Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V OKD skončilo referendum o stávce, výsledky budou zítra

V OKD skončilo referendum o stávce, výsledky budou zítra

07.11.2013 15:29
Autor: Redakce, Patria.cz

V šachtách těžební společnosti OKD dnes skončilo čtyřdenní hlasování o tom, zda jsou horníci kvůli neshodám při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě ochotni jít do stávky. Výsledky budou známy v pátek, do té doby nechtějí odboráři dělat žádné odhady. Aby mohli horníci stávkovat, musí k referendu přijít alespoň polovina z více než 12.000 zaměstnanců OKD a alespoň dvě třetiny hlasujících se vyslovit pro stávku. 

"Dokud nebude všechno sečteno a zkontrolováno, nebudeme žádné odhady sdělovat," řekl dnes ČTK předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík. Výsledky referenda chtějí odboráři nejprve sdělit zaměstnavateli, pak je zveřejní. 

Stávkovou pohotovost v OKD vyhlásily odbory 15. října. Pokud by horníci se stávkou souhlasili, ještě to neznamená, že k ní opravdu dojde. Podle Pytlíka by to ale poskytlo například prostor pro další vyjednávání. Pokud by odboráři souhlas ke stávce nezískali, podepíšou kolektivní smlouvu, kterou navrhl zaměstnavatel. 

Odbory a vedení těžební firmy OKD začaly s jednáním o kolektivní smlouvě v OKD na roky 2013 až 2015 již na jaře a v dubnu byla již téměř připravena k podepsání. Pak však mateřská společnost NWR oznámila, že kvůli špatným hospodářským výsledkům firmy a situaci na trhu s uhlím musí udělat úsporná opatření za 100 milionů eur a navrhla například i plošné snížení mezd o desetinu. Odboráři se postavili proti a nakonec s vedením OKD podepsali jen úmluvu ohledně mzdových přídavků na letošní rok a o "velké" kolektivní smlouvě od té doby (i s pomocí mediace) jednají dál. Její platnost byla prodloužena ze tří na pět let, má platit pro roky 2014 až 2018. Od 15. října jsou kvůli nejistotě ohledně kolektivní smlouvy horníci ve stávkové pohotovosti. 

Kvůli vyjednávání o kolektivní smlouvě byla v OKD vyhrocená situace a stávková pohotovost i loni. Tehdy se odboráři nemohli s vedením firmy shodnout na tom, o kolik porostou mzdy, a v únoru vstoupili do stávkové pohotovosti. Chtěli dokonce vyhlásit stávku, avšak nemohli, protože k referendu o ní přišlo jen 47 procent lidí, přičemž k vyhlášení stávky je nutná alespoň padesátiprocentní účast. Pro stávku se přitom vyjádřilo přes 90 procent hlasujících. Odboráři pak přijali návrh zprostředkovatele, podle kterého se zvedly mzdy o tři procenta. Pytlík proto v pondělí při zahájení referenda řekl, že nikoho k účasti nutit nebude, ale že se jedná o závažnou věc, a pokud na tom zaměstnancům záleží, měli by si pro hlasování najít chvilku času. 

Společnost OKD patří firmě NWR, kterou ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR. V té má zhruba poloviční podíl český podnikatel Zdeněk Bakala. Firma zaměstnává téměř 13.000 lidí a je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Loni tam hrubá průměrná mzda činila 37.149 korun, pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35.283 korun měsíčně. V Moravskoslezském kraji činila loni průměrná mzda 23.577 korun. Mezi úspornými opatřeními, která OKD zavádí, je například propouštění administrativních pracovníků a pracovníků dodavatelských firem nebo chystané uzavření Dolu Paskov

