Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR - OKD chce prodloužit pracovní směny v některých dolech, hledá úspory

NWR - OKD chce prodloužit pracovní směny v některých dolech, hledá úspory

28.03.2014 11:25, aktualizováno: 28.3. 11:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Těžební společnost OKD zvažuje, že horníkům na některých pracovištích prodlouží pracovní směny z osmi na deset hodin. Maximální týdenní pracovní doba 37,5 hodiny by zůstala, ale pracovní týden by byl jinak rozvržený. Uvedl to mluvčí OKD Marek Síbrt. Odboráři proti tomu protestují a snaží se změně zabránit.

Síbrt upozornil, že v současnosti jde pouze o návrh. Změna by se podle něj netýkala všech profesí a musela by se nejdříve vyzkoušet. Společnost o možnosti prodloužení denní pracovní doby jednala zatím s odborovými organizacemi pouze pro Důl Paskov.

"Společnost OKD hledá všechny cesty, jak dosáhnout snížení výrobních nákladů Dolu Paskov a hledá možnosti, jak prodloužit životnost dolu. Proto považujeme za legitimní prozkoumat také možnost efektivnějšího využití pracovní doby zaměstnanců, ale vždy s ohledem na bezpečnost práce a pracovní podmínky," uvedl mluvčí.

Než se všemi podrobnostmi návrhu seznámí odbory a zaměstnance, chce OKD získat souhlas od hygienické stanice a dalších institucí. "Smyslem návrhu není zaměstnance přetěžovat, ale lépe rozložit pracovní dobu. Desetihodinové směny by například horníkům umožnily delší dobu na odpočinek. Společnost OKD není první firmou v těžkém průmyslu, která by delší směny zavedla," uvedl Síbrt.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík připustil, že změna pracovní doby by byla ekonomicky výhodnější, protože v Dole Paskov jsou například pracoviště dosti vzdálená a hodně času tak spotřebuje doprava. Prodloužení pracovní doby na deset hodin je ale podle něj naprosto nemyslitelné a pro horníky devastující.

"Znamenalo by to, že přímo v těch nejhorších podmínkách, například v rubání a na čelbě, by se ten přímý výkon zvýšil o 50 procent," řekl Pytlík. Projevilo by se to podle něj na zdraví horníků i na bezpečnosti. "Mám dojem, že to je znehodnocení práce horníků, aby horník mohl pracovat deset hodin v dole a šest dnů po sobě. Je to naprostý nesmysl," řekl odborový předák.

Uvedl, že odboráři už o tom informovali báňský úřad, tripartitu i ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou. "Myslím si, že tady by měla zasáhnout i hygiena a říct, že to není možné," řekl Pytlík. Odboráři se podle něj udělají vše pro to, aby zavedení nové pracovní doby zabránili.

Těžební firma OKD, která kvůli špatné ekonomické situaci dělá řadu úsporných opatření, chce ztrátový Důl Paskov zavřít. V dole pracuje zhruba 2500 lidí, v celé společnosti OKD přes 12.000. Firma původně oznámila, že tam chce těžbu ukončit na konci letošního roku. Záležitost bude řešit vláda, pro niž odborná skupina připravuje návrhy řešení, která by mohla těžbu v dole prodloužit.

Po bok této zprávy přišla z NWR informace o smrtelném úrazu horníka při závalu v Dole Karviná. Nešťastnou událost vyšetřuje tým, složený ze zástupců báňského úřadu, vedení Dolu Karviná, vedení OKD, odborů a Policie ČR.

(Zdroj: čtk, Bloomberg, NWR)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.11.2025
22:01Výsledková sezona pokračuje s technologiemi centru pozornosti  
17:29Od roku 1950 po současnost: „pravidla“ podle kterých trhy (ne)fungují
17:10ČNB ponechává sazby beze změny, pro nejbližší měsíce potvrzuje stabilitu
15:43Meta je nejlevnější akcií z Magnificent Seven. Příležitost, nebo varovný signál?  
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance
12:59Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima  
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit
10:38Jan Bureš: Průmysl v září nad očekáváním, vyhlídky však zůstávají nejisté
10:32Huang řekl, že Čína vyhraje závod o umělou inteligenci, později své vyjádření zmírnil
10:31Růstu akcií dopoledne dochází dech. Euro a zlato se zvedají  
9:54USA sníží kvůli dlouho trvajícímu shutdownu kapacitu letů o 10 procent
9:00Rozbřesk: Vyšší inflace koruně nepomohla, s ČNB to bude obdobně
8:50ČNB rozhodne o sazbách, Qualcomm překvapil výhledem a v centru dění opět shutdown i Trumpova cla  
6:08Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university