Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - zasedání ČNB, slabší maloobchodní čísla z Polska

Rozbřesk - zasedání ČNB, slabší maloobchodní čísla z Polska

27.06.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

ČNB včera vyslala námi očekávaný signál: exit se současného kurzově-měnového režimu se z původně zamýšleného termínu, kterým byl začátek příštího roku, odsouvá. Kurz koruny k euru (nad úrovní 27,0) a samozřejmě úrokové sazby zůstanou minimálně do začátku druhého čtvrtletí tam, kde jsou. Guvernér Singer přitom připustil, že především s ohledem na zahraniční protiinflační tlaky může být prodloužen kurzově-měnový status quo za horizont výše uvedeného termínu. Z hlediska upřesnění načasování "exitu" pak bude zcela jistě důležité příští zasedání bankovní rady (31. srpna). Na něm se bude řešit nová prognóza a bankovní rada se bude muset k posunutí termínu vystoupení z kurzového režimu nějak postavit. S ohledem na stále mizivé inflační tlaky v eurozóně, které zřejmě hned tak nezlomí ani poslední akce ECB, hrozí posunutí exitu z intervenčního režimu o několik kvartálů. Teď jde o to o kolik - my stále držíme načasování exitu na léto 2015, ale makroekonomická (inflační) realita zvyšuje pravděpodobnost, že to bude později.

Zatímco u nás a v Evropě centrální bankéři dávají zřetelně najevo, že jakékoliv utažení měnové politiky je stále na hony (roky) daleko, pak z USA přicházejí opačné signály. Posledním budiž včerejší vyjádření prezidenta Fedu v Saint Louis Bullarda dříve velmi silného proponenta expanzivní politiky kvantitativního uvolňování. Ten se vyslovil pro zvyšování amerických úrokových sazeb již v prvním čtvrtletí příštího roku. Tak horké to asi nebude, neboť Bullardův názor není uvnitř vedení Fedu většinový, nicméně nás tyto výroky utvrzují, že náš názor, že Fed zvýší sazby přibližně v létě příštího roku, je správný. Nepřekvapilo by nás, kdyby se tak stalo přibližně v době, kdy se ČNB rozhodně opustit intervenční režim…

Region
Regionální měny včera vesměs oslabovaly. Nejvýrazněji ztrácel forint, na kterém se negativně projevovaly vyhlídky na pokračující uvolňování měnové politiky a otázka řešení dlouhodobého problému cizoměnových půjček. Na zlotém se projevila slabší makroekonomická čísla v podobě maloobchodních tržeb za květen, které rostly takřka jen polovičním tempem, než čekal trh, a podpořila tedy pravděpodobnost uvolnění měnové politiky ze strany NBP. Stále se domníváme, že na zasedání na začátku července zůstanou sazby beze změny.

Hlavní událostí však bylo zasedání ČNB. To přineslo víceméně očekávaný závěr - a sice formálnější “závazek” ČNB neopouštět intervenční režim dříve než ve druhém čtvrtletí příštího roku (s možností dalšího prodloužení závazku, ke kterému podle nás dojde). Rizika prognózy byla totiž vyhodnocena jako mírně protiinflační, zejména kvůli vnějším faktorům. Naopak, pozitivně ČNB zhodnotila vývoj na domácím trhu práce.

Eurodolar
Eurodolar včera během amerického obchodování propadl pod hranici 1,36, což byla reakce trhu na jestřábí výrok prezidenta Fedu v Saint Louis. Ten se vyslovil pro zvyšování amerických úrokových sazeb již v prvním čtvrtletí příštího roku.

Nicméně dnes ráno eurodolar své večerní ztráty maže, přičemž vyčkávat se bude především na údaje o německé inflaci, které budou přicházet v průběhu dne (číslo za celé Německo bude v 14:00 hodin). Pokud by meziroční inflace setrvala na minulé (květnové) velmi nízké hodnotě, euro z toho radost asi mít nebude.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y