Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největší akcionář prodal 8,5 mil. akcií Erste institucionálním investorům

Největší akcionář prodal 8,5 mil. akcií Erste institucionálním investorům

5.12.2013 11:11, aktualizováno: 5.12. 11:47
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Nadace Erste Stiftung, která je dlouhodobým největším akcionářem skupiny Erste a která svůj podíl v ní zvolna snižuje, oznámila prodej celkem 8,5 milionu akcií banky cestou privátního úpisu do rukou institucionálních investorů. Akcie Erste v Praze oscilují mezi 0,5% ztrátou a zisky, aktuálně -0,44 % u 679 Kč.

Die Erste oesterreichische Spar-Casse Privatstiftung, jak zní plný název nadace, k 5. prosinci prodala celkem 8,5 milionu akcií skupiny Erste „omezenému počtu institucionálních investorů“ prostřednictvím privátní nabídky. V důsledku této transakce podíl nadace v Erste klesl o dvě procenta na nynějších 21,7 procenta na akciovém kapitálu banky. Nadace Erste odsouhlasila 90denní lock-up periodu.

Privátní nabídkou nadace Erste Stiftung pokračuje v pozvolném snižování přímého i nepřímého podílu nadace ve skupině Erste. Mezi Erste a nadací Erste Stiftung vzniklo určité napětí, když výrazná jednorázová ztráta Erste, započtená do výsledků v roce 2012, dopadla do dividendy. Erste Stiftung jako největší akcionář Erste tak v roce 2012 neobdržela z banky žádnou dividendu, která je hlavním zdrojem financování jejích aktivit.

Nadace tak následně přistoupila v zájmu posílení vlastních příjmů k prodejům akcií Erste na trhu. V říjnu loňského roku prodala 14 milionů akcií s průměrnou cenou 16,8 EUR za kus. Z prodeje akcií banky nadace tehdy získala cca 235 milionů eur a uvedla, že zdroje takto získané využívá k úhradě svých závazků. Tehdy prohlásila, že dále snižovat podíl neplánuje.

Před koncem roku 2012 přišla změna v čele nadace, do vedení byla zvolena Doraja Eberle a post opustil generální ředitel skupiny Erste Andreas Treichl. Ten nadaci vedl od roku 2003. Oficiální zpráva tehdy uvedla, že Treichl krok dlouho zvažoval a s ohledem na turbulentní prostředí kolem banky odkládal. Dalším důvodem je ale také příchozí regulace, zpřísňující podmínky kolem nadací. Banka vyhodnotila jako vhodnější, když nadace bude mít vlastního ředitele.

V letošním roce podíl nadace Erste Stiftung v bance, jako i dalších velkých akcionářů, poklesl. Nadace se totiž aktivně nezapojila do letního navýšení kapitálu banky, ba naopak – Erste Stiftung v rámci této nabídky další akciový balík nabídla.

Erste v létě v rámci úpisu celkově vydala 35.231.353 nových akcií, dalších 3.374.266 existujících akcií bylo prodáno z rukou právě nadace Erste Stiftung „v zájmu uspokojení zájmu dalších akcionářů“ a to po 18,75 eur za akcii. Celkově se realizovala emise za 660,6 milionu eur. V čistém vyjádření emise vynesla skupině Erste Group 632 milionů eur. Přímý podíl Erste Stiftung po ní klesl těsně nad 15 %, formou přímou i nepřímou dohromady kontrolovala zhruba 23,65 % akcií Erste Group. Nynější privátní nabídkou tento přímo i nepřímo ovládaný podíl klesl k 21,7 %.

(Zdroj: Erste Stiftung, Erste, Bloomberg)

 


Čtěte více:

Nadace Erste Stiftung prodala akcie Erste Bank za 235 milionů eur - komentář Patrie
2.10.2012 9:58
Nadace Erste Stiftung (Erste Foundation), největší akcionář Erste Bank...
CEO Erste Treichl odešel z čela největšího akcionáře, v rumunské BCR bude banka propouštět
17.12.2012 15:05
Rumunská Banca Commerciala Romana (BCR), patřící do rakouské bankovní ...
Erste dokončila navýšení kapitálu v očekávaném objemu 660 mil. eur (+komentář)
18.7.2013 9:56
Bankovní skupina Erste včera dokončila proces navýšení kapitálu skrze ...
Erste potvrdila pokles podílů klíčových investorů po emisi akcií (+komentář)
26.7.2013 11:27
Rakouská bankovní skupina Erste potvrdila, že navýšení kapitálu skrze ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data