Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Apple podruhé v řadě snížil zisk, odhady ale překonal. Akcie +5 %

    Apple podruhé v řadě snížil zisk, odhady ale překonal. Akcie +5 %

    24.07.2013 8:35, aktualizováno: 24.7. 15:42

    Aktualizováno

    Americký technologický gigant Apple výsledky za třetí čtvrtletí svého fiskálního roku dokázal překonat očekávání analytiků, a to navzdory meziročnímu poklesu zisku. Společnost zároveň představila výhled rozmezí tržeb pro současné čtvrtletí, jehož horní hranice je na úrovni analytického konsensu. Akcie Apple, které v úterý uzavřely se ztrátou 1,7 % na ceně 418,99 USD, v after-marketu reagovaly ziskem 3,9 %. V úvodu středečního obchodování titul roste bezmála o 5 %.

    Apple dosáhl ve 3Q zisku na akcii 7,47 dolaru nad odhadem 7,30 USD, zatímco tržby na úrovni 35,32 mld. USD překonaly očekávání 35,04 USD. Zisky americké technologie klesají druhým čtvrtletím za sebou. Firma ve čtvrtletí celkem vydělala 6,9 miliardy dolarů, což je meziročně o 22 procent méně. Ve stejném období před rokem dosáhla společnost tržeb 35 miliard dolarů. Pro současné čtvrtletí firma očekává tržby v rozmezí 34 až 37 miliard dolarů, přičemž konsensus trhu je 36,97 mld. USD.

    Více prodaných iPhonů, nižší marže

    Jistou úlevu přinesl údaj o prodeji chytrých telefonů iPhone, které jsou vlajkovým produktem společnosti. Apple ve čtvrletí prodal 31,2 milionu přístrojů, což je meziroční nárůst o pětinu z 26 mil. před rokem. Prodej tabletů iPad meziročně klesl o 17 % na 14,6 milionu a osobních počítačů Mac společnost ve 3Q prodala 3,8 milionu, což je meziročně o 5 procent méně.

    "Údaj o prodeji iPhonů poskytl investorům určité uklidnění ohledně poptávky po chytrých telefonech. Je jedním z důvodu, proč akcie reagovaly růstem. Očekávání nebyla nastavena vysoko," kometovala analytička Cross Research Shannon Cross.

    Více než polovinu tržeb společnost generovala mimo domácí trh, přičemž prodej ve čtvrtletí vzrostl v USA a Japonsku. S poklesem tržeb se firma potýká v Evropě, Číně a zbytku asijského regionu. Míra ziskovosti společnosti klesá, hrubá marže se snížila z 42,8 % před rokem na 36,9 %. Výši marže v současném kvartálu Apple čeká mezi 36 a 37 procenty. 

    Analytici a komentátoři se shodují, že společnost pokulhává na poli inovací. Od roku 2010, kdy Apple představil iPad, nepřišla tato firma s žádným jiným přelomovým produktem. Kalifornský Apple byl kdysi hlavním hráčem na trhu s chytrými telefony. Stále víc jej ale ohrožuje Samsung s telefony Galaxy s víc než pětipalcovými displeji.

    Finanční ředitel Apple na konferenci po zveřejnění výsledků uvedl, že firma představí nové produkty letos na podzim a více detailů poskytne v říjnu. Šéf Apple Tim Cook v květnu slíbil, že firma s inovacemi nekončí a v rukávu má hned několik zásadních novinek. Spekuluje se o hodinkách iWatch či verzi bezdrátové televize.

    Vedení Apple potvrdilo, že vyplatí akcionářům za čtvrtletí dividendu ve výši 3,05 USD, splatnou 15. srpna 2013. Společnost se loni v březnu rozhodla po 17 letech obnovit výplatu dividendy. O rok později, přesněji letos v dubnu, výši čtvrtletní odměny akcionářům navýšil z 2,65 dolaru na akcii o 15 procent na 3,05 USD na akcii. Apple spolu s výsledky oznámil, že ve čtvrtletí rozdělil mezi akcionáře formou výplaty dividend a zpětného odkupu akcií celkem 18,8 miliardy dolarů. "Objem zpětného odkupu byl proti našemu očekávání více než dvojnásobný," uvedl analytik Jefferies Peter Misek.

