Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IBM prodá divizi počítačových serverů čínské Lenovo za 2,3 mld. dolarů

IBM prodá divizi počítačových serverů čínské Lenovo za 2,3 mld. dolarů

23.01.2014 11:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínský výrobce počítačů Lenovo Group se dohodl na koupi divize levných počítačových serverů od americké technologické společnosti International Business Machines (IBM). Hodnota dlouho očekávané transakce činí zhruba 2,3 miliardy dolarů (46,3 miliardy Kč). Pro čínské podniky jde o dosud vůbec největší převzetí v technologickém sektoru, napsala agentura Reuters. 

Lenovo za divizi zvanou x86 zaplatí 2,07 miliardy dolarů v hotovosti a zbytek ve svých akciích, uvedla firma v dnešním sdělení pro hongkongskou burzu. 

Největší světový dodavatel technologických služeb s Lenovo Group jednal o prodeji své divize serverů už loni. Jednání ale ztroskotala na ceně, kterou Lenovo odhadla pod 2,5 miliardy dolarů. Ke konci září loňského roku Lenovo měla čistou hotovost 2,46 mld. USD. 

Nejnovější dohoda je vyšší než loňská akvizice čínské internetové společnosti Baidu, která za 1,85 miliardy dolarů koupila obchod s aplikacemi 91 Wireless. Poukazuje zároveň na rostoucí moc čínských technologických společností, které usilují o expanzi v zahraničí. 

Divize x86 prodává servery pro firemní datacentra. Převzetí čínskou Lenovo umožní rozložit příjmy v době, kdy byznys s osobními počítači klesá. Podle analytiků by pro Lenovo pravděpodobně mohlo být snazší prodat servery x86 jiným čínským společnostem, než by tomu bylo pro IBM

IBM oznámila v úterý po závěru trhu výsledky za čtvrté čtvrtletí loňského roku. V něm firma zaznamenala již sedmý pokles tržeb v řadě. Zatímco celkový zisk vzrostl o šest procent na 6,19 mld. USD, příjmy klesly o 5,5 procenta na 27,7 mld. USD kvůli slabší poptávce po službách a hardwaru. IBM uvedla, že jednou z příčin poklesu zisku v oblasti hardwaru o 750 mil. dolarů je serverová divize, o níž již dlouhodobě vyjadřovala zájem společnost Lenovo.


(Zdroj: čtk, Bloomberg)


Čtěte více:

Apple koupil výrobce čipů pro 3D zobrazení PrimeSense
25.11.2013 10:08
Přední světový výrobce elektroniky Apple (519,8 USD, -0,26%) koupil iz...
Google koupil vývojáře mobilních robotů Boston Dynamics
16.12.2013 16:02
Americká internetová společnost Google (1073,01 USD, 1,15%) koupila sp...
Forest (+15 %) přetlačila Icahna a koupí za 3 mld. USD výrobce léků Aptalis
08.01.2014 16:21
Americká farmaceutická společnost Forest Laboratories se dohodla na př...
IBM (-3 %) nadále čelí poklesu tržeb, management se vzdal odměn. AMD (-12 %) horší na všech frontách
22.01.2014 9:40
Počítačová společnost International Business Machines (IBM) za čtvrté ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.04.2026
10:04Víkendář: Pro a proti členství v eurozóně
03.04.2026
16:16Pár poznámek k chování zlata
11:33Perly týdne: Ztratily automobilky kontakt s reálnými lidmi?
10:36Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2026
8:09Tržní houpačka pokračuje. Barclays radí zaměřit se na defenzivu a vybírá konkrétní tituly  
02.04.2026
22:00Trump i nadále hrozí tvrdými útoky  
17:17Jak daleko je akciový trh od skutečného pesimismu?
15:22Státy Perského zálivu zvažují nové ropovody, aby se vyhnuly Hormuzu
15:04Tvrdý pád perly maďarské burzy 4iG. Trh zpochybňuje byznys postavený na Orbánově moci
13:38Vláda zastropuje marže distributorů paliv a sníží spotřební daň u nafty
13:11Yardeni si myslí, že sazby se letos nezmění a „na paniku už je pozdě“. Slok nevěří v růst sazeb
11:56Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:41ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:22Náskok Novo Nordisku je pryč. Eli Lilly dostala zelenou a na trh posílá svou první pilulku na hubnutí
9:23Rozbřesk: Nižší růst ekonomiky, nižší daňové inkaso pro státní rozpočet
8:45Trump opět eskaluje hrozby Íránu, padají naděje na brzký konec války i futures. Ropa nad 107 dolary za barel  
6:03Bloomberg Intelligence: Deset akcií, které mají v Q2 největší potenciál překvapit  
01.04.2026
22:03Akcie rostly díky naději na konec války, ropa oslabila  
17:27Největší současný mýtus o americké ekonomice?
16:55Americký průmysl podle ISM zvedá aktivitu i přes strmý nárůst cen

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data