Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tradeři: Ceny ropy Brent jsou po dekádu manipulovány dohodou ropných lídrů a obchodníků

Tradeři: Ceny ropy Brent jsou po dekádu manipulovány dohodou ropných lídrů a obchodníků

6.11.2013 17:54
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Spotové ceny ropy jsou po více než desetiletí manipulovány dohodou globálních ropných lídrů BP, Statoil a Royal Dutch Shell s Morgan Stanley a dalšími obchodníky s energiemi včetně Vitol Group. S takovým v soudní formě vzneseným obviněním přišla čtveřice sektorových hráčů, kteří nepatří mezi „ořezávátka“ a jejichž dokumentace se jeví být zatím nejreálnější z dosud nadnesených podezření a sporů, píše Bloomberg.

Vznesené obvinění není nepodstatné: benchmark Brent je užíván pro zhruba polovinu světa a pomáhá určovat náklady na další paliva, včetně benzínu či topného oleje. Čerstvé dokumenty se jeví být dosud nejdetailnější a schopné dodat střelivo regulátorům k zahájení vyšetřování tržních manipulací.

Tradeři, kteří dokumenty podali - a mezi které dle Bloomberg patří bývalý šéf newyorské komoditní burzy NYMEX, kde jsou kontrakty na ropu Brent rovněž obchodovány, Kevin McDonnell, jeden z traderů burzy na vlastní účet a exčlen vedení John Devivo či nezávislí obchodníci Anthony Insinga a Robert Michiels - uvádějí, že byli nuceni „platit umělé a nekonkurenceschopné ceny“ u futures na ropu Brent. Hovoří také o manipulacích ruské ropy typu Ural a tedy i o manipulacích spreadu mezi ropou Brent a Ural s dalekosáhlým dopadem do ropného sektoru (diferenciál je významný například i pro hospodaření Unipetrolu).

Podle dokumentů, které byly podány již v úvodu října u federálního soudu na Manhattanu, „podávaly ropné firmy a tradingové domy s energiemi, mezi které patří Trafigura Beheer BV či Phibro Trading LLC, chybné a zavádějící informace směrem k Platts, poskytovateli zpráv, dat a cen dále obchodníkům v celosvětovém měřítku“, píše Bloomberg. Ceny benchmarku Brent byly dle podání manipulovány směrem nahoru či dolů podle toho, kterým směrem stál zájem zapojených subjektů na spotovém, futures i swapovém trhu. Na trh měly být dle podávání také dodávány obchodní příkazy, které jej měly směrovat, ale které byly následně rušeny a nebyly realizovány („spoofing“). „Metodologie Platts může být snadno zneužita a na trhu rozehrána těmi účastníky, kteří činí falešné, nesprávné nebo úmyslně zavádějící kroky,“ stojí v dokumentech. Jmenován je také BFOE, což je OTC forwardový trh s dodávkami Brent, Forties, Oseberg or Ekofisk.

Soudní podání míří ale především na méně čitelnou spotovou část trhu s fyzickými komoditami o celkovém rozsahu kolem 5,7 bilionu amerických dolarů ročně, kde jsou kontrakty řízeny velkou měrou privátně. Oproti tomu futures transakcím dominuje regulované burzovní obchodování, na které „všichni vidí“. Termínové kontrakty se ale od těch spotových odvíjejí, pevné zdi u špatných základů nepomohou.

Právník zastupující tradery, kteří se na podání podíleli, David Kovel, hovoří o obskurním trhu, na kterém určitá skupina snadno může disponovat výhodou proti ostatním účastníkům. Na slova je třeba nahlédnout i z opatrného úhlu pohledu, zejména když Kovel podobu trhu dává do kontrastu s dobře fungujícími trhy „jako je NYMEX“. Na druhé straně: na některé jmenované subjekty mířila již dříve podaná obvinění, případně vyšetřování. V květnu antimonopolní autorita EU provedla razii v kancelářích Platts, BP i Shellu kvůli nepovoleným tajným dohodám právě na sestavování cen za ropu, další produkty rafinace a biopaliva. Dosud nebyl oznámen ani výstup těchto razií ani případná rozhodnutí či uvalení pokut. Současný spor odmítli zástupci Shellu, Vitolu, Trafigury, Morgan Stanley a BP jakkoli komentovat. „Není neobvyklý výskyt těchto soukromých v USA podaných žalob, které následují vyšetřování veřejnými institucemi. Dál věc komentovat nebudeme,“ říká Morten Eek, mluvčí Statoil.

Ze soudního podání dle Bloomberg vyplývá, že nejméně od roku 2002 „disponují Shell a BP na trhu dostatečnou silou k manipulaci cenových trendů při společném postupu“. Podle zastupujícího právníka Kovela, partnera Kirby McInerney LLP, patří výše jmenovaná čtveřice ke klíčovým obchodníkům na futures ropy Brent od roku 2002 a snaží se pro účely sporu nakontaktovat další investory na komoditě.

Již v roce 2011 proběhl soudní spor o manipulace na Forties-blend crude, jednoho ze čtyř typů ropy, užívaných systémem Platts k určení benchmarku Brent, odrážející podmínky fyzických dodávek na spotovém trhu. Shell měl nabízet dodávky s cílem držet cenu Forties nízko. Morgan Stanley měla být v těchto obchodech jedinou protistranou – kupcem. Jít mělo o kargo 2,4 milionů barelů ropy a obchod měl ovlivnit ceny dne 21. února 2011. Dle soudního podání měl Shell nacenit obchody v systému Platts níže, než srovnatelné obchody jinde. Soudní podání obvinilo Shell, že držel rozsáhlé short pozice na swapových trzích a mohl těžit z poklesu cen u Forties. Podání také viní Shell, BP, Phibro, švýcarský Vitol a nizozemskou Trafiguru, že v září roku 2012 zmanipulovaly tyto subjekty trh souběhem spoofingu, špinavých obchodů a dalších doprovodných transakcí v rámci procesu stanovení cen pod Platts. Čtveřice, kterou ve sporu Kovel zastupuje, prý také uvádí, že Platts část „chybných“ obchodů odmítl vyloučit, „protože BP a Shell jsou významným zdrojem tržeb“. V obou případech – roku 2011 i roku 2012 – dotčené subjekty porušily americké antimonopolní zákony, stejně jako Commodity Exchange Act.

Letošní průzkum Bloomberg mezi 270 tradery a analytiky u 85 z nich vyzněl tak, že nedůvěřují sestavování cen ropy ani kovů. Dodejme, že Bloomberg News a Platts jsou přímými konkurenty v oblasti poskytování dat v oblasti energií.


Váš názor
  •  
    7.11.2013 11:00

    To je mi novinka ..... Objevili ameriku... Tohle ví každý kdo má selský rozum a vnímá hlavou a ne prdelí...
    ferda
Aktuální komentáře
21.5.2018
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data