Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo čeká znatelné zlepšení ekonomiky a průmyslu

Německo čeká znatelné zlepšení ekonomiky a průmyslu

18.11.2013 13:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Výhled pro zbytek letošního roku a pro rok 2014 se lepší u celé německé ekonomiky, a platí to i o průmyslové produkci. Ta minulý rok meziročně klesla o 1 %, zlom přišel na přelomu roku a od té doby je patrný mírný růst. Využití kapacit dosáhlo dna v posledním čtvrtletí roku 2012, nyní se pohybuje na 83 %. Makroekonomické projekce pro německou ekonomiku pro rok 2013 a 2014 shrnuje následující tabulka. V pořadí za sebou jdou růst HDP, spotřeba domácností, vládní výdaje, investice, zásoby, exporty, importy, spotřebitelské ceny, bilance rozpočtu, nezaměstnanost a bilance běžného účtu

Německo
 
Německá ekonomika by tedy podle těchto očekávání měla v příštím roce zvýšit tempo růstu na 1,5 %, výrazně by k tomu měly přispět investice a exporty. Nezaměstnanost by měla klesnout na 6,7 %. Toto zlepšení půjde ruku v ruce s oživením průmyslových ekonomik. To je pro exportní ekonomiku Německa klíčový faktor. Vývozy do eurozóny přitom stále představují nejvýznamnější část exportů. Strukturální reformy a rozpočtová konsolidace by na ně měla příští rok už doléhat méně, než tomu bylo v předchozích letech. Například vývozy do Francie by tak měly růst o 1,3 %, do Itálie o 0,6 %. Projevit by se to mělo zejména na klíčových odvětvích, tedy výrobě automobilů a strojírenství.

Ekonomická situace by se měla příští rok zlepšit i mimo Evropu. V poslední době je patrný růst německých exportů do USA a Číny, po zbytek roku a v roce příštím by měl tento trend pokračovat. Růst amerického HDP by měl v roce 2014 dosáhnout 3,2 %, v Číně 7,7 %. Není to sice dvojciferný růst, kterého země dosahovala před krizí, přichází ale stabilní růstový trend. Oživení celé globální ekonomiky se pak projeví na německých exportech tak, že by v příštím roce měly růst o 6,5 %.

Domácí ekonomická situace se také zlepšuje. Spotřeba domácností bude nadále stabilně růst, investice v oblasti strojírenství by se měly v příštím roce zvýšit asi o 4 %, stavebnictví by mělo dosáhnout růstu ve výši přibližně 2 %. Táhnout ho bude dynamický sektor bydlení, který těží z nízkých sazeb. Segment výstavby komerčních nemovitostí a veřejných investic do infrastruktury naopak pozitivní faktor pro růst představovat nebudou.

Odvětví výroby automobilů přistoupilo v posledním čtvrtletí minulého roku k silnému omezení produkce. Reagovalo tak na slabou poptávku v západní Evropě. V prvních devíti měsících letošního roku došlo k určitému růstu, v meziročním srovnání bylo ale dosaženo jen mírného zlepšení. Po zbytek roku čekáme zlepšení, roční růst by měl dosáhnout přibližně 1 %. V příštím roce by to ale mělo být už asi 5 %. Hlavním tahounem tohoto vývoje bude poptávka ze západní Evropy. Předpokladem je ale to, že se nedostaví další zhoršení dluhové krize. Růst poptávky po nových vozech se čeká i v USA a v Číně. V delším období bude ovšem rozhodující to, že německé automobilky budují převážnou většinu nových kapacit v zahraničí.

(Zdroj: Deutsche Bank)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu