Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nové testy bank v Evropě: Propad cen domů a akcií o pětinu i prudké znehodnocení měn

Nové testy bank v Evropě: Propad cen domů a akcií o pětinu i prudké znehodnocení měn

29.4.2014 12:58
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Evropská bankovní asociace odhalila kontury doposud nejtvrdších testů bank v Evropské unii. Ty se v zátěžovém scénáři budou muset popasovat s propadem cen domů či akcií řádově o pětinu, prudkým znehodnocením některých měn i vyhrocením u hypoték. Počítáno je s dalším růstem nezaměstnanosti i negativním vývojem celé ekonomiky. Mezi testovanými bankami budou mateřské skupiny tuzemských bank.

Banky v Evropské unii budou muset v novém scénáři zátěžových testů dle EBA potvrdit, že odolají podmínkám 21,2% poklesu cen domů, propadu cen akcií o 19,2 % na horizontu tří let, 14,7% poklesu cen u komerční nemovitostí či růstem nezaměstnanosti na horizontu let 2014 až 2016 nad úroveň 13 procent při nesplnění cíle, vytčeného Evropskou komisí, na kumulovaný růst evropské ekonomiky o 7 procent v letech 2014 až 2016. Banky budou muset v rámci nového tříletého scénáře zátěžových testů prokázat, že by se zvládly vypořádat s kumulovaným hospodářským poklesem o 2,1 procenta. V dřívějších scénářích přitom činil hospodářský pokles pouze 0,4 procenta. U polského zlotého či maďarského forintu zátěžový scénář pracuje s propadem hodnoty lokální měny o čtvrtinu.

EBA bude testovat celkem 124 bank z 28 členských zemí Evropské unie ve snaze zjistit, zda mají dostatek kapitálu pro případ rozpuku krize. Výsledky těchto testů mají být dle nynějšího plánu zveřejněny v říjnu letošního roku. Mezi testovanými bankami jsou mimo jiné mateřské společnosti některých českých finančních institucí. Jde o rakouskou skupinu Erste Group v případě tuzemské České spořitelny, belgickou skupinu KBC v případě tuzemské banky ČSOB či Societe Generale v případě tuzemské Komerční banky.

EBA již dříve oznámil, že k úspěšnému absolvování testů budou muset banky v rámci tříletého krizového scénáře udržet ukazatel kapitálové přiměřenosti nad úrovní 5,5 procenta. Ukazatel vyjadřuje poměr objemu kvalitního kapitálu k celkovým aktivům banky. U předchozích zátěžových testů z roku 2011 bylo minimum stanoveno na pět procent.

Některé evropské banky se již snaží posílit svůj kapitál, aby se vyhnuly potížím, spojeným s případným neúspěchem v zátěžových testech. Bankám, které testy neprojdou, stanoví EBA lhůtu na doplnění potřebného kapitálu.

Evropská centrální banka převezme od listopadu letošního roku dohled nad zhruba 130 bankami z eurozóny, které lze považovat za „systémově významné“. I v souvislosti tohoto kroku dochází na dosud nejpřísnější testování bank, když testy, provedené zejména v roce 2011, byly tvrdě kritizovány za selhání – neodhalení skutečných problémů a nestability bank. Také tehdejší „zátěžový scénář“ pozdější realita překonala. Již v roce 2012 doporučila EBA evropský bankám navýšit kapitál o řádově 200 miliard eur.

(Zdroj: EBA, Bloomberg, čtk)


Váš názor
 •  
  29.4.2014 15:29

  To jsou samé pozitivní zprávy . Takže průser bude tak velký, že smysl bude mít pouze to, co budete mít v chlívku doma .
  Jezdec.
  •  
   30.4.2014 7:30

   Pokial myslite skutocny chlievik so skutocnymi prasiatkami na vlastnom statku, tak urcite suhlasim. Bohuzial vacsina z nas, drobnych citatelov patrie, asi ambicie ucit sa chovat nema..
   Eco
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba