyloučení Arevy zůstal Westinghouse a česko-ruské konsorcium, vedené Rosatomem. ČEZ uvedl, že v případě úspěšného vyhovění požadavkům by chtěl kontakt podepsat do konce roku 2013.

Vládní garance pro ceny elektřiny z Temelína by chtěl ČEZ dojednat tak, aby zajistily ziskovost temelínské elektrárny. Jak ČEZ tak česká vláda již dříve uvedly, že inspiraci hledají ve Velké Británii, kde taková jednání mezi energetikami a vládou probíhají.

Již v únoru letošního roku Cyrani prohlásil, že Temelín bez záruk cen elektřiny budovat nelze a stát přitom v energetické koncepci řekl, že chce mít zhruba polovinu elektřiny vyráběnou z jádra. „Jenže dnešní nestabilní cenové prostředí elektřiny může odrazovat od takové investice. Stavět jadernou elektrárnu a spoléhat se přitom jen na cenu z trhu je v podstatě nemožné. Proto je pro nás stabilizační prvek důležitý,“ uvedl již v únoru Cyrani.
 
Změkčení ohledně termínu dostavby Temelína přišlo na sklonku dubna poprvé také z vlády. Elektřina z nových bloků jaderné elektrárny Temelín může být třeba až kolem roku 2030, tedy zhruba o pět let později, než předpokládá současný plán, uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba na konci dubna. Bylo to poprvé, kdy některý z nejvyšších státních představitelů připustil zdržení projektu v období, kdy nízké ceny elektřiny a překotný růst výroby z dotovaných obnovitelných zdrojů zpochybňují jeho ekonomickou návratnost.

Analytici UniCredit, kteří v dnešní analýze snížili cílovou cenu pro ČEZ na 618 ze 792 při ponechaném doporučení „koupit“, se věnovali také otázce dostavby Temelína. Podle jejich odhadů potřebuje dostavěný Temelín cenu elektřiny na úrovni 60-65 EUR/MWh, aby byl ziskový. Současná cena se pohybuje kolem 39 EUR/MWh. „Někteří zástupci managementu ČEZ či vlády hovoří dokonce o potřebě srovnatelnosti s koncovými cenami elektřiny, které jsou kolem 77 EUR/MWh,“ dodali analytici. O relevanci takového propočtu ale nejsou zcela přesvědčeni. „Klesnou-li velkoobchodní ceny elektřiny, vůbec to nemusí znamenat pokles cen koncových pro zákazníky. ČEZ nadto významnou, zhruba pětinovou, část produkce prodává na zahraničních velkoobchodních trzích,“ dodali.

UniCredit propočetla, že pokud se ČEZ rozhodne odložit dostavbu Temelína, mohl by vyplatit dividendu 47 korun na akcii příští rok, 40 Kč/akcie v roce 2015 a 56 Kč/akcie v roce 2016. Dividendový výnos by firma dle analytiků měla být schopna udržet v takovém případě na 7 %, při úvaze rozdělení celkového volného cash flow v podobě dividendy. „Rozhodnutí o odkladu dostavby Temelína je politické a odsouhlasit jej musí česká vláda. Přesto se domníváme, že ČEZ nemůže ignorovat současné makroekonomické prostředí a klesající ceny elektřiny,“ uvedla UniCredit s tím, že je přesvědčena, že management ČEZ nakonec rozhodne o odkladu dostavby temelínského projektu, který by znamenal generování narůstající ztráty. Takové rozhodnutí ale nečekají analytici před 4Q13.

UniCredit se domnívá, že ceny elektřiny jsou u svého dna, ale impuls k růstu jim chybí. Hranici 38-40 EUR/MWh označuje za neudržitelnou pro naprostou většinu uhelných zdrojů v Evropě. Vývoj kontraktů na německé a dalších burzách dle analytiků dokazuje, že investoři započetli očekávání pokračujícího útlumu ekonomiky napříč roky 2014 až 2016 a oživení až kolem roku 2018.

Za nejvýraznější obavy pro ČEZ celkově UniCredit označila podnikání v Bulharsku a Rumunsku. „Albánský problém se jeví po loňské ztrátě 5,8 miliardy korun být vyřešen, ale nejisté je odnětí licence v Bulharsku. Přesto na trhu neočekáváme nejméně letos ztráty. V Rumunsku větrné farmy loni přispěly k EBITDA v rozsahu 2,6 miliardy korun a letos čekáme 4,5 miliardy korun. Pokles dotací ale sníží zisky ČEZ v příštím roce,“ uvedla UniCredit.

Podtrženo a sečteno očekává UniCredit na ročním horizontu 10% růstový potenciál titulu a 7,1% dividendový výnos. Základní scénář počítá s tržbami letos 213,7 mld. , v dalších dvou letech 208 a 205,3 mld. . Na EBITDA úrovni je počítáno s poklesem od 80,7 mld. přes 76,6 mld. k 73,7 mld. . Čistý zisk má klesat z letošních 37,5 mld. přes 34,6 mld. k 31,4 mld. .

(Zdroj: ČEZ, Bloomberg, UniCredit)


Čtěte více:

Šéf strategie ČEZ: Temelín dostavíme jen se zárukou cen elektřiny. Dohoda o uhlí je blízko
11.02.2013 10:47
Záruky cen elektřiny od státu bude požadovat tuzemská energetika ČEZ p...
ČEZ zahájil další fázi jednání o dostavbě Temelína
23.04.2013 11:13
Energetická společnost ČEZ (562,6 CZK, -0,69%) zahájila další fázi jed...
Ministr Kuba poprvé: Elektřina z Temelína bude potřeba až kolem roku 2030
30.04.2013 9:50
Elektřina z nových bloků jaderné elektrárny Temelín může být třeba až ...

