Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EBRD zlepšila výhled rozvíjejících se ekonomik střední Evropy

EBRD zlepšila výhled rozvíjejících se ekonomik střední Evropy

18.09.2014 11:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) dnes navzdory ukrajinské krizi zlepšila odhad letošního růstu rozvíjejících se ekonomik ve střední Evropě a Pobaltí. Banka nyní předpokládá, že růst v tomto regionu dosáhne 2,5 procenta, zatímco doposud jej odhadovala na 2,2 procenta.

Výhled nezahrnuje Českou republiku, kterou již EBRD počítá mezi vyspělé země. Odhad letošního růstu slovenské ekonomiky banka zlepšila na 2,3 procenta ze dvou procent v předchozí květnové prognóze.

Zlepšením výhledu pro střední Evropu a Pobaltí reagovala EBRD na silný růst v prvním pololetí, a to zejména v Polsku a Maďarsku. Banka upozornila, že za příznivějším hospodářským vývojem stojí oživení domácí poptávky, varovala však před možnými negativními dopady ruského embarga na dovoz potravin z Evropské unie.

EBRD zvýšila odhad letošního růstu polské ekonomiky na rovná tři procenta z dříve předpokládaných 2,8 procenta. Hospodářský růst v Maďarsku by měl podle banky dosáhnout 2,8 procenta, namísto dříve očekávaných 1,6 procenta.

EBRD sice připouští, že ruské embargo ovlivní polskou ekonomiku, ale upozorňuje, že podíl vývozu potravin do Ruska na hrubém domácím produktu Polska činí pouze 0,2 procenta. Ještě omezenější dopad ruského embarga lze podle banky očekávat v Maďarsku. Výrazněji by naopak měly sankce a zpomalení ruské ekonomiky zasáhnout pobaltské země.

Banka nadále předpokládá, že ruská ekonomika bude letos stagnovat. Odhad letošního poklesu ukrajinské ekonomiky ale EBRD zpřesnila na devět procent z v květnu předpokládaných sedmi procent.

EBDR pak nezměnila svůj odhad pro Ruska, u kterého v letošním roce počítá s hospodářskou stagnací. V příštím roce však zemi předpovídá mírnou recesi (-0,2 %).

Zdroj: čtk, Reuters





Čtěte více:

Fed se stále nerozhoupal, termín růstu sazeb zůstává nejistý
17.09.2014 20:58
Americká centrální banka dnes zveřejnila závěry svého dvoudenního jedn...
Rozbřesk - Skotská nezávislost jako otázka měny, dluhu a ropy
18.09.2014 9:30
Dnes je pro Skoty dnem D. Po jedenácté hodině večer budou známy první ...
Sázkaři: Skotsko samostatné nebude
18.09.2014 11:00
Dnešek je dnem D nejen pro Skotsko a Velkou Británii, ale pro celou Ev...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.05.2026
22:01Na rekord se už vyšplhal i DJIA; Cerebras při svém debutu +68 %  
15:45Vrací se protiinflační dluhopisy, stát si plánuje půjčit 20 miliard
14:00Strnad: Investoři CSG podhodnocují, pochybnosti o výrobních kapacitách jsou nesmysl
13:40První malý modulární reaktor v Česku může být v Moravskoslezském kraji, prohlásil Havlíček
12:24Karman: Příliš mnoho elektromobilů, příliš málo zákazníků. Evropské automobilky to může stát miliardy
12:20Unikátní korunové ETFko na světové akcie už zítra poprvé zamíří do Pravidelných investic. Co nabízí další dvě desítky nováčků?
11:54Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
11:31Trhům pomáhá vzhůru IPO Cerebrasu, výhled Cisca i naděje na dobré zprávy z Číny  
10:42ČEZ má za sebou silný start roku, klíčovým tématem zůstává restrukturalizace  
10:03UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003561904
9:38Japonská automobilka Honda vykázala první celoroční ztrátu za téměř 70 let
9:35Novým šéfem centrální banky USA bude Kevin Warsh, potvrdil ho Senát
9:14Největší letošní burzovní debut v USA: výrobce AI čipů Cerebras Systems získal 5,55 miliardy dolarů
8:54ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. čtvrtletí 2026
8:44Rozbřesk: Vláda si otevírá dveře k dluhovému eldorádu
8:29Čína varovala ohledně Tchaj-wanu, Warsh potvrzen Senátem, Evropa otevře růstem  
7:29ČEZ zvyšuje celoroční výhled na krizi v Zálivu a růstu tržních cen. Zisk podpořil konec windfall daně
13.05.2026
22:00Americké akciové indexy dosahují historických maxim  
17:12Co přinese nový šéf Fedu akciovému trhu?
16:09Ministři energetiky EU jednali o dani z mimořádných zisků energetických firem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m