Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Referendum v OKD: Přes 90 % zúčastněných podpořilo stávku

Referendum v OKD: Přes 90 % zúčastněných podpořilo stávku

08.11.2013 14:12, aktualizováno: 8.11. 16:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Zaměstnanci těžební firmy OKD dali v referendu odborářům svolení, aby vyhlásili stávku. Hlasování se zúčastnilo přes 60 procent zaměstnanců, se stávkou souhlasilo více než 90 procent z nich. Za odboráře to dnes ČTK oznámil Miroslav Klika. Referendum se konalo, protože se odboráři nemohou shodnout se zaměstnavatelem na nové kolektivní smlouvě pro léta 2014 až 2018. Zaměstnanci tak odmítli návrh smlouvy, který jim předložilo vedení společnosti. Od 15. října v OKD platí stávková pohotovost. Akcie skupiny NWR, která OKD vlastní, po oznámení výsledku hlasování zaměstnanců prohloubily své dosavadní dnešní ztráty až k 5 procentům a posunuly denní minimum na 26,5 Kč.

Zatím není jisté, zda odboráři stávku skutečně vyhlásí. Rozhodovat o tom budou příští týden. "My v příštím týdnu budeme mít sérii jednání v rámci odborů. Už v pondělí se sejdou všecky odborové organizace působící v OKD a budeme jednat o dalším postupu," řekl ČTK předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík. Odboráři už podle něj ale nemohou o kolektivní smlouvě znovu vyjednávat, jediná možnost je, že s novým, vstřícnějším návrhem přijde zaměstnavatel. 

"My nemůžeme předkládat žádný návrh, my už nemůžeme vyjednávat, to by bylo zmařeno tohle úsilí a muselo by se znovu opakovat jednání před zprostředkovatelem a znovu podepisovat referendum," řekl Pytlík. 

Také mluvčí OKD Marek Síbrt uvedl, že výsledky referenda nutně neznamenají, že bude stávka. "Stále věříme, že se nám podaří při dalším jednání dosáhnout dohody i bez tohoto krajního prostředku. Určitě jsme připraveni bavit se o struktuře našeho návrhu," uvedl Síbrt. 

Aby mohly odbory začít připravovat stávku, musela v referendu hlasovat alespoň polovina z více než 12.000 zaměstnanců a minimálně dvě třetiny z hlasujících se vyslovit pro. "Přes 60 procent lidí přišlo hlasovat a přes 90 procent se vyslovilo pro stávku, jsou to vysoká čísla. To signalizuje, že situace je velmi vážná, že jsou lidé opravdu ochotni bojovat. My to musíme plně respektovat a musíme tomu přikládat obrovský důraz," řekl Pytlík. 

Firma vnímá výsledky referenda spíše jako vyjádření celkové frustrace zaměstnanců ze současné situace než jako vyjádření se ke konkrétnímu návrhu. "Rozumíme lidem, že se jim nelíbí opatření, která přijímáme. Ale pokud chceme zajistit další existenci OKD, nic jiného nám nezbývá. Neděláme to proto, abychom měli větší zisky, ale abychom přežili při současné extrémní situaci na trhu," uvedl mluvčí OKD. 

Horníci se v minulosti zapojovali do celostátních odborářských protestů, ale jinak v celém OKD zatím nikdy stávka nebyla. Pokud tam horníci stávkovali, šlo vždy jen o jednotlivé doly. Horníci stávkovali například na protest proti záměru slučování šachet nebo kvůli neřešení mzdových požadavků. Naposledy se tak stalo 1. prosince 2003 na Dole Paskov na Frýdecko-Místecku, kde několik stovek horníků z ranní směny 20 minut protestovalo proti postupu vlády, která zrušila vyhlášku o hornických výhodách z roku 1991. Horníci chtěli původně práci přerušit na jednu hodinu, kvůli údajným výhrůžkám ze strany zaměstnavatele ji ale zkrátili na přibližně dvacetiminutový mítink. Horníci Dolu Paskov hodinu výstražně stávkovali rovněž v roce 1996, kdy 1. prosince vyjádřili nesouhlas s předpokládaným útlumem těžby ve své šachtě.

Generální ředitel OKD a výkonný ředitel NWR Jan Fabián včera v online rozhovoru na Patria.cz dopady stávky nechtěl předjímat. Podle Fabiána by klíčové byly parametry, jak by stávka probíhala, nejen její délka, ale především způsob provedení. Stávka by však v důsledku nákladů prý byla nakonec rizikem i pro samotné horníky. "Jakákoliv rozsáhlejší stávka znamená pro průmyslovou firmu vždy velké náklady a v případě dolů to platí dvojnásob. Tyto náklady bychom opět museli něčím pokrýt, což by tlak na další škrty jen zvýšilo," řekl Fabián.

