Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
GfK: Index nálady německých spotřebitelů je na šestiletém maximu

GfK: Index nálady německých spotřebitelů je na šestiletém maximu

27.11.2013 11:27
Autor: ČTK

Nálada mezi německými spotřebiteli se zlepšila a její index za prosinec se dostal na nejvyšší úroveň za šest let. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které dnes zveřejnil výzkumný institut GfK. Údaje podle ekonomů potvrzují názor, že solidní soukromá spotřeba vykompenzuje slabší vývoz a pomůže největší evropské ekonomice, aby pokračovala v růstu. 

Index, který předpovídá spotřebitelskou náladu na příští měsíc, vzrostl na 7,4 bodu ze 7,1 bodu v listopadu. Prosincový údaj je nejvyšší od srpna 2007. Zároveň je vyšší než medián odhadů v průzkumu agentury Reuters, který činil 7,1 bodu. Listopadový údaj GfK upravil směrem vzhůru - původní hodnota indexu byla o 0,1 bodu nižší. 

"Vyhlídky na rychlejší oživení německé ekonomiky i snížení úrokové sazby (Evropské centrální banky) jsou pro náladu spotřebitelů ke konci roku další hnací silou," poznamenal Rolf Bürkl z GfK

Pracovní trh v Německu zůstává stabilní, zatímco spoření kvůli nižším úrokových sazbám ztrácí na přitažlivosti. Němci, tradičně považovaní za velké střádaly, jsou tak ochotnější utrácet. 

Ochota nakupovat se v listopadu podle GfK opět zvýšila a dostala se na nejvyšší úroveň za sedm let. Související index vzrostl na 45,7 bodu ze 44,4 bodu v říjnu. Dílčí index, který sleduje očekávání vývoje příjmů, také poskočil vzhůru a dostal se na 45,2 bodu. Na vyšší hodnotu se dostal před více než 12 lety, v březnu 2001, kdy byl ještě o 0,5 bodu vyšší. 

Růst hrubého domácího produktu Německa ve třetím čtvrtletí zpomalil zahraniční obchod. Tempo růstu se snížilo na 0,3 procenta z 0,7 procenta ve druhém čtvrtletí. Údaje minulý týden ukázaly, že ekonomiku podporuje právě spotřeba státu a domácností a rovněž investice.

 


Čtěte více:

Německo čeká znatelné zlepšení ekonomiky a průmyslu
18.11.2013 13:15
Výhled pro zbytek letošního roku a pro rok 2014 se lepší u celé německ...
Nálada v Německu dál stoupá - index ZEW se zlepšuje čtvrtý měsíc v řadě
19.11.2013 11:12
Průzkum institutu ZEW ukazuje, že se názory na výhled německé ekonomik...
Německý přebytek běžného účtu ve 3Q klesl, zůstal ale nad 6 %
21.11.2013 9:18
Přebytek Německa na běžném účtu ve třetím čtvrtletí klesl, zůstal ale ...
Růst německé ekonomiky ve 3Q zpomalil, táhla ho domácí poptávka proti slabému vývozu
22.11.2013 8:40
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostla o 0,3 pr...
Německé platy čekají změny. Merkelová zavede minimální mzdu. Ve hře omezení výplat shora a placené dálnice pro cizince
25.11.2013 12:43
Jasno o nové vládě v Německu by konečně mělo být v polovině týdne. Již...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.06.2026
16:29PODCAST Týdenní výhled: Trojice problémů tížící trhy a rekordní IPO SpaceX  
15:19Nový „největší problém“, umělá inteligence a Fed
12:03AI teprve začíná, tvrdí Huang. Výprodej techu je podle něj šance na nákup  
11:25Míra nezaměstnanosti v Česku klesá. Ale jen opticky
11:09Zatímco v Evropě doznívá propad akcií, Amerika se po víkendu bude snažit zvednout  
10:39Růst japonské ekonomiky v prvním čtvrtletí po zpřesnění dat zrychlil méně
10:29Léky na obezitu míří za hranice USA. Eli Lilly a Novo Nordisk cílí na globální trh, klíčovou roli sehraje cena
10:08Průmyslová výroba v Česku v dubnu zrychlila meziroční růst na 1,5 procenta
9:30Největší italská banka Intesa nabídla 30,6 miliardy eur za domácího rivala Monte dei Paschi di Siena
9:18Rozbřesk: Rychlý růst cen nemovitostí v Česku asi zpomalí zejména v nejdražších lokalitách
8:51AI rally slábne, eskalace na Blízkém východě zvyšuje nervozitu a do toho se čekají vyšší sazby Fedu  
6:01Zapomenutý gigant s obřím dluhem. Může Xerox investory překvapit?  
07.06.2026
10:42Víkendář: Jak zamezit opakování inflace sedmdesátých let
06.06.2026
9:28Víkendář: Ponaučení pro centrální banky – vyvarujte se velkých akcí
05.06.2026
22:28Americké technologie čelí enormním výprodejům  
17:14Nvidia a další ukazují, že zisková bublina je mylný koncept. Ale i tak ukazuje správným směrem
16:58J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
16:00Dekáda robotů. Humanoidi promění průmysl i domácnosti, míní investoři
15:23Síla trhu práce přibližuje vyšší sazby Fedu  
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Nezaměstnanost