Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína dělá další krůček k liberalizaci bankovního systému: Zavádí nová opatření k uvolnění tvorby sazeb

Čína dělá další krůček k liberalizaci bankovního systému: Zavádí nová opatření k uvolnění tvorby sazeb

26.09.2013 15:31, aktualizováno: 26.9. 15:35
Autor: ČTK

Aktualizováno

Čína zavádí nová opatření, která mají přispět k uvolnění tvorby úrokových sazeb. Peking tak nově umožní bankám stanovovat úroky z úvěrů na základě tržní referenční sazby a v rámci snah o liberalizaci trhu s úrokovými sazbami u vkladů brzy umožní bankám vydávat vkladové certifikáty. 

Představitelé Číny se snaží druhou největší ekonomiku světa nasměrovat k růstu, který bude záviset hlavně na domácí spotřebě. Chtějí také, aby tržní síly postupně hrály v ekonomice větší roli. 

"Budeme trvale prosazovat reformu směrem k tržně orientovaným úrokovým sazbám," sdělil na webových stránkách centrální banky (PBOC) její viceguvernér Chu Siao-lien. Podle agentury Reuters nicméně dodal, že je to dlouhodobý úkol a žádné bližší časové podrobnosti neuvedl. 

Centrální banka již v červenci zrušila minimální sazbu na bankovní úvěry, banky však stále při stanovování úroků z úvěrů vycházejí z této sazby. Oficiální roční výpůjční sazba je teď na šesti procentech. Rozhodnutí zrušit minimální sazbu se považuje spíše za symbolický krok, který by ale měl být předzvěstí odstranění limitu úrokových sazeb u vkladů, což však bude obtížnější úkol a bude trvat déle. 

 Chu také poznamenal, že vydávání vkladových certifikátů na mezibankovním trhu a expanze dluhových produktů s tržní cenou vytvoří podmínky pro stabilní a postupnou liberalizaci úrokových sazeb z vkladů. 

Vkladové certifikáty poskytnout bankám přístup k velkému objemu finančních prostředků za relativně stabilní náklady. Stanou se tak alternativou k půjčkám na mezibankovním trhu, kde mohou být náklady velmi nestabilní, což se ukázalo třeba letos v červnu, kdy nízká likvidita vyhnala krátkodobé sazby až na téměř 30 procent. 

Centrální banka upozornila, že na uvolnění tvorby úroků u vkladů bude muset ještě hodně pracovat. Mimo jiné je třeba vytvořit systém pojištění vkladů. Podle analytiků je centrální banka obezřetná, protože se obává, že uvolnění depozitní sazby jí sníží zisk.


Čtěte více:

Čína ohlásila kroky k liberalizaci úvěrového trhu
19.07.2013 14:13
Čínská centrální banka zruší spodní hranici pro úrokové sazby, za kte...
Čína podpoří vznik dalších soukromých bank. Malým firmám prahnoucím po úvěrech svítá naděje
12.08.2013 10:52
Čínská vláda hodlá podpořit vznik více soukromých bank, které by posky...
Peking: Budeme pokračovat v reformách a podpoříme růst
11.09.2013 15:45
Čínská ekonomika je stabilní, tempo jejího oživení ale není tak silné,...
Čínské banky na růžovo
17.09.2013 7:28
V poslední době se hodně hovoří o tom, jak moc špatného dluhu drží ve ...
Ceny čínských realit rostou stále dravěji. Proti zákazům stojí šedé půjčky a touha
18.09.2013 13:12
Ceny domů v Číně v srpnu rostly v 69 ze 70 velkých měst a tempem novu ...
Chanos a Faber bijí na poplach před úvěrovou bublinou v Číně. Kam radí utéct?
25.09.2013 11:21
Peking může dosáhnout libovolného ekonomického růstu díky nevysychajíc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.03.2026
16:43PODCAST Týdenní výhled: Ropa dál roste, napětí neustupuje a do toho zasedají centrální banky  
15:57Historická zkušenost, na kterou nyní trhy moc nevěří
14:30Ropa nad sto dolary přepisuje evropský energetický sektor. Neste a Equinor táhnou, služby padají  
14:14Jak se Polsko z komunistické trosky stalo jednou z 20 největších ekonomik
13:39ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:10Nebius získal velkého zákazníka. Meta si za 27 miliard dolarů kupuje přístup k jeho AI infrastruktuře
12:30Ropa snížila tlak na akcie i dluhopisy, volatilita se snižuje  
11:03Ropa dál zdražuje, Trump vyzývá ostatní země k ochraně Hormuzského průlivu
10:31Meta sází na AI efektivitu: počet zaměstnanců může klesnout o pětinu
9:41Komerční banka, a.s.: Oznámení o změně Tier 2 kapitálu
8:57UniCredit podává oficiální nabídku na převzetí německé Commerzbank
8:49Rozbřesk: Centrální bankéři neřeknou nic, protože za dané situace skutečně „nikdo nic neví“
8:43ČNB sazby ponechá, Tykač zpochybňuje převzetí ČEZ státem a trhy sledují napětí v Hormuzu i nabídku UniCreditu  
5:50Fidelity: Konec éry 60/40? Vyšší volatilita a fragmentace nutí investory přehodnotit konstrukci portfolia
15.03.2026
8:37Víkendář: Kdyby bylo k dispozici více kaučuku, mohla skončit válka dříve?
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data