Horníkům nejvíce vadí, že zaměstnavatel navrhuje v nové kolektivní smlouvě na dalších pět let zrušit příplatky na dovolenou a Vánoce, takzvané 13. a 14. platy. To byl i jeden z hlavních důvodů, proč demonstrovali v ostravských ulicích. OKD místo zmíněných příplatků navrhuje zaměstnancům podíl na zisku a nárůst mezd až o čtyři procenta, ale jen v případě splnění plánu v těžbě a bezpečnosti práce. Podle odborářů by se ale i tak zaměstnancům výrazně snížily příjmy.

"Celkově by průměrné příjmy klesly ze současných zhruba 35.000 zhruba o šest procent s garancí na rychlý růst při návratu k ziskovosti," uvedl dnes mluvčí OKD Marek Síbrt.

Poslední návrh kolektivní smlouvy je podle Fabiána již na hraně možného pro management OKD. "Personální náklady nám tvoří 50 procent všech, a když je nesnížíme, nemůžeme ve světové konkurenci obstát. Nemůžeme zachovat všechny výhody, které jsme horníkům postupně poskytli v časech rekordně vysokých cen uhlí, jako jsou 13. a 14. platy," uvedl včera šéf OKD na Patria.cz.

 
(Zdroj: ČT, čtk, Bloomberg, Reuters)


Čtěte více:

OKD odmítlo návrh kolektivní smlouvy od zprostředkovatele a nabízí vlastní, odbory zvažují stávku
31.10.2013 12:46
Vedení těžební společnosti OKD odmítlo návrh kolektivní smlouvy na dal...
NWR - EBITDA z pokračujících operací jen těsně v záporu (komentář za 3Q)
06.11.2013 10:25
Společnost NWR (26,25 CZK, 1,74%) právě zveřejnila svá čísla za 3Q13. ...
V OKD skončilo referendum o stávce, výsledky budou zítra
07.11.2013 15:29
V šachtách těžební společnosti OKD dnes skončilo čtyřdenní hlasování o...
Fabián (šéf OKD a NWR) na Patria.cz: O bankrotu nepřemýšlím. Děláme vše pro přežití a konkurenceschopnost
07.11.2013 19:12
„Doba, kterou v současnosti těžařský průmysl prochází, je mimořádná a...

Váš názor
 •  
  08.11.2013 15:30

  přibude více polských a ukrajinských horníků ... já ty strany nechápu , každý má omezený pohled z té své a jinak nic navíc nechtějí udělat . Nerozumím vedení takovéhoto velkého podniku a tolik lidí .Ale já to beru za vydírání . V mé práci by ten zaměstnanec šel na hodinu ... každý je nahraditelný a věřím že horníci také tak .
  Garp
  •  
   08.11.2013 15:56

   Odbory jsou z velké části přežitek kapitalismu 19. století a až na vyjímky bych je zakázal. Ale u velkých firem, které mají dominantní postavení na lokálním trhu práce (kam OKD patří) uznvám že nějaké opodstatnění mají. Prostě s monopolem může účinně a efektivně vyjednávat jen monopol na druhé straně.
   ..
 •  
  08.11.2013 15:21

  Dělají za platy,které významně převyšují průměr v ČR,navíc jejich rok má 14 měsíců. Směšné.
  nick
  •  
   08.11.2013 16:03

   Odbory měly svůj význam při neexistenci zákoníku práce,ne v dnešní době. Je to svobodná volba každého jednoho člověka,zda bude ,či nebude pracovat. Pokud se horníkům práce nelíbí,ať uvolní místa ukrajincům,nebo polákům.
   nick
 • Stavka
  08.11.2013 14:45

  Tak teda se rad poucim. Jak to je u stavky s platem? Jaka je oznamovaci povinnost u stavky? atd. Dik
  sazkar
  • Re: Stavka
   08.11.2013 15:26

   Vím jen, že když stávkuješ, nic nebereš. Ale jaké jsou formality, netuším.
   Berounskej
  • Re: Stavka
   08.11.2013 15:26

   stávkují, nepracují, nedostávají mzdu podporu ve stávce vyplácí odbory.
   okd
   •  
    08.11.2013 15:52

    Diky moc, jsem si to prave myslel, ze se to plati z odboroveho fondu. Rad bych i dalsi formality. Se clovek necemu priuci :)
    sazkar
Aktuální komentáře
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě
11:10RMS Mezzanine, a.s.: Návrhy rozhodnutí per rollam RMS Mezzanine, a.s.
10:57IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022
9:11Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
9:06Páteční úvod na trzích nemá jasný směr. Investičním tipem Zoetis a na pražské burze Moneta naposledy s účastí na mimořádné valné hromadě 22. června  
8:46Hodnota majetku domácností v USA vystoupila na nový rekord, hlavně díky rostoucím akciím a hodnotě realit
8:33Investiční tip Zoetis: Defenzivou proti inflaci  
6:09Na kryptoměny si posvítí regulace, ale není čeho se bát

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data