Aktualizováno Průzkum institutu ZEW ukazuje, že se názory na výhled německé ekonomiky dál zlepšují. Index očekávání stoupá počtvrté v řadě a za listopad dosahuje 54,6 bodu. To je více než odhadovaných 54 bodů. V minulém měsíci index dosahoval 52,8 bodu. Hodnota indexu ukazuje na značně převažující optimismus, dlouhodobý průměr je méně než poloviční. Naproti tomu se trochu zhoršilo hodnocení současné situace a to na 28,7 z říjnových 29,7 bodu.
Hodnocení současné situace se dál zhoršilo i pro eurozónu, kde je index hodně hluboko na -61,6 bodu. Táhnou ho dolů Itálie s Francií. Vyhlídky eurozóny ale němečtí respondenti vidí celkem optimisticky a jejich hodnocení se od minulého měsíce ještě dál zvedlo na 60,2 bodu. Výhled pro eurozónu je tak lepší než pro samotné Německo, ale také než pro USA nebo Japonsko.

Značnou změnu průzkum ukazuje v názoru na vývoj krátkodobých úrokových sazeb v eurozóně. Většina stále předpokládá jejich stabilitu. Názory se ale začaly vychylovat směrem k poklesu, zatímco v předchozím měsíci tomu bylo naopak. Spolu s tím se ale prakticky nemění inflační očekávání. Růst cen by se podle většiny respondentů měl výhledově udržet až zrychlovat. Nejvíce směrem k růstu sazeb jsou očekávání vychýlena v případě USA, i zde však jde o vychýlení mírné, většina předpokládá stabilitu.
Změna v očekáváních o sazbách neměla příliš velký vliv na odhady měnových kurzů. Přesvědčení většiny respondentů, že dolar bude k euru posilovat, naopak lehce ztratilo na síle. Dál se čeká oslabování japonského jenu a švýcarského franku. Zlepšení se dočkala libra, kde se více respondentů přiklonilo k tomu, že bude proti euru posilovat.
Přesvědčení účastníků německého průzkumu o dalším růstu akciových trhů zůstává značné, i když od října se očekávání trochu zhoršila. Největší optimismus panuje o akciích v eurozóně a USA. Preferovanými sektory jsou maloobchod, IT a chemický průmysl, do této skupiny se ale tlačí také strojírenství a stavebnictví.
Report ZEW ukazuje, že optimismu o pokračování oživení v Německu i eurozóně neubylo, což je příznivá zpráva. Na druhou stranu se v hodnocení současné situace přece jen odrazily některé nepříznivé zprávy z poslední doby, například hospodářské zaostávání Francie. Mírně kleslo také hodnocení pro samotné Německo, což je lehce negativní indikací před důležitějším indexem Ifo sledujícím názory nikoli u analytiků, ale přímo v podnikatelské sféře.