Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF kvůli USA a Rusku snížil odhad světového růstu na 3,4 %

MMF kvůli USA a Rusku snížil odhad světového růstu na 3,4 %

24.07.2014 17:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil odhad růstu světové ekonomiky v letošním roce na 3,4 procenta z dubnové předpovědi 3,7 procenta. Přiměl ho k tomu pokles americké ekonomiky na počátku roku, výrazné oslabování v Rusku a pokračující útlum velkých rozvíjejících se ekonomik světa v čele s Čínou a Brazílií. Díky zesílenému růstu některých ekonomik vyspělého světa ale globální růstové tempo příští rok zrychlí na čtyři procenta, předpověděl dnes MMF v aktualizaci jarní pololetní prognózy.

Globální růst by měl po zimním útlumu od druhého čtvrtletí oživovat. Podle fondu bylo sice oslabení v USA a jinde z počátku roku dočasné, jeho vliv ale zůstane patrný na výkonu celého roku. Podle fondu ale v dalším výhledu hrozí vyspělým zemím ekonomická stagnace, pokud nepodpoří růst hlubšími reformami daňových systémů a investicemi do infrastruktury.

V prvním čtvrtletí se tempo globálního růstu zpomalilo na 2,75 procenta z úrovně 3,75 procenta ve druhém pololetí loňského roku. Sice nastal nečekaně pozitivní vývoj v Japonsku, Německu, Británii a Španělsku, ten byl ale zastíněn výrazně slabším výkonem v USA, Číně a Rusku.

Od dubnového pololetního výhledu World Economic Outlook (WEO) se finanční podmínky v globální ekonomice dál uvolnily, konstatoval MMF. Dlouhodobé úrokové sazby dál klesly a ceny akcií rostly, zatímco Evropská centrální banka v eurozóně snížila krátkodobé úrokové sazby a přijala další podpůrná opatření. Díky tomu všemu oživil příliv kapitálu do rozvíjejících se ekonomik, jejich měny se tak stabilizovaly a akciové trhy posílily.

Pro Spojené státy fond kvůli nečekaně hlubokému propadu v prvním čtvrtletí vyvolanému nezvykle chladnou zimou snížil předpověď letošního růstu na 1,8 procenta z dubnového výhledu 2,2 procenta. Pro příští rok MMF svůj odhad naopak mírně zvýšil na 3,0 procenta. Údaje z dnešní aktualizace WEO se poněkud liší od středeční zprávy MMF o výhledu největší světové ekonomiky, protože se zakládají na nově přepočítaných paritách kupních sil.

V eurozóně čeká letos MMF růst o 1,1 procenta a příští rok mírné zrychlení na 1,5 procenta, což je téměř beze změny proti dubnovému výhledu. Fond snížil odhad pro Francii a Itálii a zlepšil jej pro Německo a zejména Británii.

Rusku fond pro letošek předpovídá zpomalení na 0,2 procenta, což je o 1,1 procentního bodu méně, než očekával ještě v dubnu. Ruské ekonomice škodí krize kolem Ukrajiny, kterou provází zvýšený odliv kapitálu a pokles domácí poptávky. V roce 2015 by Rusko mělo růst zrychlit na jedno procento, což ale zůstává hluboko pod dubnovým odhadem 2,3 procenta.

Čína letos zvolní expanzi na 7,4 procenta a v příštím roce na 7,1 procenta. Obojí je o 0,2 procentního bodu méně než dubnový odhad. Podstatně slabší je nový výhled MMF pro celou Latinskou Ameriku, zejména pro Brazílii a Mexiko, i pro Jihoafrickou republiku. Ze zemí skupiny BRICS, která zahrnuje pět nových ekonomických mocností, tak nezasáhlo zhoršení výhledu jen Indii.

Zdroje: čtk, Bloomberg


Čtěte více:

Šéfka MMF vyzvala ECB ke zvážení možnosti kvantitativního uvolňování
20.06.2014 8:19
Evropská centrální banka by v případě, že inflace v měnové unii přetr...
MMF: Sankce vedly k zastavení ekonomického růstu Ruska
01.07.2014 17:45
Dosavadní západní sankce proti Rusku za jeho přístup k ukrajinské kriz...
Šéfka MMF: Globální ekonomika letos a příští rok zrychlí růst
07.07.2014 10:50
Světová ekonomika by měla ve druhém pololetí zesílit růst a příští rok...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.03.2026
21:45Americké akciové indexy směřují níže
17:29Jak si stojí dolar ve světle úrokových diferenciálů? A co s nimi udělají ceny ropy?
16:16Pád CSG. Akcie na závěr týdne výrazně oslabují a už jsou pod IPO cenou
15:03Macquarie: Ropa může vystřelit až na 200 USD za barel, pokud se válka protáhne do června
13:39Když smícháte Jack Daniel's a Jameson. Lihovarničtí giganti jednají o fúzi
12:02Perly týdne: Ropa dlouhodobě k 80 dolarům za barel, žádná alternativa k americké měně
11:50Velká nejistota trvá, rostoucí ropa a výnosy tlačí akcie do červeného  
11:03Výnosy z reklamy v ChatGPT v celoročním přepočtu překonaly 100 milionů dolarů
10:24Tvůrce Claude zvažuje říjnové IPO. Anthropic má podporu gigantů a zatím valuaci 380 miliard
8:53Rozbřesk: Trump opět posouvá ultimátum, úleva na trzích však bude pravděpodobně dočasná
8:41Trump opět vycouval z útoků na Írán. Futures rostou, ale dluhopisové trhy jsou nadále opatrné  
6:06Backwardace na trhu s ropou: krátkodobé kontrakty jsou dražší než ty s pozdějším dodáním
26.03.2026
17:55Od poloviny roku zase oslabování dolaru?
16:11Trh pod klíčovými průměry. Technická analýza S&P 500 zatím příliš optimismu nenabízí  
14:43Paměťový sektor koriguje raketový růst. TurboQuant od Googlu potřebuje až šestkrát méně paměti k provozu AI
13:13Forexové poučení z krizového vývoje v Íránu  
12:38OECD snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny, zlepšila výhled pro USA
12:31Investice do AI vyvažují ekonomické dopady války, ale představují i riziko
11:26Po růstu se dnes trhy opět zhouply níž, Írán tlumí nadšení  
10:26Írán chce zpoplatnit cestu Hormuzským průlivem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Carnival Corp (02/26 Q1, Bef-mkt)
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university