Váš názor
 • Neni třeba energ.koncepci přepracovat?
  15.05.2013 15:39

  P.Cyrani se odvolává na energetickou koncepci, která vznikla před revolucí v těžbě břidličných plynů. Vstupní údaje koncepce pravděpodobně už neplatí. Koncepce by se měla přepracovat a sní by se měla zastavit i dostavba Temelína. Ceny jsou nestabilní, tak to zacvaká stát, aby se vyhovělo koncepci. Ťeď to skoro vypadá, že ona energetická koncepce se vypracovala jen kvůli Temelínu. A samozřejmě tady budou asi nějaký další zájmy. Jako třeba, že někdo vydělá (ukradne) na Temelínu 1M a stát tak proivestuje zbytečně 200M. http://byznys.ihned.cz/c1-59272030-stat-prosetri-za-jakych-okolnosti-prodal-cez-duleziteho-dodavatele-i-c-energo
  martintruhlik
 • Záruky
  14.05.2013 16:48

  A jaké záruky máme my spotřebitelé? Odpovím si sám, žádné. Cenu prý určuje trh. Takže oškubat koncové spotřebitele je v pořádku, protože je tady monopol či oligopol a i když se ví, že cena silové elektřiny bude asi dále klesat, napakují se stejně. Vždyť máme možná nejdraží "dopravu" elektřiny v Evropě. ERÚ - probuď se, prosím.
  oh171
  • Re: Záruky
   14.05.2013 17:36

   Tady je zase někdo moc chytrej! Problem v koncových cenách není ani tak v distribuci, jako v povinném dotování nekonkurenceschopných OZE.
   aa
   •  
    15.05.2013 11:00

    Myslím že to až tak v OZE nebude, dnes jsem podepsal smlouvu na odběr elektřiny (v ČEZ), dalších 10% v ceně silovky dolů, distribuce bez OZE jde pravidelně 5-7% nahoru, když srovnám za 5 let silovku včetně OZE tak je to šul nul - jedno klesá druhé stoupá - ale účet je vyšší a o zdražení různých paušálů a dopravy v médiích ani muk. Do toho ještě ty mystifikace o obnovitelných zdrojích když velkou část OZE žerou uhelné elektrárny a spalovny díky KVET - celkem slušně je to zrekapitulované v pořadu který bohužel dávali jen na CT 2: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095913550-nedej-se/213562248420007-hra-bilionu/ Zkrátka jaderná lobby se z nás ze všech snaží dělat idioty a po nesmyslných zákonech ohledně FVE chce 40 letou záruku zisku z ještě většího jaderného tunelu...
    Jirka
Aktuální komentáře
07.12.2022
17:46Trhy proti Fedu?
17:05Odpoledne přeje dluhopisům či euru, akcie se snaží zvednout hlavu  
16:26Země EU jednají o stropu cen plynu ve výši 220 eur. Skupina států v čele s Německem varuje před ohrožením dodávek
16:06Volkswagen investuje do kmenové továrny ve Wolfsburgu 460 milionů eur
15:15V globálním dluhu tiká bomba za 65 bilionů dolarů. Skryté nebezpečí může ohrozit celý systém (+komentář)
13:32Rally na evropských akciích příští rok nečekejte, varuje Goldman Sachs i Bank of America
13:23O kompenzacích za zastropované ceny energií by mělo být jasno do konce letošního roku
12:05Evropské akcie klesají čtvrtým dnem v řadě. Sanofi a GSK jsou ale po verdiktu v USA slušně v plusu  
11:54Monetární politika je teď „tvrdá, ale jednoduchá". Recesi předpovídat nelze, její šance je ale hodně vysoká, říká ekonom
11:51Hodnota evropských technologických firem letos klesla o 400 miliard dolarů
11:42Ekonomika EU rostla ve třetím čtvrtletí rostla o 0,4 procent a překonala odhady. Růst ale zpomalil
11:33Čínská data dalším varováním. Evropské akcie pod tlakem  
10:53Česká koruna podle průzkumu v příštích 12 měsících oslabí, forint bude sílit  
10:19Jan Bureš: Průmysl pod taktovkou automobilek šlape na brzdu
9:54EU napadne Čínu u WTO kvůli dvěma obchodním sporům týkajícím se dovozu z Litvy a patentových práv
9:41Obchodní bilance v říjnu skončila podeváté v řadě schodkem. Největší dopad mají stále vysoké ceny dovážených energetických komodit a vstupů
9:28Demokraté podle odhadů ovládli volby v Georgii a získají většinu v americkém Senátu
9:25Stavební produkce v říjnu rostla. Počet zahájených bytů ale meziročně klesl o 27,7 procent
9:18Průmyslová produkce v říjnu meziměsíčně klesla o 3,7 procent. Automobilky se potýkaly s dílčím nedostatkem komponent
9:15Plán na ozbrojené útoky v Německu? Policie pozatýkala desítky extermistů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Campbell Soup Co (10/22 Q1, Bef-mkt)
GameStop Corp (10/22 Q3, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Thor Industries Inc (10/22 Q1, Bef-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Devizové rezervy, mld. USD
11:00EMU - HDP, q/q