Horníkům nejvíce vadí, že zaměstnavatel chce zrušit příplatky na dovolenou a Vánoce, takzvané 13. a 14. platy. To byl i jeden z hlavních důvodů, proč demonstrovali v ostravských ulicích. OKD místo zmíněných příplatků navrhuje zaměstnancům podíl na zisku a nárůst mezd až o čtyři procenta, ale jen v případě splnění plánu v těžbě a bezpečnosti práce. Podle odborářů by se ale i tak zaměstnancům výrazně snížily příjmy

Mateřská NWR včera spolu s výsledky za třetí kvartál uvedl, že hodlá dosáhnout dohody na kolektivní smlouvě do konce letošního roku. "Personální náklady nám tvoří 50 % všech, a když je nesnížíme, nemůžeme ve světové konkurenci obstát. Nemůžeme zachovat všechny výhody, které jsme horníkům postupně poskytli v časech rekordně vysokých cen uhlí, , jako jsou 13. a 14. platy" uvedl dnes šéf OKD v online rozhovoru na Patria.cz.


Čtěte více:

Odbory OKD: Kolektivní smlouva v nedohlednu, bojujeme o příplatky
29.05.2013 9:49
Odboráři a vedení těžební společnosti OKD se ani na posledním jednání ...
Šéf odborů OKD: Snižování platů je nepřijatelné. Prodej dolů může být první krok k zániku
10.07.2013 9:53
„Horníci se obávají, že snížení platů je jen první krok. A ten další b...
Šéf OKD: Paskov nikdo nechce. Jednáme o pomoci se státem. Rusnok: Nemůžeme OKD jen tak zachránit
30.08.2013 10:10
„Nelze čekat se založenýma rukama na to, že se ceny uhlí třeba ve čtvr...
NWR chce snížit personální náklady o 20 %. Horníci se chystají do ulic, vláda na jednání s Bakalou
05.09.2013 9:39
Proti plánům vedení OKD se chystá 17. září demonstrovat stovky horníků...
Odbory OKD odmítají provázání výdělků a výsledků. Chtějí setkání s ředitelem
11.09.2013 11:17
Odbory OKD bojující o novou kolektivní smlouvu do roku 2018 zamítli ná...
Proti plánům OKD v Ostravě demonstrovaly tisíce horníků. Policie musela zasahovat v bývalém sídle firmy
17.09.2013 16:23
Demonstrace za zachování pracovních míst a slušnou mzdu se v Ostravě z...
Kolektivní smlouva v OKD stále v řešení. Zprostředkovatel předal odborům a vedení firmy nový návrh
14.10.2013 17:04
Zprostředkovatel dnes předložil odborářům a vedení těžební firmy OKD n...
Odboráři v OKD hrozí stávkou. Důvodem dlouhá absence kolektivní smlouvy
15.10.2013 10:59
Odboráři dnes v těžební firmě OKD patřící NWR (28,7 CZK, 3,24%) vyhlás...
OKD odmítlo návrh kolektivní smlouvy od zprostředkovatele a nabízí vlastní, odbory zvažují stávku
31.10.2013 12:46
Vedení těžební společnosti OKD odmítlo návrh kolektivní smlouvy na dal...
NWR ve 3Q s další ztrátou. Snižuje cíl těžby, ale úspory plní a jedná s věřiteli (+komentář)
06.11.2013 8:54
Těžební společnost NWR vykázala za třetí kvartál čistou ztrátu 122,3 m...

Váš názor
  •  
    08.11.2013 15:48

    Horníkům nejvíce vadí, že zaměstnavatel chce zrušit příplatky na dovolenou a Vánoce, takzvané 13. a 14. platy. Tak to je mazec. Tím se nechci dotknout poctivých pracovníků ale mimo státní sféru a snad tedy NWR nejsou žádné 13. natož 14. platy nikde. Na pracáku taky nejsou 13. a 14. příspěvky (mimo minoritu tmavší pleťi). Neříkám, že bych s nima měnil ale plat by měl být 12x do roka a v zasloužené výši.
    karel777
Aktuální komentáře
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.