Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soumrak luxusních vozů? BMW omlouvá slabší výsledky investicemi, Porsche 74% propad zisku jednorázovými vlivy

Soumrak luxusních vozů? BMW omlouvá slabší výsledky investicemi, Porsche 74% propad zisku jednorázovými vlivy

05.11.2013 12:29, aktualizováno: 5.11. 12:40

Aktualizováno

Akcie největšího výrobce luxusních vozů světa, automobilky BMW, dnes ve Frankfurtu padají až o 5 procent poté, co firma představila obrázek svého hospodaření za prvních devět měsíců letošního roku a výhled do budoucna. Prodeje vozů BMW sice dosáhly nového rekordu, ale tržby očekávání nenaplnily a provozní zisk hlavní automobilové divize klesl kvůli investicím, které zatíží hospodaření i v dalším kvartále a celém příštím roce. Porsche (69,65 EUR, -1,02%) dnes oznámila propad zisku za stejné období z loňských 7,53 miliardy eur na 1,99 miliardy eur.

Provozní zisk BMW se za leden až září 2013 meziročně snížil o čtyři procenta na 1,93 miliardy eur, hlavně kvůli vyšším nákladům na nové produkty a rostoucím nákladům na pracovní sílu. To ještě pro trh s konsensem 1,86 miliardy eur byla dobrá zpráva. Provozní zisk klíčové automobilové divize se ale snížil již o šest procent na 1,55 miliardy eur a nenaplnil tak očekávání trhu na úrovni 1,59 miliardy eur.

V případě tržeb bylo zklamání ještě větší. Analytici napříč trhem došli k přesvědčení, že loňské tržby 18,8 miliardy eur zastíní letošní výsledek 19,7 miliardy eur za stejné období. Dnes oznámenou realitou BMW je však mírný meziroční pokles ziskovosti na 18,75 miliardy eur. Firma sama tento výsledek přičítá slevám na svých důležitých evropských trzích.

Výsledky automobilové divize BMW podle dnešního oznámení společnosti v dosavadním průběhu letošního roku negativně zasáhly vysoké výdaje společnosti na nové technologie a zvýšené náklady na marketing a výrobu. Z vnějších faktorů ale negativně vyznívá přiznání nadále slabého trhu automobilového trhu v Evropě.

Skupina BMW, která ve svém portfoliu značek drží i Rolls-Royce a MINI, nyní vylepšuje nabídku a v letošním a příštím roce chce přijít na trhy s celkem 25 novými modely. Nákladná byla hlavně investice do nové technologie na výrobu elektrického vozu i3, který se v autosalonech objeví tento měsíc a na nějž již automobilka má 8-9 tisíc objednávek.

Výhled potvrzen, ale oživení na obzoru není a investice tíží

Automobilka BMW potvrdila výhled na celý letošní rok, podle kterého očekává zisk před zdaněním na zhruba stejné úrovni jako loni, kdy činil 7,82 miliardy eur. Prodej aut, včetně značek Rolls-Royce a MINI, se má zvýšit na nový rekord, procentní tempo růstu však bude pouze jednociferné. 

Po prvních číslech a doprovodných komentářích akcie BMW na burze ve Frankfurtu ztrácely zhruba 3 procenta, potom ale přišly ústní komentáře vedení a titul své ztráty prohloubil. Negativně trh přijal především upozornění finančního ředitele BMW. Friedrich Eichine varoval investory, že letošní a příští rok jsou vrcholnými roky z pohledu investic automobilky. Za první tři kvartály letošního roku automobilka BMW vydala na rozvoj své produkce 4,3 miliardy eur. Vysoké výdaje podle Eichineho dolehnou i na výsledky BMW ve 4Q, kdy firma hodlá zaúčtovat náklady asi 500 milionů eur

Vývoj akcií BMW za poslední tři dny


 
Akcie BMW následně prohloubily své ztráty až na nejhlubší propad od 20. června, když ve Frankfurtu v rámci dopoledne padaly až o 4,8 procenta na 79,56 eur. „Trh se zřejmě obává rostoucích výdajů na investice,“ vysvětlil David Arnold, analytik pro automobilový sektor u Barclays Capital. Podtrhl, že automobilka dnes uvedla, že nesplní svůj celoroční cíl vydat na kapitálové investice 7 procent svých celkových tržeb.

Povzbudivě nevyzněl ani výhled pro domácí trh německé automobilky z úst generálního ředitele BMW. Norbert Reithofer očekává, že německý automobilový trh bude ve střednědobém horizontu stagnovat. V dlouhodobém výhledu potom čeká dokonce pokles trhu s ohledem na negativní vliv demografického vývoje.

Zisk Porsche za 9 měsíců propadl o 74 procent  

Černé myšlenky nejspíš napadly investory i při pohledu na meziroční srovnání dnes oznámených výsledků hospodaření automobilky Porsche. Tento výrobce luxusních vozů totiž loni za období od ledna do září hospodařil s čistým ziskem 7,53 miliardy eur, zatímco letos to bylo jen 1,99 miliardy eur.

Podle Porsche však nelze za tímto vývojem hledat propad v hospodaření automobilky, nýbrž jednorázové položky, které ovlivnily srovnávací základnu. Čísla za loňský rok totiž podle Porsche citelně vychýlil jednorázový zisk 4,86 miliardy eur k 1. srpnu 2012 od automobilky Volkswagen (181,23 EUR, -1,12%).

Německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je i Škoda Auto, loni získal nad Porsche stoprocentní kontrolu. V současnosti je největší automobilkou v Evropě, a do roku 2018 se dokonce hodlá stát největším výrobcem automobilů na světě.

Volkswagen před týdnem oznámil, že mu ve třetím čtvrtletí vzrostl provozní zisk téměř o pětinu na 2,78 miliardy eur. Firma dodala, že k lepšímu výsledku jí pomohl rekordní prodej luxusních vozů Audi (646,66 EUR, 1,79%) a Porsche, který kompenzoval náklady na modernizaci. Provozní zisk skupiny za letošních devět měsíců se meziročně snížil o 3,4 procenta na 8,5 miliardy eur, zatímco tržby vzrostly o 3,8 procenta na 7,2 milionu vozů.

Porsche se dnes nechala slyšet, že určující pro celoroční výsledek hospodaření automobilky bude právě směr, kterým se bude vyvíjet hospodaření Volkswagenu. Za celý fiskální rok nicméně Porsche nadále věří v nízký jednociferný zisk v řádu miliard eur.

 
(Zdroj: Bloomberg, ČTK, Porsche, BMW, Barclays)


Čtěte více:

Šestiletý propad automobilového trhu v Evropě je u konce, tvrdí korejský institut
18.10.2013 9:49
Prodej automobilů v Evropě by se měl v příštím roce zvýšit o 2,5 proce...
Ford (+3 %) doprovodil vyšší než očekávaný zisk pozitivnějším výhledem
24.10.2013 13:36
Druhá největší americká automobilka Ford motor uzavřela třetí čtvrtlet...
Volkswagen zvýšil provozní zisk o pětinu, potvrdil výhled
30.10.2013 10:47
Největší evropské automobilce Volkswagen ve třetím čtvrtletí vzrostl p...
Zisk General Motors meziročně klesl o polovinu, přesto nezklamal. Akcie rostou
30.10.2013 13:02
Čistý zisk amerického automobilového gigantu General Motors meziročně ...

Váš názor
 • Hot a nebo čehý ......
  06.11.2013 8:53

  6.11.2013 8:36 Porsche - HSBC zvyšuje cílovou cenu na 77 EUR ze 71 EUR, doporučení "neutral" (Bloomberg )
  AMN
 • Investice snizuji zisk?
  05.11.2013 22:20

  Nevim,jsem hloupý účetní,ale investice se účtují na majetek a odepisují se podle doby zivotnosti. Pokud je v BMW účtují rovnou do nakladu, tak to asi moc kvalitní investice nebudou. A nebo tam nebude kvalitní management...:)
  BMW
  • Re: Investice snizuji zisk?
   05.11.2013 23:36

   Automobilový trh se mění obrovsky rychle. A tohle jsou asi investice do vývoje, nikoliv do nějakých budov apod. Neznám německé účetní standardy, ale předpokládám, že tohle se asi dá zaúčtovat hned. Případně se v tomto roce sejdou alikvotní částii odpisů z různých dlouhodobých investic ;-)
   qwer
 • Investice snizuji zisk?
  05.11.2013 22:19

  Nevim,jsem hloupý účetní,ale investice se účtují na majetek a odepisují se podle doby zivotnosti. Pokud je v BMW účtují rovnou do nakladu, tak to asi moc kvalitní investice nebudou. A nebo tam nebude kvalitní management...:)
  BMW
Aktuální komentáře
17.10.2021
15:49Přichází do Evropy energetická zima?
7:51Víkendář: Do daňových rájů může mířit až 40 % zisků
16.10.2021
8:11Víkendář: Kdy vládní dluhy překračují únosnou hranici? Pohled do třísetleté britské historie
15.10.2021
22:00Wall Street rostla třetím dnem v řadě; banky opět v laufu; Moderna neudržela úvodní růst  
17:47Hodnotové investování podle Benjamina Grahama. Porazili by ho investoři do růstových akcií?
17:21Buy-the-Dip žije a kope za technologický Nasdaq 100
17:10Zelený závěr týdne díky výsledkům i datům. Zinek rychle zdražuje  
16:19Vývoj inflace a její dopad na různá investiční aktiva
15:21Tomáš Vlk: Američané v září utráceli, maloobchod hlásí pokračování růstu
15:13Analytik k výsledkům Goldman Sachs: Nejlepší výsledky z velké pětky bank  
14:52Goldman Sachs rozbila analytické odhady silným tradingem a investičním bankovnictvím
14:42FIXED.zone v úterý spustí úpis akcií na trh START. Desetinu firmy nabízí za zdroje na dravý růst
14:28Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři Komerční banky, a.s. k 30.9.2021
14:22Státní dluh letos ke konci září stoupl na 2,3 bilionu Kč
12:28Perly týdne: Konečně přichází doba vodíku, trhu se v příštím roce povede dobře, příležitosti v logistice
11:31Státní nástupce aerolinek Alitalia si dává rok na nalezení partnera
11:24Do udržitelných fondů BlackRocku přitekly rekordní peníze
11:01Pátek přináší zklidnění, ale pozitivní vývoj se udržel  
10:46Bitcoin je na půlročním maximu a blíží se hranici 60.000 dolarů
9:09Rozbřesk: Útlum evropského automobilového trhu a úklid neposlušných v turecké centrální bance

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data