    (Zdroj: Bloomberg, CNBC)


    Čtěte více:

    Apple opět vévodí žebříčku nejcennějších značek
    21.05.2013 11:29
    V čele žebříčku nejcennějších značek světa BrandZ TOP 100 zůstal i v l...
    Apple slibuje nový přelomový produkt, v rukávu má několik variant, říká šéf Tim Cook
    29.05.2013 12:05
    Výrobce celosvětově oblíbených počítačů a mobilních telefonů Apple s i...
    Apple nesmí prodávat starší verze iPhone kvůli patentům Samsungu, Obama chce omezit „nesmyslné“ žaloby
    05.06.2013 8:30
    Americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC) zakázala v úterý firmě Ap...
    Apple představil několik novinek, má vsadit na návrat k jednoduchosti v reklamě
    11.06.2013 8:31
    Apple první den výroční konference vývojářů představil několik novinek...
    Apple zvažuje větší displej pro iPhone i levnější verze telefonu, tvrdí zdroje
    13.06.2013 11:12
    Chytrý telefon iPhone by během příštího roku mohl dostat větší displej...
    Apple získal bod v další z patentových bitev proti Samsungu
    21.06.2013 12:36
    Jihokorejský Samsung Electronics porušil patentové právo americké spol...
    Apple dle soudu porušil zákon, manipuloval s cenami e-knih
    10.07.2013 15:36
    Americká technologická společnost Apple manipulovala s cenami elektron...
    Americké technologie rozpouštějí čím dál více hotovosti v dividendách. Nový trend?
    11.07.2013 16:40
    Americký technologický gigant Apple se loni v březnu rozhodl po 17 let...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    18.08.2026
    17:34Čínská auta na našich silnicích a kam by to vlastně u ní mělo směřovat?
    17:31Důvěra investorů v německou ekonomiku v srpnu vzrostla, uvedl institut ZEW
    15:45Investoři přesouvají kapitál z Treasuries do AI dluhu. Výnosy v USA nadále rostou
    14:11Pád Nike nebere konce. Akcie se propadly až na úroveň z roku 2014
    13:40J&T BANKA a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2026
    13:38Největší těžař světa věří mědi. BHP překonal odhady a chystá růst produkce
    12:13Další fáze AI boomu? Goldman Sachs vybírá firmy, které mohou vydělat na automatizaci  
    10:40Výnos 30letých amerických dluhopisů je nejvýše za téměř dvě dekády. Dlouhé splatnosti jsou pod tlakem i v Evropě a Japonsku
    9:29Rozbřesk: Proteinový boom naráží na omezenou nabídku syrovátky, koruna ve vyčkávacím módu
    8:52AI, dluhopisy a ropa. Investoři sledují tři klíčové příběhy současných trhů  
    6:01Čína vysílá varovné signály. Průmysl, spotřeba i investice zaostaly za očekáváním  
    17.08.2026
    17:05AI dluhy a odolnost systému
    16:36Aby si Německo udrželo blahobyt, musí být pětkrát produktivnější
    16:14PODCAST Týdenní výhled: AI optimismus se vrací. Neo-cloudy potvrzují silnou poptávku  
    14:50Závratný růst Anthropicu. Tržby vzrostly mezikvartálně o více než 140 procent
    12:12Po silném začátku srpna přichází vystřízlivění. Bitcoinová ETF hlásí výrazné odlivy  
    11:17Ceny průmyslových výrobců pokračují v růstu, ceny v zemědělství naopak klesají
    10:46Trhy jsou nastavené na ideální scénář. Právě teď může být čas na zajištění portfolia
    8:49Rozbřesk: Natahující se blízkovýchodní konflikt zvyšuje inflační rizika, jak bude vypadat náš alternativní scénář?
    8:46Napětí na Blízkém východě přetrvává a Stripe sází na AI  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data